اخبار

مدیرکل بهزیستی استان زنجان:

سازمان‌ها، سهمیه 3 درصد استخدام معلولان را مدنظر قرار دهند

سازمان‌ها، سهمیه 3 درصد استخدام معلولان را مدنظر قرار دهند
مدیرکل بهزیستی استان زنجان تاکید کرد: سازمان‌ها موظف‌اند که سهمیه 3 درصد استخدام معلولان را مدنظر قرار دهند .


به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون کار ورفاه اجتماعی استان زنجان به نقل از خبرگزاری ایسنا،محمد محمدی‌قیداری  با تاکید بر اینکه خوشبختانه قانون بازبینی شده جامع حمایت از حقوق معلولان، مشمول ضمانت اجرایی شده است، اظهار کرد: این قانون طی امسال از جانب ریاست جمهوری به همه دستگاه‌های اجرایی  ابلاغ و تأکید شده است و این در حالی است که سازمان‌های دولتی باید 3 درصد از سهمیه استخدامی معلولان را لحاظ کنند. در غیر این صورت، سهمیه آن سازمان و نهاد دولتی حذف می‌شود .


این مسئول با اشاره به اینکه اشتغال و فعالیت معلولان در دستگاه‌های اجرایی در راستای یکسان‌سازی و بهره‌مندی همه آحاد جامعه از امکانات موجود است، ادامه داد: معلولیت، محدودیت نیست و بسیاری از فعالیت‌های سازمانی را معلولان دقیق‌تر انجام می‌دهند. از این رو قانون جامع حمایت از حقوق معلولان از کارفرمایان و همه دستگاه‌های دولتی خواستار به کارگیری معلولان است .


وی به اشاره به اینکه 30 درصد از پست‌های تلفنچی، متصدی دفتری و ماشین‌نویسی برای این قشر از جامعه است، خاطر نشان کرد: همه وزارتخانه‌ها، سازمان‌ها، موسسات و شرکتهای دولتی مجازند که تا سقف مجوزهای استخدامی سالانه خود از وجود افراد نابینا، ناشنوا و افراد دارای معلولیت جسمی حرکتی بهره بگیرند .


محمدی‌قیداری با اشاره به کارفرمایان بخش غیردولتی در به کارگیری افراد دارای معلولیت، تصریح کرد: مدت قرارداد استخدامی کارفرما با فرد معلول حداقل یک‌سال است و حقوق و دستمزد این افراد بر  اساس مصوبات شورای عالی کار و سایر قوانین و مقررات مربوط از سوی کارفرما پرداخت می‌شود .


مدیرکل بهزیستی استان زنجان یادآور شد:  حداکثر حقوق و دستمزد ماهانه مصوب شورای عالی کار برای معلولان خفیف 30 درصد، معلولان متوسط 40 درصد و  معلولان خیلی شدید 50 درصد است که توسط سازمان برنامه و بودجه کشور، ذیل ردیف اعتباری سازمان در قوانین بودجه سنواتی پرداخت می‌شود .


وی خاطرنشان کرد: کارفرمایانی که در مراکز کسب و کار خود افراد دارای معلولیت جویای کار را استخدام کنند، از پرداخت حق بیمه سهم کارفرمایی در قبال افراد دارای معلولیت جذب شده معاف می‌شوند.

 

۷ اَمرداد ۱۳۹۷ ۱۳:۲۴

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید