اخبار

80 بیمار اسکیزوفرن از خدمات مرکز شبانه روزی بهزیستی زنجان بهره مند می گردند

80 بیمار اسکیزوفرن از خدمات مرکز شبانه روزی بهزیستی زنجان بهره مند می گردند
مدیر کل بهزیستی استان زنجان با بیان اینکه از سال 1381 امور مراقبتی و توانبخشی و نگهداری بیماران روانی مزمن به بهزیستی کشور واگذار گردیده است افزود : در حال حاضر تعداد 80 بیمار اسکیزوفرن از خدمات مرکز شبانه روزی بهزیستی زنجان بهره مند می گردند.
به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون کارروفاه اجتماعی استان زنجان به نقل از  روابط عمومی بهزیستی استان زنجان ، محمد محمدی در مراسم روز جهانی اسکیزوفرنی گفت: روان‌گسیختگی یا اسکیزوفرنی یک اختلال روانی است که مشخصه آن از کار افتادگی فرایندهای فکری است و پاسخگویی عاطفی ضعیفی بهمراه است.

وی اظهار نمود: تا کنون بالغ بر 2 هزارو 678  پرونده  بیماران روانی مزمن در بهزیستی استان تشکیل شده است که تعداد قابل توجهی از این آمارمربوط به بیماران اسکیزوفرنی است

این مقام مسئول با اشاره به اینکه از هر 1000 نفر تقریبا 7 نفر در طول زندگی به اسکیزوفرنی مبتلا می شوند خاطر نشان کرد: با توجه به تاثیر شدید اثرات این بیماری در جامعه و خانواده و اهمیت این موضوع در جهان و کشورها ، سازمان بهداشت جهانی 24 می را روز جهانی اسکیزوفرنی نامگذار کرده است.

محمدی تصریح نمود: اولین بار در سال 1383 در قانون جامع حمایت از حقوق معلولان بیماران روانی مزمن که به تایید کمیسیون پزشکی بهزیستی رسیده باشد بعنوان  معلول اعصاب و روان جزء گروه های معلولان قرار گرفته و نیز از تمام حقوق و مزایای این قانون بهره مند می گردند.

وی قطع رابطه عاطفی ، گوشه نشینی ، عدم تمرکز ، توهم و هذیان را از مهمترین علائم این بیماری برشمرد و یادآور شد: در اکثر موارد بیماری اسکیزوفرنی  از دوران نوجوانی آغاز می گردد و پس از بلوغ ظاهر می شود و گاها" تا سنین بالا ادامه پیدا می کند.   

مدیر کل بهزیستی استان زنجان با بیان اینکه در حال حاضر تعداد 250 نفر از خدمات مراقبتی توانبخشی در مراکز شبانه روزی بهره مند می گردند افزود: اختصاص یارانه دولتی برای هر فرد بیمار روانی، پاسخگوی هزینه‌های آنها در مراکز اعصاب و روان نیست.

وی گفت: تعداد 35 نفر در مرکز روزانه آموزشی توانبخشی بیماران روانی مزمن ، تعداد 50 نفرازبیماران روانی مزمن از خدمات ویزیت در منزل و 52 نفر نیز از خدمات کارگاه های حمایتی تحت نظارت بهزیستی زنجان بهره مند می گردند.

وی با اشاره به وجود دو مرکز توانبخشی شبانه روزی اعصاب و روان  در استان زنجان ادامه داد: شرط پذیرش این بیماران  تشکیل پرونده درحوزه توانبخشی ودرخواست خانوادها ویاارجاع قضائی برای بیماران مجهول الهویه میباشد.
۸ خرداد ۱۳۹۷ ۰۸:۴۶

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید