اخبار

ارائه خدمات تامین اجتماعی در صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر

ارائه خدمات تامین اجتماعی در صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر
استاندار زنجان بیان داشت: صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر با هدف ارائه خدمات تامین اجتماعی برای کاهش فقر، بهبود زیرساختها و توسعه اقتصادی و اجتماعی بخش کشاورزی و روستایی تشکیل شده است.

  به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون کار و رفاه اجتماعی استان زنجان، اسداله درویش امیری در پنجمین اجلاس سراسری صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر کشور که با حضور مدیرعامل و رئیس هیئت مدیره صندوق بیمه اجتماعی روستائیان، کشاورزان و عشایر کشور در شهرستان ماه‌نشان برگزار شد، افزود: دولت جمهوری اسلامی ایران از ابتدا مصمم بود با گسترش خدمات بیمه های اجتماعی در جهت کاهش فاصله طبقاتی، توازن جمعیت روستایی و شهری، کاهش محرومیت و گسترش عدالت اجتماعی گام های اساسی بردارد.

درویش امیری با بیان اینکه ارائه این خدمات بیمه ای جزو باورها و اعتقادات انقلابیون و خدمتگزاران مردم از ابتدای پیروزی انقلاب تاکنون بوده است، ادامه داد: از ابتدا با همین رویکرد قانون جمهوری اسلامی و اعضای فرهیخته، متعهد، دلسوز، حقوقدان و مجتهد مجلس خبرگان، اصل 29 قانون را برای تحقق این اهداف مصوب نمودند ولی با وقوع جنگ تحمیلی پس از پیروزی انقلاب، عملا قانون ساختار نظام جامع رفاه و تامین اجتماعی از برنامه های چهارم و پنجم توسعه به تصویب رسید و اجرایی شد.      
وی با انتقاد از اینکه توجه به امر بیمه نمودن روستائیان، کشاورزان و عشایر در کشور با تاخیر آغاز شده و این تاخیر لطماتی به کشور زده است، اظهار کرد: تشکیل و تقویت صندوق بیمه اجتماعی و ارائه این خدمات در توسعه و پیشرفت روستاها نقش موثری دارد و چنانچه بر اساس ماموریت های محول شده قانونی، این خدمات پیش از این به روستائیان ارائه می شد می توانست از مهاجرت مردم روستا به حاشیه شهرها و مشکلات ناشی از آن جلوگیری کند.  
نماینده عالی دولت در استان خاطر نشان کرد: چنانچه روستائیان، کشاورزان و عشایر کشور با اجرای قوانین و ساختار نظام جامع رفاه و تامین اجتماعی، آینده خود را تضمین شده ببینند با امید بیشتری به تولید و تامین غذای کشور خواهند پرداخت.        
مقام عالی اجرایی استان تصریح نمود: در سیاست های کلی برنامه چهارم توسعه تاکید شده است که ایجاد نظام جامع تامین اجتماعی برای حمایت از حقوق محرومین و مستضعفان، مبارزه با فقر، گسترش عدالت اجتماعی، ایجاد تعادل منطقه ای و رفع محرومیت ها به ویژه در مناطق محروم روستایی است تا ضمن هویت بخشی و توسعه سیمای روستاها به ارتقاء سطح درآمد روستائیان و کشاورزان و رفع فقر در جامعه کمک کند.         
استاندار زنجان در بخش دیگری از سخنان خود به بیان برخی از شاخص های توسعه‌ای استان به خصوص در حوزه روستایی اشاره کرد و گفت: سهم اشتغال بخش کشاورزی در کشور 18 درصد و در استان زنجان 33.1 درصد می باشد که نشان دهنده بالا بودن میزان اشتغال در بخش کشاورزی استان به نسبت کشور دارد.    
وی با بیان اینکه استان زنجان با نرخ 4.7 درصد، کمترین میزان بیکاری روستایی در کشور را داراست، افزود: این میزان بیکاری درحالی است که 33 درصد جمعیت استان زنجان در روستاها زندگی می کنند و میزان جمعیت روستایی استان 10 درصد بیشتر از میانگین کشوری است.       
مدیرعالی اجرایی استان زنجان ادامه داد: بخش کشاورزی در استان زنجان 2.5 برابر بیشتر از میزان نیاز مردم استان را تولید می نماید،  42 درصد زیتون مصرفی کشور در استان زنجان تولید می شود و سالانه بالغ بر 80 هزار تن سیر در حوزه کشاورزی استان زنجان تولید و در کشور توزیع می شود. 
وی از خرید تضمینی 380 هزارتن گندم از کشاورزان استان و پرداخت بیش از نیمی از مطالبات آنان در استان زنجان خبر داد و اظهار امیدواری کرد؛ با ادامه این روند، رکورد برداشت و فروش گندم در زنجان شکسته خواهد شد.   
استاندار زنجان با بیان اینکه امروزه تلاش می شود محصولات کشاورزی استان بصورت فراوری شده به فروش برسد و به شکل فله‌ای از استان خارج نشود، اظهار کرد: در سال 92 بخش کشاورزی استان زنجان در حوزه صنایع تبدیلی ظرفیتی معادل 285 هزار تن داشته و در سال 96 این میزان به 650 هزار تن افزایش یافته است.         
درویش امیری در ادامه بر ضرورت توجیه و تشویق مردم به ویژه روستائیان و کشاورزان جهت عضویت و سرمایه گذاری به منظور بهره مندی از خدمات صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر تاکید کرد و گفت: اکنون 37 درصد جمعیت روستایی استان مشمول این بیمه شده اند ولی باید با استفاده از ظرفیت بخشداران و دهیاران، مردم روستاها را توجیه نمود که با سرمایه گذاری در این حوزه، از دو برابر حق بیمه خود در دوران ازکارافتادگی بهره مند خواهند شد

 

۲۷ اَمرداد ۱۳۹۷ ۰۹:۴۳

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید