اخبار

سهم تعاون از اقتصاد ملی حدود 10 درصد تخمین زده می شود

سهم تعاون از اقتصاد ملی حدود 10 درصد تخمین زده می شود
مدیرکل دفتر آمار و توسعه فن آوری اطلاعات وزارت تعاون گفت: طبق گمانه زنی‌های انجام شده سهم تعاون از اقتصاد ملی حدود 10 درصد تخمین زده می شود.

به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون استان زنجان 'میرفلاح نصیری'در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: سهم کل بخش تعاون پس از تکمیل پروژه جداسازی و تفکیک آمار به صورت دقیق روشن می شود و تمام بحث‌هایی که تاکنون بر سر این موضوع وجود داشته به صورت تخمینی و حدس و گمان بوده به نحوی که این میزان تا 10 درصد نیز گمانه زنی شده است.
وی ادامه داد: درحال حاضر در گمانه زنی‌ها با استفاده از شاخص‌های کمکی صحبت می شود مانند اینکه گفته می شود حدود 23 میلیون نفر در کشور شاغل داریم که سهم تعاون کمی بیشتر از 2 میلیون نفر است و از این طریق سهم تعاون در اقتصاد ملی حدود 10 درصد محاسبه شده است که با انجام تفکیک آماری میزان این سهم به صورت کارشناسی اعلام خواهد شد.
این مقام مسئول در وزارت تعاون گفت: در تفاهم نامه منعقد شده بین وزارت تعاون و مرکز آمار ایران برای تعیین سهم واقعی تعاون از اقتصاد ملی، زمانبندی خاصی وجود ندارد ولی طبق توافق نامه امیدواریم که جمع‌آوری اطلاعات و آمار مورد نیاز تا پایان سال جاری به اتمام برسد و کار وارد مرحله محاسبه شود تا بتوان در اوایل سال 91 سهم بخش تعاون از اقتصاد ملی را به صورت تفکیکی اعلام کرد.
وی تصریح کرد طبق توافق صورت گرفته یک کارگروه ستادی برای پیگیری این موضوع بوجود آمده که رییس مرکز آمار ایران مدیریت آن را بر عهده دارد و معاونین مرکز آمار، وزارت تعاون و تعدادی از مدیران تخصصی از جمله دفتر فناوری نیز آن را همراهی می کنند و جلسات آن نیز به طور مستمر برگزار می‌شود تا بتوان هر چه سریعترسهم بخش تعاون را محاسبه و اعلام کرد.
نصیری متذکر شد این کار در وزارت تعاون در حال نهادینه شدن است و تلاش می شود تا داده ها به نحوی جمع آوری شود که در یک سیکل چند ساله نیز بتوان آمار جدید این بخش را نیز محاسبه کرد.
وی در زمینه کمک بانک مرکزی و سایر دستگاه‌های مرتبط با تولید آمار نیز بیان داشت: در این زمینه مصوبه‌ای در سال 87 از سوی دولت وجود دارد و تمام دستگاه‌ها موظف به انجام این کار هستند که بر همکاری معاونت نظارت راهبردی ریاست جمهوری و بانک مرکزی نیز در این زمینه تاکید شده بود.
مدیرکل دفتر آمار و فناوری وزارت تعاون در زمینه روند پیشرفت کار تفکیک آمارهای بخش تعاون گفت: برای این منظور سه کارگروه ایجاد شده و این کارگروه‌ها اقدامات جداگانه ای را برای جمع آوری داده‌ها انجام می دهند.
نصیری با بیان اینکه یک گروه مطالعات نظری محاسبه سهم تعاون و کارگروه دیگر نیز جمع آوری داده های جمعی را به صورت کار ثبتی و میدانی دنبال می کنند، اظهار داشت: گروه دیگری نیز به طراحی سیستم و پردازش داده‌ها می‌پردازد که هرسه گروه در چند ماه گذشته فعالیت داشتند و به صورت مستمر نیز جلسات کارشناسی برگزار می کنند

۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۰ ۰۸:۱۰

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید