اخبار

اجباری شدن آزمایش‌های ژنتیک در برنامه ششم توسعه

اجباری شدن آزمایش‌های ژنتیک در برنامه ششم توسعه
مدیرکل بهزیستی استان زنجان گفت: در ماده ۷۵ برنامه ششم توسعه بر اجباری شدن آزمایش‌های ژنتیک پیش از ازدواج تاکید شده است

به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان زنجان به نقل از خبرگزاری فارس، محمد محمدی قیداری در آیین افتتاح مؤسسه خیریه حمایت از بیماران متابولیک اظهار کرد: اختلالات ژنتیک عامل ۵۰ درصد از معلولیت‌ها است.

وی با اشاره به اینکه با پیشگیری می‌توان از به دنیا آمدن کودکان معلول جلوگیری کرد، افزود: در ماده ۷۵ برنامه ششم توسعه بر اجباری بودن آزمایش‌های ژنتیک پیش از ازدواج تاکید شده است.

مدیرکل بهزیستی استان زنجان با اشاره به دیگر فعالیت‌های بهزیستی عنوان کرد: پیشگیری از اعتیاد، درمان آن، ورود و مداخله در طلاق، آموزش‌های پیش از ازدواج و آگاهی بخشی به افراد از جمله این رویکردها است.

محمدی عنوان کرد: حوزه‌های مختلف پیشگیری و ارائه آموزش در مدارس و دانشگاه‌ها از جمله اهداف بهزیستی است

وی با اشاره به اینکه در دنیای کنونی استرس و اضطراب افزایش یافته و موضوعی غیرقابل انکار است، گفت: مراکز مشاوره با شماره ۱۴۱۸ در کاهش استرس و کمک به افراد برای مواجهه با مشکلات آنان بسیار مؤثر است.

مدیرکل بهزیستی استان زنجان با اشاره به اینکه ۲۰ هزار معلول در استان زنجان زیر پوشش خدمات بهزیستی استان زنجان قرار دارند، گفت: از این تعداد ۱۱ هزار معلول جسمی، ۲ هزار معلول نابینا، ۲هزار معلول ناشنوا و انواع بیماری‌های مزمن روانی و سالمندان هستند.

محمدی ادامه داد: یک هزار و ۴۰۰ معلول در مراکز نگهداری روزانه و شبانه بهزیستی استان زنجان حضور دارند که با پیشگیری و مداخله برای جلوگیری از معلولیت این افراد می‌توان از تحمیل هزینه نگهداری این افراد در مراکز به دولت و بهزیستی جلوگیری کرد.

وی با اشاره به اینکه درمان، توانبخشی و توان درمانی بخش‌های مختلف توانمندسازی معلولان از طریق بهزیستی است، عنوان کرد: از همین رو بهزیستی پیگیر مناسب‌سازی مبلمان شهری است.

مدیرکل بهزیستی استان زنجان با اشاره به اینکه خدمات در بهزیستی تنها به معلولان ارائه نمی‌شود، گفت: زنان سرپرست خانوار نیز از خدمات حمایتی بهزیستی برخوردار بوده و بین ۵ تا ۶ هزار زن سرپرست خانوار یا بد سرپرست زیر پوشش بهزیستی استان زنجان قرار دارد.

محمدی یکی از مهم‌ترین اهداف بهزیستی را واگذاری امور به مردم خواند و گفت: در این راستای ۷۰ خیریه و ۲۰۰ مهدکودک و همچنین مراکز نگهداری به صورت خصوصی اداره می‌شود.

۲۶ بهمن ۱۳۹۶ ۱۲:۲۱

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید