اخبار

تمرکز مرکز داوری اتاق تعاون بر حل و فصل اختلافات تعاونی ها

تمرکز مرکز داوری اتاق تعاون بر حل و فصل اختلافات تعاونی ها
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان زنجان گفت: فعالیت مراکز داوری اتاق های تعاون برحل و فصل اختلافات بین تعاونی ها متمرکز است.

به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون کار و رفاه اجتماعی استان زنجان،  محمدرضا یوسفی در مراسم افتتاح مرکز داوری اتاق تعاون استان زنجان با بیان اینکه به واسطه وجود مشکلات ساختاری سهم بخش تعاون در اقتصاد آن طور که باید محقق نشده است گفت: تعاون مردمی ترین بخش اقتصاد کشور است و در شرایط امروز نیازمند ترویج فعالیت در این حوزه هستیم.
یوسفی افزود: بخش قابل توجهی از مشکلات تعاونی ها به علت برخوردار نبودن اعضا از آموزش های مورد نیاز است و همین موضوع فرصت را برای سوداگران جهت سوء استفاده ها ایجاد می کند.

وی  گفت: یکی از را ه های برون رفت از مشکلات اقتصادی جامعه وجود و فعالیت تعاونی ها می باشد.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان زنجان تاکید کرد: فعالیت مراکز داوری اتاق های تعاون بر حل و فصل اختلافات بین تعاونی ها متمرکز است اگر مرکز داوری خوب عمل کند فعالیت این مرکز می تواند در جلوگیری از تضییع حقوق اعضای شرکت‌های تعاونی نقش داشته باشد.

وی ادامه داد: توسعه بخش تعاون می‌تواند اهداف عالیه ما را تحقق بخشد اضافه کرد: بر همین اساس اتاق تعاون با ظرفیت‌هایی که دارد، می‌تواند از ظرفیت‌های قانون برنامه ششم توسعه استفاده و بستر مناسب را برای فعالیت‌های تعاونی‌ها ایجاد کند.

یوسفی با بیان اینکه تعاونی‌ها به عنوان شخصیت حقوقی مستقل فعالیت دارن خاطرنشان کرد: باید شرایطی فراهم شود که خود تعاونی‌ها بتوانند به صورت مستقل نیز تصمیم بگیرند.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان زنجان افزود: قلمرو داوری طبق آئین نامه ابلاغ شده مشخص شده است و رسیدگی به آن نیز در قلمرو خارج از مراکز داوری انجام می‌شود.

وی گفت: تشریفات داوری بسیار کوتاه است و در مدت سه ماه انجام می‌شود و بر همین اساس هیات داوری یک هفته فرصت دارد که تصمیمات خود را در این زمینه ابلاغ کند و این امر نشان دهنده این است که مرکز داوری در حوزه قضازدایی فعالیت دارد.

یوسفی با اشاره به اینکه از سال 1388 تاکنون بنا به بخشنامه‌ای که قوه قضائیه داشته است قضات در صورت ارجاع پرونده مربوط به شرکت‌های تعاونی باید آن را ارجاع دهند که چنانچه مشکلی بود به اتاق داوری ارجاع شود.

شایان ذکر است مراکز داوری متشکل از سه بخش است که در هر بخش سه داوران فعالیت دارند، داوران این مراکز از بین قضات بازنشسته دادگستری، وکلای دادگستری و تعاونگران مسلط به داوری انتخاب می شوند.

۱۱ اَمرداد ۱۳۹۷ ۱۰:۰۲

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید