اخبار

تالار بورس تعاون در راه است

تالار بورس تعاون در راه است
وزیرتعاون گفت:در صورت عدم تمکین سازمان بورس و اوراق بهادار به قانون و نپذیرفتن مجموعه های تعاونی ،تالار بورس مختص این نوع شرکت ها راه اندازی می شود.

'محمد عباسی'روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت:قانون دولت را مکلف کرده است که زمینه ورود تعاونی ها به بورس را فراهم کند و زمینه های این کار هم باید ازسوی نهادهای مربوطه از جمله سازمان بورس و اوراق بهادار ایجاد شود.
وی جلوگیری از انجام این کار را تخطی از قانون دانست و افزود: اگر نهادی در اجرای قانون مشکل دارد،باید نظام خود را اصلاح و زمینه اجرای قانون را فراهم کند، نه اینکه مانع حضور مجموعه های تعاونی در بورس شود.
وی دلیل سازمان بورس در عدم پذیرش تعاونی ها را نرم افزار نامناسب این سازمان عنوان کرد و گفت: نرم افزار فعلی در کشور فرانسه تهیه شده است و امکان پذیرش مجموعه های تعاونی را ندارد. بنابراین این ساختار باید اصلاح شود و مسئولان این سازمان باید هرچه سریعتر نسبت به انجام این کار اقدام کنند.
عباسی تاکید کرد زمان ورود تعاونی ها به بورس در اختیار وزارت تعاون نیست و باید سازمان های دیگر به جای کارشکنی در انجام این کار همکاری بیشتری داشته و زمینه حضور تعاونی ها در بورس را فراهم کنند.
وزیر تعاون افزود:عده ای با پاک کردن صورت مساله و عدم اصلاح نرم افزار خواستار ورود تعاونی ها به فرابورس هستند، که وزارت تعاون تاکنون این موضوع را نپذیرفته است.
به گفته ی این مقام عالی بخش تعاون کشور وقتی بنگاهی در بورس پذیرفته نشده و وارد فرابورس می شود، به معنای آن است که این بنگاه تاحدودی پائین تر از سایر بنگاه ها قرار دارد ،که در مورد تعاونی ها این گونه نیست ، بنابراین تاکنون هیچ تصمیمی برای ورود تعاونی ها به فرابورس گرفته نشده است.
عباسی گفت: قانونگذاران و دیگر قوای دست اندرکار به دور از هرگونه نگاه جانب دارانه باید با دفاع از مجموعه های تعاونی به عنوان بخش مردمی اقتصاد،ترتیبی فراهم کنند که بورس موظف به اجرای قانون شود.
وی تاکید کرد که وزارت تعاون برای اجرای قانون منتظر سایر نهادها نمی ماند و اگر این کار از طریق الزام قانونی انجام نشود و سازمان بورس به تخلف خود در این خصوص ادامه دهد، با تجمیع سرمایه های موجود در بخش تعاون،تالار بورس مختص این بخش راه اندازی می شود.
وی گفت: هم اکنون امور مربوط به این کار در حال انجام است و کسی نباید فکر کند که وزارت تعاون کار را رها کرده و منتظر فعالیت سایر سازمان ها برای اجرای قانون است.
وی در خصوص استفساریه مجلس در مورد نوع شرکت های سهامی عام و تغییر ماهیت شرکت های تعاونی برای ورود به بازاربورس عنوان داشت:این مصوبه تصویب دوباره قانون بود، زیرا پیش از این شرکت های استانی به صورت سهامی خاص تاسیس شده بودند، که با ارسال آئین نامه دولت به مجلس مقرر شده بود تا آنها سهامی عام شوند.
عباسی خاطر نشان کرد که تصویب استفساریه تاکید دارد که شرکت ها برای ورود به بورس باید در قالب سهامی عام باشند و هیچ اتفاق جدیدی مبنی بر تفکیک این بخش ها از یکدیگر اتفاق نیفتاده است. زیرا در ماده یک قانون ذکر شده که تعاونی های سهامی عام نیز نوعی شرکت سهامی عام هستند.
وزیر تعاون تاکید کرد بنابراین برای ورود تعاونی های سهامی عام به بورس هیچ نیازی به تفکیک شرکت های تعاونی و یا تغییر ماهیت آنها وجود ندارد.
عباسی گفت: بهتر است به جای ورود به مناقشه های بی حاصل و ایجاد اخلال در روند انجام کار،دلیل اصلی ایجاد شرکت های تعاونی سهامی عدالت و تخصیص 40 درصد از سود شرکت های دولتی برای ارتقای بخش تعاون بررسی تا مشخص شود که آیا قوانینی که در کشور به تصویب می رسد با این موضوع هم پوشانی دارد یا در جهت عکس گسترش اقتصاد مردمی حرکت می کند

۳۰ بهمن ۱۳۸۹ ۰۸:۱۴

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید