اخبار

یک سوم شرکت‌های تعاونی استان در شهرستان زنجان فعالیت می‌کنند

یک سوم شرکت‌های تعاونی استان در شهرستان زنجان فعالیت می‌کنند
رئیس اداره تعاون شهرستان زنجان گفت: یک سوم شرکت‌های تعاونی استان در شهرستان زنجان فعالیت می‌کنند.

به گزار ش روابط عمومی اداره کل تعاون استان زنجان مجتبی صفی‌لو اظهار داشت: ساماندهی تعاونی‌های شهرستان، تعیین تکلیف تعاونی‌های غیر‌فعال، تشکیل کمیته‌های احیا و توجه به تشکیل تعاونی‌های دانش‌بنیان از فعالیت‌های سال جاری اداره محسوب می‌شود.
وی با بیان اینکه پیگیری سیاست اصل 44 قانون اساسی از دیگر اولویت‌های شهرستان است، افزود: با توجه به ایجاد زمینه اشتغال برای 2.5 میلیون نفر در کشور در سال جاری اداره تعاون شهرستان نیز در این راستا برنامه‌ریزی‌های مناسبی را انجام داده است.
رئیس اداره تعاون شهرستان زنجان با اشاره به حمایت بخش تعاون از تشکیل شرکت‌های تعاونی دانش‌بنیان بیان داشت: این تعاونی‌ها در راستای ایجاد اشتغال در کشور موثر بوده و می‌تواند در این زمینه موثر باشد.
وی گفت: وضعیت ایجاد اشتغال در هر استان با توجه به تعداد و ترکیب جمعیت متفاوت است که امیدواریم استان با ایجاد زمینه اشتغال برای 40 هزار و 400 نفر در سال جاری که بخش تعاون سهم ویژه‌ای را در آن خواهد داشت فعالیت‌های مثمر ثمری را در این راستا انجام دهد.
صفی‌لو با بیان اینکه ایجاد زمینه اشتغال 40 درصد افراد برعهده بخش تعاون است، تصریح کرد: نزدیک به 50 هزار نفر در شرکت‌های تعاونی مختلف مشغول به فعالیت می‌شوند.
وی با ابراز ناخر‌سندی از عدم حمایت‌های لازم از سوی بانک‌های عامل در راستای ارائه تسهیلات به شرکت‌های تعاونی، عنوان داشت: بانک‌های عامل با درخواست وثیقه‌های کلان این تعاونی‌ها را با مشکل مواجه می‌کنند.
رئیس اداره تعاون شهرستان زنجان با اشاره به تشکیل تعاونی‌های دانش بنیان با حضور قشر تحصیلکرده و فارغ‌التحصیلان دانشگاهی افزود: این تعاونی‌ها با حمایت بنیاد ملی نخبگان، وزارت تعاون و بانک توسعه تعاون تشکیل می‌شوند و مشکلات ارائه وثیقه و آورده در تشکیل این تعاونی‌ها تا حدودی حل شده است.
وی با بیان اینکه یک هزار و 146 تعاونی فعال، در دست اجرا و غیر‌فعال در استان وجود دارد، اظهار داشت: از این تعداد 806 تعاونی فعال و در دست اجرا و 340 تعاونی نیز غیر‌فعال هستند.
صفی‌لو تصریح کرد: یک سوم تعاونی‌ها استان در شهرستان زنجان فعالیت می‌کنند که تعیین تکیلف فعالیت تعاونی‌های غیر‌فعال در سال جاری صورت می‌گیرد.
وی ادامه داد: اکثر فعالیت‌های بخش تعاون شهرستان در سال گذشته محقق شده و در سال جاری نیز با برنامه‌ریزی‌های لازم امیدواریم این برنامه‌ها محقق شود.
رئیس اداره تعاون شهرستان زنجان از تحقق بیش از 100 درصدی برخی از فعالیت‌های شهرستان در سال گذشته خبرداد و عنوان داشت: طبق برنامه ابلاغی از سوی وزارت تعاون برنامه‌های سال جاری در صورت اختصاص اعتبارات لازم انجام می‌شود.
وی با بیان اینکه هنوز برنامه‌های وزرات تعاون به شهرستان ابلاغ نشده است، گفت: در سال جاری در راستای تشکیل شرکت‌های تعاونی، ارائه نظارت‌های لازم و در زمینه آموزش و ترویج فعالیت‌های تعاونی شهرستان اقدامات لازم انجام می‌شود.
صفی‌لو با اشاره به تاسیس شرکت‌های تعاونی دانش‌بنیان از طریق معاونت علمی و فناوری رئیس جمهور خاطر‌نشان کرد: این شرکت‌ها پس از تصویب مجلس با اعتباری بالغ بر 3 هزار میلیارد تومان در نظر گرفته شده است که به صورت وام با بهره‌کم با سقف اعتباری هر پروژه 2 میلیارد تومان در اختیار علاقه‌مندان به راه‌اندازی این شرکت‌ها قرار می‌گیرد.
وی با بیان اینکه 50 درصد اعضای این شرکت‌ها را اساتید دانشگاهی تشکیل می‌دهند، افزود: حضور اساتید دانشگاهی موجب افزایش کارآیی این شرکت‌ها شده و از دانش و آگاهی‌های آن در زمینه‌های مختلف استفاده می‌شود.
رئیس اداره تعاون شهرستان زنجان خاطرنشان کرد: امیدواریم در سال جهاد اقتصادی و با اصلاح ساختار اداری و بانکی کشور، شاهد رشد تعاونی‌ها و ارائه حمایت‌های لازم از این تعاونی‌ها باشیم

۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۰ ۱۳:۰۵

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید