اخبار

لزوم توجه به کیفیت طرح‌های ارائه شده برای اشتغال روستایی

لزوم توجه به کیفیت طرح‌های ارائه شده برای اشتغال روستایی
رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان زنجان گفت: باید به کیفیت طرح‌های ارائه‌شده برای اشتغال روستایی و عشایری توجه شود

  به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون کار و رفاه اجتماعی استان زنجان به نقل از خبرگزاری ایسنا، شهرام طهماسبی در جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی استان زنجان، اظهار کرد: گزارش نظارت از عملکرد طرح اشتغال روستایی تهییه شده و توسط سازمان برنامه و بودجه به مجلس ارائه خواهد شد که بر اساس این گزارش استان زنجان جایگاه مناسبی دارد .

  این مسئول با اشاره به طرح اشتغال روستایی و سامانه کارا، ادامه داد: این طرح و نیز سامانه کارا در ابتدا و شروع کار مشکلات بسیاری داشت که در حال حاضر برخی از  این مشکلات مرتفع شده و سیستم در حال تکمیل است ولی با این وجود هنوز سیستم کارا قابل تاکید نیست .  

وی افزود: بهتر است بیش از اینکه به میزان جذب تسهیلات توجه شود به کیفیت طرح‌هایی که برای طرح‌های اشتغالزایی ارائه می‌شود، تاکید و توجه کرد .

  طهماسبی خاطرنشان کرد: برای اینکه اقتصاد قدرتمندی در شهر و منطقه داشته باشیم باید بر زیرساخت‌هایی که بر اساس مطالعات ایجاد شده، توجه کرد که البته در کشور هنوز این مطالعات آماده نیست و اگر خوشه‌های روستایی تعیین شده بود، برخی از مشکلات موجود پیش نمی‌آمد.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان زنجان یادآور شد: بهتر است با توجه به شرایط هر شهرستان در رابطه با بررسی طرح‌ها تعمق بیشتری انجام شود و زنجیره‌های تولید نیز مورد توجه قرار گیرد .

وی تصریح کرد: از ۱۳ هزار طرح ارائه شده فقط یک طرح در حوزه دانش‌بنیان است که همین یک طرح نیز در سیستم بانکی به مشکل برخورده است و انتظار می‌رود کمیته‌های فنی طرح‌های بیشتری را از دانشگاه‌ها و پارک‌های علم و فناوری پذیرش کرده تا استان بتواند از ظرفیت اشتغال‌زایی آن‌ها استفاده کند .

  در ادامه این جلسه سرپرست معاونت برنامه و بودجه سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان زنجان گفت: بحث اشتغال روستایی بر سه رکن پرداخت تسهیلات بانکی ارزان، ارتقاء توانمندی متقاضیان، بازاریابی و فروش محصولات تولیدی، استوار است و نظارت‌ها در سه مرحله قبل از اجرا، در حین اجرا و پس از اجرا انجام می‌شود .  

احمد خداوردی ادامه داد: بر اساس مشاهدات انجام شده در نظارت حین اجرا، مشاهده شده که در اکثر استان‌ها برنامه‌ریزی مناسبی برای حل مشکلات بازاریابی محصولات رسته‌ها و اتصال واحدهای اقتصادی به سایر بازارهای ملی و بین‌المللی انجام نشده است و در ۳۶ درصد استان‌ها به اولویت‌بندی طرح‌ها توجه نشده و در اکثریت استان‌ها طرح‌های مصوب قابلیت تکمیل‌کنندگی زنجیره ارزش را به میزان زیادی ندارند .

  وی افزود: بانک کشاورزی، بانک توسعه تعاون، پست‌بانک و صندوق کارآفرینی امید موسسات عامل در پرداخت تسهیلات طرح اشتغالزایی روستایی هستند و بر اساس آمار پرورش دام سبک و سنگین بیشترین رسته دارای متقاضی است و بیش از ۸۲ درصد طرح‌های بررسی شده مربوط به حوزه کشاورزی است .  

این مسئول خاطرنشان کرد: نسبت ارزش تسهیلات مصوب به کل منابع تجهیز شده ۹.۷ درصد است و در استان زنجان ۴۱۰ طرح در کارگروه‌ها بررسی شده و ۲۳.۸ درصد از طرح‌های ارائه شده نیز تایید شده است همچنین میانگین طرح‌های در دست بررسی در کشور ۳۲ درصد است که این مهم در زنجان ۲۵.۷ درصد بوده و نشان از کارکرد منظم کارگروه است

 

۵ تیر ۱۳۹۷ ۱۲:۵۳

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید