اخبار

مدیر کل بهزیستی استان زنجان؛

توانمند سازی و ایجاد اشتغال فرد معلول از اهداف مهم طرح C.B.R است

توانمند سازی و ایجاد اشتغال فرد معلول از اهداف مهم طرح C.B.R است
مدیر کل بهزیستی استان زنجان با بیان اینکه طرح C.B.R در پی تحقق حقوق و فرصت‌های برابر، توانمندسازی، ارتقای کیفیت زندگی، برای معلولان روستائی است؛ گفت: توانمندسازی و ایجاد اشتغال فرد معلول از اهداف مهم طرح توانبخشی مبتنی برجامعه است

محمد محمدی قیداری اظهار کرد: توانبخشی مبتنی بر جامعه ( C.B.R ) بعنوان یک استراتژی برای بهبود دسترسی به خدمات توانبخشی برای معلولان محسوب شده و در قالب یک برنامه کشوری درحال اجراست.

این مقام مسؤول مهم‌ترین مأموریت C.B.R را توانمندسازی افراد معلول، خانواده‌های آنان و جامعه محلی از طریق افزایش آگاهی، ارتقا، مشارکت، کاهش فقر و فراهم کردن نیازهای اساسی برای دسترسی به بهداشت، آموزش و فرصت‌های معیشتی مددجویان عنوان و خاطر نشان کرد: فعالیت‌های C.B.R در پنج  چارچوب با عنوان سلامت، آموزش، معاش، اجتماعی و توانمند سازی در زمینه سلامت، ارتقای سطح سلامت فردی، پیشگیری، مراقبت‌های پزشکی و توانبخشی فرد مطرح است.

وی از دیگر فعالیت‌های این برنامه به آموزش معلول، اعضای خانواده و جامعه محلی، توسعه مهارت‌های فردی، خوداشتغالی، خدمات مالی و حمایت‌های مددکاری برشمرد و گفت: در ماتریس معاش به توسعه مهارت‌های فردی، خود اشتغالی و حمایت‌های مددکاری و در مولفه اجتماعی به روابط ازدواج و خانواده، سرگرمی، اوقات فراغت و ورزش و موضوع عدالت اجتماعی تأکید شده است.

محمدی فراهم کردن ایجاد اشتغال محلی پایدار برای معلولان را از مهم‌ترین اهداف این طرح برشمرد و خاطرنشان کرد: در صورت آموزش به خانواده‌ها و مناسب‌سازی محیط می‌توان شرایط بهتری را برای زندگی افراد معلول و توانمندسازی آنها فراهم کرد که این امر می‌تواند با ارائه آموزش‌های مهارتی اشتغال پایداری را برای فرد معلول فراهم کند.

وی با بیان اینکه سال گذشته 634 هزار و 992 نفر زیر پوشش برنامه‌های C.B.R قرار گرفتند؛ ادامه داد: ایجاد اشتغال پایدار برای توانمندی معلولان از مهم‌ترین اهداف این طرح بشمار می‌آید.

مدیر کل بهزیستی استان زنجان با بیان اینکه تعداد 44 نفر از تسهیل‌گران در برنامه‌های توانبخشی مبتنی بر جامعه حضور دارند تصریح کرد: در صورت آموزش به خانواده‌ها و مناسب‌سازی محیط می‌توان شرایط بهتری را برای زندگی افراد معلول و توانمندسازی آنها فراهم کرد که این امر می‌تواند با ارائه آموزش‌های مهارتی لازم برای فرد معلول ایجاد کرد.

وی با بیان اینکه ارائه وسایل کمک توانبخشی، ایجاد اشتغال و توانمندسازی معلولان از جمله رویکرد برنامه CBR است؛ یادآور شد: در این راستا ارائه همه هزینه‌ها توسط این نهاد حمایتی برای معلولان در نظر گرفته می‌شود.

وی با اشاره به اینکه دو گروه خودیار نیز در برنامه C.B.R با نظارت بهزیستی فعالیت دارند؛ گفت: توانبخشی مبتنی بر جامعه به دنبال تغییر نگرش منفی نسبت به معلولان و ورود آن‌ها به صحنه اجتماعی از طریق تقویت توانمندی‌هایشان است.

گفتنی است؛ در حال حاضر تعداد 24 هزار و 813 خانوار زیر پوشش بهزیستی استان هستند که از این تعداد 7 هزار و 86 خانوار مستمری بگیر و مابقی نیز از سایر خدمات این سازمان استفاده می‌کنن
۱۰ اَمرداد ۱۳۹۷ ۰۸:۰۲

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید