اخبار

کسب مهارت‌آموزی، نیاز امروز جوانان در ورود به بازار کار است

کسب مهارت‌آموزی، نیاز امروز جوانان در ورود به بازار کار است
مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای استان زنجان گفت: در جامعه کنونی که فارغ‌التحصیلان در پی جویای کار هستند، کسب مهارت‌آموزی یکی از اصل‌های مهم در ورود به بازار کار است.

به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون کار و رفاه اجتماعی استان زنجان به نقل از خبرگزاری ایسنا،محمدرضا انصاری در سخنرانی پیش از خطبه‌های این هفته نمازجمعه زنجان، اظهار کرد: در تقویم رسمی کشور ۶ مردادماه به نام هفته ملی مهارت مقارن با روز آموزش فنی و حرفه‌ای نام‌گذاری شده است.

وی افزود: اداره‌کل آموزش فنی و حرفه‌ای استان زنجان با داشتن ۱۴ مرکز و ۱۵۰ آموزشگاه آزاد، در عرصه آموزش با رویکرد اجتماعی، فقرزادیی و محرومیت‌زادی انجام وظیفه می‌کند

انصاری تصریح کرد: در برهه کنونی کشور می‌توانیم با حضور فعال در بنگاه‌های اقتصادی نقش مهمی را ایفا کنیم به طوری که مراکز آموزشی فنی ‌و حرفه‌ای با ارائه آموزش‌های رایگان، فارغ‌التحصیلان را با مهارت‌آموزی به مسیر خوداشتغالی و کارآفرینی هدایت می‌کند.
وی گفت: ارائه آموزش‌های لازم با رویکرد کاهش آسیب‌های اجتماعی در مناطقی چون سکونت‌های غیررسمی، حضور در زندان‌ها و پادگان‌ها انجام می‌گیرد تا هر سرباز وظیفه پس از اتمام خدمت با یک مهارت وارد بازار کار شود.
انصاری یادآور شد: ارائه بسته‌های مختلف اشتغال، از دیگر اقدامات این اداره‌کل محسوب می‌شود که مربوط به کارورزی فارغ‌التحصیلی در مقاطع مختلف تحصیلی است که این فارغ‌التحصیلان از سوی اداره‌کل تعاون، کار و رفاه‌اجتماعی به شرکت‌ها و بنگاه‌های کار معرفی می‌شوند و دوره ۶ ماهه را در این بنگاه‌ها سپری می‌کنند.
مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای استان زنجان تصریح کرد: ارائه آموزش‌های مهارتی برای فارغ‌التحصیلان ازسوی این مراکز فرصت مناسبی جهت ارتقای مهارت در بنگاه‌های اقتصادی محسوب می‌شود که این بنگاه‌ها شامل بخش‌های مختلف صنفی، شرکت‌ها و غیره می‌شود که باید ترویج شود؛ چراکه فرصت مناسبی برای اشتغال جوانان به‌شمار می‌رود.
وی یادآور شد: خوشبختانه از این اقدام اداره‌کل آموزش فنی و ‌حرفه‌ای استان برخی شرکت‌ها از جمله ایریکو، ریخته‌گری پیوسته، پارس سوئیچ استقبال کرده‌اند؛ چراکه به واسطه این طرح تعدادی از مهارت‌آموزان به این بنگاه‌ها معرفی شده‌اند.

انصاری خاطرنشان کرد: متاسفانه مدرک‌گرایی در این جامعه بازار کار را از وجود تکنسین‌ها خالی کرده است، به جای اندیشیدن در استخدام در بخش‌های دولتی، باید با مشارکت بیشتر بخش خصوصی تلاش کنیم، چرخه اقتصادی را پویا‌تر کنیم.

این مسئول افزود: فارغ‌التحصیلان می‌توانند آموزش‌های تخصصی و رایگان را در مراکز آموزش فنی و حرفه‌ای را دیده و سپس وارد بازار کار شوند.

وی تصریح کرد: هدف از اجرای این طرح‌ها ریشه‌کن کردن وضعیت بیکاری در جامعه است، مقام معظم رهبری استفاده از کالای ایرانی را مورد تاکید قرار داده‌اند که این فرمایشات وظیفه این مسئولان را سنگین‌تر کرده تا نیروی کاری خبره‌ای را وارد عرضه کار کنیم.
این مسئول یادآور شد: استان زنجان با قرارگیری در مسیر ترانزیت از موقعیت بسیار مهمی در عرصه اتومکانیک برخوردار است؛ چراکه در تعطیلات نوروز شاهد تردد ۲ میلیون وسیله نقلیه در محورهای مواصلاتی استان بودیم.

انصاری گفت: در عملکرد سال گذشته اذعان شده بود برنامه‌ریزی در بخش صنعت خودرو در استان داشته باشیم که خوشبختانه امسال به این پیشرفت نائل آمده‌ایم که با حمایت مسئولان استانی محقق شده است که شاهد تحول خوب در کارگاه‌های آموزش خودرو را خواهیم بود.

وی تصریح کرد: کسب مدال طلای اتومکانیک توسط یکی از جوانان مهارت‌آموز زنجانی یکی از مهم‌ترین موفقیت‌های این اداره‌کل محسوب می‌شود که امیدواریم شاهد درخشش جهانی روسیه باشیم.
۱۳ اَمرداد ۱۳۹۷ ۱۰:۵۲

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید