اخبار

با توافقات صورت گرفته، قهوه اوگاندا در ایران فرآوری خواهد شد

با توافقات صورت گرفته، قهوه اوگاندا در ایران فرآوری خواهد شد
دبیر اتاق تعاون استان زنجان گفت: در سفری که اخیرا سفیر کشور اوگاندا به استان داشت مقرر شد، بحث ورود و فرآوری قهوه را به جد دنبال کنیم تا در آینده نزدیک، قهوه تولید شده کشور اوگاندا توسط یکی از شرکت‌های تعاونی ایرانی فرآوری گردد.
 
به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون استان زنجان:محسن جاویدان با بیان اینکه در این سفر گزارش اقدامات انجام شده در خصوص تفاهم‌نامه‌های منعقده ارائه شد، ابراز کرد: ایجاد مرکز تجاری ایران و منطقه آزاد تجاری ایران در اوگاندا، از موضوعات اساسی است که اتاق تعاون در اوگاندا دنبال می‌کند و در سفر اخیر سفیر اوگاندا به استان نیز مدیران تشکل‌های تولیدی، سوالات خود را در این زمینه با سفیر اوگاندا در ایران در میان گذاشتند.
 
وی افزود: در بحث صادرات، اطلاع‌رسانی گسترده‌ای در استان انجام شده است و قصد داریم زمینه صادرات انواع کالاهای تولیدی از منطقه شمال‌غرب کشور به اوگاندا را فراهم کنیم. همچنین نمایندگی دفتر همکاری‌های اقتصادی ایران و اوگاندا در اواخر فروردین‌ماه در تهران راه‌اندازی می‌شود و یک نفر از زنجان، همزمان ریاست دفتر همکاری‌های اقتصادی ایران و اوگاندا در زنجان و تهران را بر عهده خواهند داشت.
 
این مقام مسئول از اعزام یک هیات تجاری رسمی به اوگاندا خبر داد و گفت: مراحل اعزام هیات تجاری در دفتر همکاری‌های اقتصادی ایران و اوگاندا به تصویب رسیده و در آن از تمامی فعالین اقتصادی سطح کشور دعوت به‌عمل آمده است.
 
دبیر اتاق تعاون استان با اشاره به بازدید سفیر اوگاندا در ایران از بنیاد توسعه کارآفرینی و تعاون استان، تصریح کرد: احداث کشتارگاه صنعتی و مدرن در زمره پروژه‌های در دست اجرای بنیاد است که عملیات اجرایی آن در سال 90 آغاز می‌شود و ایجاد صنایع تبدیلی کشاورزی، ایجاد صنایع تبدیلی دامی، پرورش انواع طیور، اجرای سیستم آبیاری بارانی و قطره‌ای، انتقال تکنولوژی و دانش فنی تجهیزات و ماشین‌آلات کشاورزی، ایجاد بیمارستان تخصصی و همکاری در جهت اکتشافات معدنی و راه‌اندازی منطقه آزاد تجاری ایران، از جمله پروژه‌های برنامه‌ریزی شده در این زمینه است.
 
جاویدان یادآور شد: در بازدیدی که از زمین‌های مورد نظر برای احداث کشتارگاه صنعتی به‌عمل آمد، زمینی به مساحت 16 هکتار در 15 کیلومتری پایتخت اوگاندا انتخاب شد و هم اکنون این زمین در حال خرید است که در صورت احداث کشتارگاه صنعتی، کشور اوگاندا به‌عنوان یکی از بزرگترین صادرکنندگان گوشت در منطقه شرق آفریقا تبدیل خواهد شد.
 
وی ادامه داد : در طول 11 ماه گذشته مطالعات مهندسی پروژه تمام شده و طراحی مهندسی تفصیلی پروژه نیز در حال انجام است و 3 شرکت ایرانی و خارجی در حال طراحی و بررسی ماشین‌آلات بزرگ و سنگین کشتارگاه هستند. البته تا 2 ماه آینده طراحی تفصیلی کشتارگاه صنعتی به اتمام می‌رسد و پیش‌بینی می‌شود، در صورت عدم وجود مشکلات عملیات اجرایی، پروژه در اواخر بهار 90 توسط بنیاد توسعه و کارآفرینی استان آغاز شود.
۸ فروردین ۱۳۹۰ ۰۹:۳۶

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید