اخبار

مدیرکل بهزیستی استان زنجان:

2700 پرونده کم‌شنوا و ناشنوا در حوزه توانبخشی وجود دارد

2700 پرونده کم‌شنوا و ناشنوا در حوزه توانبخشی وجود دارد
مدیرکل بهزیستی استان زنجان گفت: در حال حاضر بالغ بر 2700 پرونده کم‌شنوا و ناشنوا در حوزه توانبخشی استان تشکیل شده است.

محمد محمدی‌قیداری در حاشیه کلنگ‌زنی ساختما‌ن جدید کانون ناشنوایان استان زنجان  اظهار کرد: یکی از اهداف بهزیستی، تقویت سمن‌ها و بخش‌های غیردولتی است و خوشبختانه با تاسیس کانون ناشنوایان فعالیت‌های ارزنده‌ای در زمینه رشد معلولان صورت گرفته است . در همین راستا، معلولان ناشنوای استان زنجان تاکنون توانسته‌اند افتخارات فراوانی در بخش‌های علمی، فرهنگی، هنری و ورزشی به ثبت برسانند.


این مسئول با بیان این‌که هرکدام از ناشنوایان و کم‌شنوایان به تناسب درجه معلولیت، مساعدت‌هایی را از بهزیستی دریافت می‌کنند، ادامه داد: 216 دانش‌آموز و 43 دانشجوی معلول ناشنوا و کم‌شنوا تحت پوشش بهزیستی هستند و از خدماتی چون کاشت حلزون، پرداخت هزینه درمان، پرداخت هزینه تحصیلی دانش‌آموزان، دانشجویان و اختصاص سمعک به مددجویان برخوردار می‌شوند .


وی با تاکید بر این‌که اختلالات شنوایی از دوران کودکی بر گفتار افراد تاثیر می‌گذارد، تصریح کرد: در همین راستا بهزیستی استان زنجان اقدام به غربالگری شنوایی نوزادان و شناسایی اختلالات شنوایی در 10 روز اول تولد کودک می‌کند. این در حالی است که کاهش ذخیره لغات، کاهش حافظه شنیداری، هجی کردن لغات و افت تحصیلی از مشکلات افراد ناشنوا به شمار می‌رود.


محمدی با بیان این‌که عارضه ناشنوایی می‌تواند ناشی از عوامل مختلفی از جمله اختلالات ژنتیکی، عفونت‌های شدید و مصرف برخی از داروها باشد، خاطرنشان کرد: 43 دانشجوی کم‌شنوا و ناشنوا از خدمات کمک‌هزینه تحصیلی و آموزشی بهزیستی بهره‌مند می‌شوند. به همین‌منظور و در راستای حمایت از افراد ناشنوا و خانواده‌هایشان به زودی یک مرکز روزانه آموزشی توانبخشی کودکان ناشنوا تحت نظارت بهزیستی استان زنجان تاسیس خواهد شد .


به گزارش ایسنا، هم‌زمان با دومین نشست کانون‌های ناشنویان سراسر کشور و اولین مجمع عمومی فوق‌العاده شبکه سازمان‌های مردم‌نهاد ساختمان جدید کانون ناشنوایان بهزیستی استان زنجان در زمینی به مساحت 400 متر مربع کلنگ‌زنی شد.

۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۷ ۰۹:۵۲

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید