اخبار

پرداخت مقرری بیمه بیکاری، حمایت اجتماعی و صیانت از نیروی کار

پرداخت مقرری بیمه بیکاری، حمایت اجتماعی و صیانت از نیروی کار
مدیرکل حمایت از مشاغل و بیمه بیکاری وزارت تعاون‌، کار و رفاه‌اجتماعی گفت: پرداخت مقرری بیمه بیکاری یک حمایت اجتماعی و صیانت از نیروی کار است‌ و برحسب مقررات کار در هئیت‌های تشخیص مورد بررسی قرار گرفته و منجر به صدور رای می‌شود.

به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون کار ورفاه اجتماعی استان زنجان، کریم یاوری در کارگاه آموزشی بررسی مشکلات بیمه بیکاری که با مشارکت اداره کل تعاون کار و رفاه اجتماعی ، اداره کل تامین اجتماعی و اداره کل آموزش فنی و حرفه ای استان زنجان، در محل اداره کل تامین اجتماعی استان زنجان برگزار گردید با بیان این‌که بعد از دوازده سال و با تشکیل کارگروه مشترک در حوزه بیمه بیکاری منابع بیمه بیکاری از مصارف پیشی گرفت، خاطرنشان کرد:در سال نخست استقرار دولت تدبیر و امید ۳۴۰ میلیارد تومان صرفه‌جویی در این حوزه صورت گرفت و بخشی از کسری ۷۵۰میلیارد تومانی در سال ۹۲ از این طریق جبران شد به‌طوری‌ که در دو سال مجموعا ۵۰۰ میلیارد تومان در منابع صرفه‌جویی شد.

وی افزود: در دولت تدبیر و امید درحالی منابع بیمه بیکاری از مصارف پیشی گرفت که تعداد مقرری بگیران افزایش داشته و حداقل دستمزد نیز رو به رشد بوده ولی در منابع بیمه بیکاری صرفه‌جویی شده است.

این مقام مسئول با اذعان به اینکه در سال۹۶ کسری مازاد ۷۵۰میلیارد تومانی پوشش داده شده است، عنوان کرد: شرایط امسال با توجه به دشواری اقتصادی حاکم بر کشور در صورتی که همراهی و همدلی دستگاه‌های همکار و زیر مجموعه محیا نباشد با مشکلاتی مواجه می‌شویم.

وی در ادامه ابراز کرد: با توجه به این‌که تجمعات زیادی از سوی کارگران انجام می‌شد دلایل این امر مورد بررسی قرار گرفت که در این رابطه حمایت از یک واحد تولیدی نیز در نهایت همان صیانت از نیروی کار محسوب می‌شود و باید به این‌ نکته توجه کرد که حمایت از نیروی کار به معنی صیانت از رفاه قانونی نیست بلکه در مواردی بایستی از کارگاه و تولید صیانت شده تا منجر به حمایت از کارگر شود.

یاوری با اشاره به این‌که با بررسی‌های انجام شده بنگاه‌های اقتصادی با مشکلات درون و برون کارگاهی مواجه هستند، اظهار کرد: ادارات و دستگاه‌های مختلف در مورد کارگاه‌های اقتصادی مشکل‌دار دیدگاه‌های متفاوتی دارند ولی خوشبختانه در حال حاضر این دیدگاه‌ها تغییر کرده و همه با یک منظر بنگاه‌ها را می‌بینند و رصد می‌کنند.

وی خطاب به مسئولان اداره تعاون‌،کار و رفاه‌اجتماعی و اداره کل تامین اجتماعی استان خاطر نشان کرد: بازرسان کار خود را تجهیز کرده و مشکلات بنگاه‌های مشکل‌دار را به سرعت شناسایی و تصمیمات لازم برای برطرف شدن معضلات این‌گونه واحد‌ها اتخاذ شود.

یاوری با بیان این‌که در حال حاضر علاوه بر کارگروه ملی تسهیل و رفع موانع تولید ستاد اقتصاد مقاومتی نیز به طور مستمر مشکلات بنگاه‌های اقتصادی را رصد می‌کند، ابراز کرد: تجدید نظر در قانون بیمه بیکاری به طور یقین بخشی از مشکلات را برطرف می‌کند اما باید توجه داشت که بیمه بیکاری یک قانون حمایتی است.

وی اضافه کرد: در مطالعات تطبیقی انجام شده بر روی کشورهای دیگر در زمینه بیمه بیکاری این نتایج حاصل شده است که هیچ کشوری به اندازه کشور ما تعداد ماه‌هایی که بیمه بیکاری به بیکاران پرداخت می‌کنند زیاد نیست و از انجایی‌که سهم پرداختی حق بیمه برای بیمه بیکاری در کشور ما سه درصد است که از سوی کارفرما پرداخت می‌شود ولی در کشورهای دیگر این میزان بالا بوده و سهم بیمه بیکاری از سوی کارگر، کارفرما و دولت پرداخت می‌شود.

۲۴ تیر ۱۳۹۷ ۱۳:۳۰

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید