اخبار

برخی مراکز تجاری زنجان برای مقابله با حوادث جدی نیستند

برخی مراکز تجاری زنجان برای مقابله با حوادث جدی نیستند
معاون حوزه روابط کار اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان زنجان به بازرسی های انجام شده از چند مرکز تجاری در این استان اشاره کرد و گفت: با وجود پایان مهلت ارائه شده جهت رفع نواقص مرتبط با ایجاد تمهیدات لازم برای مواجهه با حوادث آتش سوزی، متاسفانه اقدامی در این مراکز انجام نشده است.

به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان زنجان به نقل از ایرنا، هومن امیدوار افزود: بازار سنتی زنجان و پاساژ تهران وقع در خیابان امام خمینی (ره) از جمله اماکن عمده مورد بازرسی بودند که نواقص طی ابلاغی به کارفرما اعلام شد و قرار شد طی 10 روز نسبت به رفع نواقص اقداماتی انجام شود ولی در زمان حاضر با اتمام مهلت مقرر اقدام خاصی صورت نگرفته است.

وی ادامه داد: عمده نواقص عدم پیش بینی تمهیدات مناسب جهت مقابله با حوادث آتش سوزی در مراکز تجاری زنجان، کمبود کپسول آتش نشانی است.

امیدوار اظهار کرد: در شهرستان های ابهر و خرمدره نیز بازدیدهای از مراکز تجاری انجام و موارد و نواقص  به کارفرمایان ابلاغ شده است.

طبق دستورالعمل وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، اماکن عمومی همچون مجتمع های تجاری، خدماتی و پارک ها در صورت حادثه خیز بودن بدون ملاحظات خاصی پلمپ می شوند و تا اجرای تمهیدات لازم برای ارتقای ایمنی و استاندارد سازی تعطیل خواهند بود.

وی به  آیین نامه بکارگیری مسئولان ایمنی در کارگاههای تولیدی اشاره کرد و گفت: بر اساس این آیین نامه بکارگیری مسئولان ایمنی برای تمامی کارگاههای مشمول قانون ضروری است بنابراینکارفرمایان موظف هستند نسبت به معرفی شخص واجد شرایط مطابق با آیین نامه و اخذ گواهی صلاحیت از اداره بازرسی کار استان اقدام کنند.

امیدوار افزود: سال گذشته، 236 متقاضی در سامانه اینترنتی مسئولان ایمنی ثبت نام کردند که با بررسی مدارک و مستندات ، 144 نفر مورد تایید قرار گرفت که ابن میزان نسبت به سال 95 ، حدود 80 درصد رشد داشت.

وی به ضرورت اطلاع رسانی پیرامون رعایت الزامات ایمنی در واحدهای تولیدی تاکید کرد و افزود: مطابق ماده 87 قانون کار، کارفرمایان موظف هستند پیش از احداث و یا توسعه واحدهای تولیدی، نقشه های ساختمانی را به مجموعه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ارائه دهند تا از لحاظ پیش بینی های ایمنی مورد بررسی قرار گیرد.

۲۳ فروردین ۱۳۹۷ ۰۷:۵۹

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید