اخبار

کارفرمایان، مکلف به محافظت از سلامت کارگران در محیط کار هستند

کارفرمایان، مکلف به محافظت از سلامت کارگران در محیط کار هستند
مدیرکل تامین‌اجتماعی استان زنجان گفت: کارفرمایان مکلفند که از سلامت کارگران در محیط کار محافظت کنند.

مسعود علیاری در گفت‌وگو با ایسنا، منطقه زنجان، اظهار کرد: بر اساس ماده «91» قانون کار، کارفرمایان و مسئولان همه واحدهای موضوع ماده «85» این قانون مکلفند بر اساس مصوبات شورای عالی حفاظت فنی، برای تامین حفاظت، سلامت و بهداشت کارگران بیمه شده در محیط کار، وسایل و امکانات لازم را در اختیار آنها قرار داده و چگونگی کاربرد این وسایل را آموزش دهند.


این مسئول ادامه داد: مطابق ماده «60» قانون تامین اجتماعی، حوادثی که حین انجام وظیفه و به سبب آن برای بیمه شده اتفاق می‌افتد، حوادث ناشی از کار است و مقصود از حین انجام وظیفه، همه اوقاتی است که بیمه شده در کارگاه، موسسات وابسته، ساختمان‌ها و محوطه آن مشغول به کار باشد.


وی افزود: کارفرمایان باید اقدامات اولیه را برای جلوگیری از تشدید عوارض حادثه به عمل آورند؛ چراکه هزینه احتمالی این اقدامات را سازمان برابر مقررات پرداخت میکند. همچنین گزارش حادثه باید ظرف مدت 3 روز اداری به صورت کتبی به اطلاع شعبه تامین اجتماعی ذی‌ربط برسد.


علیاری تصریح کرد: اگر ثابت شود که وقوع حادثه به دلیل عدم رعایت مقررات حفاظت فنی یا عدم رعایت احتیاط از طرف کارفرما بوده است، سازمان تامین اجتماعی تعهدات خود را در قبال بیمه شده انجام می دهد، اما هزینه‌های مربوط را از کارفرما وصول میکند. البته افراد شاغل در کارگاه‌ها نیز باید قابلیت و استعداد جسمانی متناسب با کارهای مرجوع را داشته باشند. در این راستا کارفرمایان مکلفند   قبل از به کار گماردن کارگر، ترتیب معاینه پزشکی آنها را انجام دهند.


مدیرکل تامین‌اجتماعی استان زنجان خاطرنشان کرد: در صورت وقوع حادثه ناشی از کار، فرد حادثه دیده یا خانواده وی از همه تعهدات قانونی شامل خدمات درمانی، معالجه شخص بیمه شده، تحویل پروتز و اروتز، غرامت دستمزد ایام بیماری، نقص عضو، مستمری از کار افتادگی جزیی، کلی و فوت حسب مورد بهره‌مند می‌شوند.

۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۷ ۰۸:۲۳

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید