اخبار

در استان زنجان برگزار شد:

پنجمین اجلاس سراسری مدیران صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر

پنجمین اجلاس سراسری مدیران صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر
مسئول روابط عمومی اداره کل تعاون کارورفاه اجتماعی استان زنجان از برگزاری پنجمین اجلاس سراسری مدیران صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر خبر داد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون کار و رفاه اجتماعی استان زنجان، رسول احدی گفت: پنجمین اجلاس سراسری مدیران صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر باحضور امام جمعه شهرستان ماهنشان ،استاندار زنجان، فرماندار ماهنشان، نماینده مردم ماهنشان در مجلس شورای اسلامی ومدیرکل تعاون کارورفاه اجتماعی استان زنجان برگزارگردید.

در این نشست  واعظ‌ مهدوی، مدیرعامل صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر ضمن تشکر و قدردانی از وزیر سابق وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود: دکتر ربیعی همواره از صندوق حمایت می‌کرد و بر کمک و توجه به این قشر ازجامعه تاکید داشت.

وی با بیان این که همه تلاش ما رفع اختلاف طبقاتی و کاستن فاصله طبقات شهری و روستایی است تا روستائیان نیازی به مهاجرت به شهرها احساس نکنند افزود: گسترش بیمه‌های اجتماعی روستائیان کمک مهمی برای تحقق این هدف است. ما باید با کارهای فرهنگی و تبلیغی این بیمه را به روستائیان معرفی کنیم تا بتوانند از خدمات آن استفاده کنند.

مدیرعامل صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر در بخش دیگری از صحبت‌هایش با اشاره به آرمان‌های بزرگان انقلاب اسلامی، گفت: در مسابقه‌ای که اول انقلاب بین نظریات سوسیالیستی و کاپیتالیستی پیش آمده بود، شهید بهشتی راه سومی را مطرح کرد وآن فراوانی ابزار تولید بود.

واعظ مهدوی اضافه کرد: به همین دلیل بود که در ابتدای انقلاب به برخورداری از بیمه های اجتماعی تاکید شد و آن را حقی همگانی در نظر گرفتند و برای حمایت از اقشار محروم و کم‌درآمد جامعه نهادهای مختلفی مانند کمیته امداد امام خمینی، حساب 100 امام، بنیاد مستضعفان و جانبازان و جهادسازندگی و بنیاد برکت و... تاسیس شد که نتیجه آن نیز رشد و بهبود شاخص‌های اجتماعی ما بعد انقلاب بود.

وی با ارائه آمارهای شاخص توسعه انسانی در قبل و بعد انقلاب اظهار داشت: این شاخص یک شاخص ترکییی است و با ملاکی بین‌المللی محاسبه می‌شود. گزارش‌ها نشان می دهد در بین سال‌های 1962 تا  1979 یعنی 17 سال قبل انقلاب، شاخص توسعه انسانی ما، چهارهزارم واحد رشد داشته، در حالیکه قیمت نفت در آن سال ها بسیار رشده کرده بود. اما در دهه اول بعد انقلاب، که جنگ و تحرکات ضدانقلاب را هم داشتیم این شاخص 246هزارم رشد داشته است. ضمن اینکه درآمد نفت هم کاهش پیدا کرده بود. تا امروز هم ایران جزء بسیارخوب‌ها در این شاخص تلقی می‌شود.

مدیرعامل صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر ادامه داد: در برنامه سوم توسعه این احساس نیاز شد که اقدامات کمی و کیفی برای توسعه انسانی به کفایت برآورد شده و نیاز به هماهنگی بین سازمان‌ها و نهادها احساس شد و به همین دلیل در ماده ۳۰ آن برنامه قید شد که باید نظام جامعه رفاه و تامین اجتماعی شکل گیرد. از این رو در برنامه چهارم این نظام، از تجمیع برخی سازمان‌ها شکل گرفت. همان زمان این ضعف احساس شد که گلوگاه نظام تامین اجتماعی، بیمه روستائیان است، که نوعی پس‌انداز است برای دوره پیری و بیماری و آسیب‌ها و حوادثی که غیرقابل پیش‌بینی است.

وی افزود: چون روستائیان فاقد کافرما هستند، همواره مشکل بیمه آن‌ها مطرح بود تا اینکه دولت گفت چون روستائیان، قشر مولد، زحمت‌کش و قانع کشور هستند و خیلی کارهایی که برای‌ شهری‌ها، مثل آسفالت خیابان‌ها، جدول‌کشی، ساخت سینما و... دارد و در روستاها ندارد،‌ در عوض دولت برای روستائیان بیمه‌های اجتماعی تعریف می‌کند که سهم کارفرما را نیز خود پرداخت می‌کند. سهمی که دوبرابر سهم خود روستائیان است.

واعظ مهدوی خدمات و حمایت‌های دولتی برای بیمه روستائیان را چهار مورد برشمرد و گفت: خدمات بازنشستگی، ازکارافتادگی، فوت و درمان از مهم‌ترین خدمات بیمه‌ای دولتی است که سه‌تای نخست به عهده صندوق ماست و درمان نیز به عهده صندوق بیمه سلامت.

وی در ادامه از نظام لایه‌بندی تامین اجتماعی گفت و خاطرنشان کرد: لایه اول مخصوص کسانی است که به هر دلیلی توانایی کار کردن ندارند. لایه دوم مروبط به نیروی کار است که ما مسئول این لایه برای روستائیان کشور هستیم. لایه سوم مربوط به بیمه‌های تکمیلی است. لایه دوم تامین حداقل‌هاست و لایه سوم حداکثری است.

واعظ مهدوی با ابراز نگرانی از تورم‌ بوجود آمده در کشور گفت: مهم‌ترین فاکتور در ایحاد نابرابری، تورم است. تورم بقول اقتصاددان‌ها، مالیات فقراست. چون ثروت افراد مرفه بیشتر می‌شود و توان کم‌درآمدها کمتر می‌شود. دشمن ما هم در تحریم‌ها، با سیاست‌های مختلف و جنگ روانی و اقتصادی سعی دارد بین دولت و ملت تنفر ایجاد کند و سقوط حاکمیت را هدف‌گذاری کرده است.

مدیرعامل صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر در پایان با انتقاد از عملکرد برخی از کارگزاری‌ها گفت: هنوز خیلی از روستائیان و گروه هدف صندوق از این بیمه و خدمات آن مطلع نیستند. متاسفانه هنوز در ۱۳ استان جلسات ماهانه کارگزاری‌ها تشکیل نشده است که باید هرچه زودتر این نواقص و مشکلات برطرف شوند و کارگزاری‌ها به روستائیان انگیزه دهند تا به اهداف خود که تحت پوشش درآمدن همه روستائیان و کشاورزان و عشایر است، نزیک شویم.

 

۲۵ اَمرداد ۱۳۹۷ ۱۱:۱۳

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید