اخبار

لزوم بازنگری و پالایش در طرح‌های اشتغال‌زایی استان زنجان

لزوم بازنگری و پالایش در طرح‌های اشتغال‌زایی استان زنجان
رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان زنجان گفت: طرح‌های سرمایه‌گذاری اشتغال‌زا و رسته‌های منتخب اشتغال فراگیر استان، باید بازنگری و پالایش شوند.

 به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان زنجان به نقل از ایسنا، شهرام طهماسبی با اشاره به برگزاری جلسه نظارت بر اشتغال فراگیر با رویکرد مناطق روستایی، اظهار کرد: هدف ما در نظام اقتصادی کشور در راستای بهبود و اصلاح آن، ایجاد اشتغال نیست، بلکه ارزش‌آفرینی و خلق ارزش‌های اقتصادی جدید است که توجه به ارزش‌آفزایی، اشتغال‌زایی و بهره‌وری را نیز در پی خواهد داشت.

 این مسئول ادامه داد: در سطح استان باید تلاش کرد تا با وسعت بخشیدن به عمق و گستره نظام اقتصادی و فضای کسب و کار، فضای استان را از لحاظ اقتصادی مستعد کرد تا با افزایش سرمایه‌گذاری‌ها، شاهد بهبود وضعیت اشتغال در استان باشیم.

 وی با بیان اینکه از سال گذشته علمی کردن مباحث اقتصادی آغاز شده است، افزود: باید نظریه‌ها، دیدگاه‌ها و ضوابط اقتصادی به صورت علمی و تخصصی پیاده‌سازی شود که امیدواریم در سال جدید نگاهی تخصصی‌تر به این مباحث صورت گیرد.

 طهماسبی با اشاره به تبیین اصول نظارت بر اجرای اشتغال فراگیر، خاطرنشان کرد: نباید تنها به نظارت بعد از اجرا اکتفا کرد. در واقع، نظارت نباید تنها پس از پذیرش همه پیشنهادات و ارائه تسهیلات آغاز شود، بلکه بایستی در همه مراحل قبل از اجرا، حین اجرا و پس از اجرا صورت گیرد و کانون کارآفرینی بایستی جزئی از واحد نظارت بر اشتغال فراگیر باشد که می‌تواند با معرفی نماینده‌های فعال، ضعف‌ها و خلاءهای نظارتی را یافته و ارائه دهد تا بتوان در راستای برطرف کردن آن‌ها اقدام کرد.

 

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان زنجان، یادآور شد: تفکر کارآفرینی باید جایگزین ایجاد اشتغال خام و ناپایدار شود و بایستی کارآفرینان و خالقان شغل و ارزش‌های جدید کاری در محور برنامه‌های اشتغال قرار گیرند. در صورت نظارت صحیح بر اشتغال و برطرف کردن ضعف‌های موجود و توجه اساسی به حوزه کارآفرینی می‌توان شاهد پررنگ‌تر شدن بحث اشتغال در سال‌جاری باشیم.

 وی با اشاره به اینکه بررسی طرح‌های سرمایه‌گذاری اشتغال‌زا نباید بر اساس اولویت زمانی باشد، تصریح کرد: باید توجه کرد که سرمایه‌گذاری‌ها به چه میزان در راستای بهبود ارزش‌ها و زنجیره فعالیت‌ها و کارها و ایجاد شغل حرکت می‌کنند و چقدر در آن‌ها به ظرفیت‌های استان و رسته‌های منتخب اشتغال فراگیر توجه شده است.

طهماسبی اظهار کرد: طرح‌های سرمایه‌گذاری اشتغال استان باید بازنگری شده و طرح‌های ناقص، غیرعملیاتی و خارج از چارچوب رسته‌های منتخب استان کنار گذاشته شود. همچنین رسته‌های اشتغال فراگیر نیز بایستی با دیدگاهی آمایشی پالایش شده و منطبق با نیازها و ظرفیت‌های هر منطقه از استان باشد تا سرمایه‌گذاری‌های دارای بیشترین مزیت برای اشتغال فراگیر در مناطق مختلف استان در نظر گرفته شود.

 

۱۶ فروردین ۱۳۹۷ ۰۸:۲۲

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید