اخبار

معاون امور اجتماعی سازمان بهزبستی:

به ازای هر 3.9 ازدواج، یک طلاق رخ می‌دهد

به ازای هر 3.9 ازدواج، یک طلاق رخ می‌دهد
معاون امور اجتماعی سازمان بهزبستی کشور گفت: طلاق طی سال 96 در مقایسه با سال 95، با نرخ بیشتر ولی شیب کمتری صورت گرفته است .


   حبیب‌الله مسعودی‌فرید در نشست خبری با تاکید بر اینکه کودک‌آزاری به جد مورد توجه این سازمان است، اظهار کرد: خوشبختانه پارسال 150 اورژانس اجتماعی به اورژانس‌های موجود اضافه شد و در حال حاضر 347 اورژانس اجتماعی در راستای بهبود بحران‌هایی از جمله کودک‌آزاری فعالیت می‌کنند .


وی ادامه داد: کودک‌آزاری جرم عمومی است و نیاز به شاکی خصوصی ندارد. خوشبختانه لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان نیز مراحل نهایی را در مجلس شورای اسلامی می‌گذراند و تصویب آن ظرفیت‌های زیادی برای مقابله با پدیده کودک‌آزاری فراهم می‌کند .


مسعودی فرید با بیان اینکه فروش کودک مورد برخورد جدی قانون قرار می‌گیرد، افزود: این پدیده شوم در حال حاضر مورد حساسیت‌های بیشتری قرار دارد و خوشبختانه استانداردهای جامعه نیز بالاتر رفته است. در خصوص کودکان زاردیده ماهشهری هم پیگیری‌ها به جد ادامه دارد و به موازات بازداشت والدین، کودکان به عموی خود سپرده شده‌اند .


معاون امور اجتماعی بهزیستی کشور با تاکید بر اینکه کودکان آزاردیده ماهشهری امداد ماهانه دریافت خواهند کرد، افزود: مردم باید سبک فرزندپروری را بیاموزند و اطلاع‌رسانی در این خصوص نیز وظایف بهزیستی و رسانه‌ها است. نیاز به فعالیت‌های بیشتری احساس می‌شود و همکاری و کمک سمن‌ها نیز می‌تواند بسیار موثر باشد .


وی با بیان اینکه گستره کودک‌آزاری فقط مسائل جسمی نیست و آزارهای روانی و جنسی را هم شامل می‌شود، یادآور شد: در رابطه با طلاق نیز در حال حاضر، بهزیستی با راه‌اندازی مراکز مشاوره ظرفیت‌های زیادی در حوزه مددکاری اجتماعی دارد ایجاد کرده است. سامانه الکترونیک مداخله در طلاق هم که سال 95 به صورت پایلوت در خراسان رضوی راه‌اندازی شد، زمینه‌ساز 24 درصد سازش بین مراجعان را فراهم کرد .


مسعودی فرید افزود: این سامانه در فاز اول در 10 استانی که نرخ طلاق بالایی دارند راه‌اندازی خواهد شد و در فاز بعد به همه استان‌ها تسری می‌یابد. البته استان‌هایی با نرخ طلاق بالاتر در اولویت قرار دارند و تحلیل شاخص‌ها نیز اهمیت بسزایی دارد .


این مسئول همچنین با اشاره به اینکه همه شهرهای بالای 50 هزار نفر اورژانس اجتماعی دارند، تصریح کرد: امسال اولویت با ارتقای کیفی خدمات اورژانس اجتماعی است و باید نیز باید خدمات اورژانس اجتماعی را بشناسند. رسانه‌های محلی در این زمینه نقش پررنگی ایفا می‌کنند .


وی با بیان اینکه با وزارت راه و شهرسازی به توافق رسیده‌ایم که 118 محله به عنوان محلات حاشیه‌ای و آسیب‌خیز انتخاب شود، گفت: در این مناطق پایگاه‌های اجتماعی توسعه خواهد یافت و این مناطق تحت پوشش قرار خواهند گرفت. این در حالی است که شورای اجتماعی کشور، 18 کارگروه برای فعالیت در راستای آسیب‌های اجتماعی تشکیل داده است و مسائلی از جمله اعتیاد، طلاق، حاشیه نشینی، نقاط آسیب‌خیز و مفاسد اخلاقی در اولویت قرار دارد .


مسعودی فرید با تاکید بر اینکه طرح کاهش طلاق باید خدمات آموزشی پیش از ازدواج را توسعه دهد و روی اشتغال و کاهش فقر کار کند، افزود: تاکنون 50 میلیون تومان برای آموزش نیروها و استقرار سامانه کاهش طلاق به استان زنجان تزریق شده است. در خصوص آموزش‌های پیش از ازدواج نیز  منابع خوبی از طرف شورای اجتماعی کشور دیده شده و سازمان معتقد است که این آموزش‌ها سهم خیلی مهمی در کاهش میزان تعارضات خانوادگی دارد .


معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی کشور خاطرنشان کرد: طرح نماد در برخی مدارس از برخی شهرستان ها به صورت پایلوت اجرا می‌شود و مقرر است که به شناسایی زود هنگام و غربال گری آسیب‌های اجتماعی منتج شود

۶ اردیبهشت ۱۳۹۷ ۰۸:۰۵

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید