اخبار

12478 نفر در تعاونی های زنجان اشتغال دارند

12478 نفر در تعاونی های زنجان اشتغال دارند
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان زنجان گفت: بر اساس آمار موجود، هم اکنون 12 هزار و 478 نفر در این استان در بخش تعاون اشتغال دارند.
 

به گزارش ایرنا، محمدرضا یوسفی  در جمع خبرنگاران با بیان اینکه همواره این سوأل مطرح است که با وجود ثبت چهار هزار و 448 تعاونی در استان، چرا فقط یک چهارم آنها فعال هستند، افزود: علاوه بر تعاونی ها نزدیک 10 هزار شرکت غیر تعاونی در استان به ثبت رسیده است که البته بخشی از آنها هم غیر فعال هستند بنابراین موضوع غیر فعال بودن شرکت ها فقط مختص به تعاونی ها نیست.
وی ادامه داد: برخی از شرکت های تعاونی، مثل تعاونی های مسکن مدت فعالیتشان محدود و مقعطی است و پس از رسیدن به اهداف مورد نظر، منحل می شوند.
یوسفی ادامه داد: بنابراین این موضوع طبیعی است که تعداد تعاونی های ثبت شده بیش از تعاونی های فعال باشد.
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان زنجان به ضرورت تلاش برای ارتقای سهم بخش تعاون در اقتصاد کشور اشاره کرد و گفت: در شرایط حاضر بخش تعاون تنها پنج درصد از میزان 25 درصد هدف گذاری شده، در اقتصاد کشور سهم دارد.
وی اظهار داشت: شرکت های تعاونی مسکن با وجود مشکلاتی که گریبانگیر آنها بود، در توسعه زنجان نقش قابل توجهی داشتند.
یوسفی افزود: از ابتدای تشکیل تعاونی ها در استان زنجان تا کنون 29 هزار و 994 قطعه زمین توسط تعاونی های مسکن در استان واگذار شده و 9 هزار و 322 واحد مسکونی نیز از طریق تعاونی ها احداث و تحویل اعضا شده است.
وی از فعالیت 63 شرکت تعاونی مسکن با 17 هزار عضو در زمان حاضر در استان خبر داد و اظهار داشت: هم اکنون 584 واحد مسکونی نیز توسط این تعاونی ها در سطح استان در دست احداث است.
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان زنجان پیرامون برخی مسائل و مشکلات در تعاونی های مسکن، گفت: بخشی از این مشکلات از سال های گذشته به ارث رسیده چرا که نظارت های کافی بر فعالیت تعاونی ها انجام نشده است.
وی با بیان اینکه ریشه برخی از مشکلات در تعاونی ها ناآگاهی است، افزود: با برگزیدن افراد آگاه و توانمند کردن اعضای تعاونی ها می شود مانع بروز خیلی از مسائل شد.
یوسفی با بیان اینکه ریشه برخی از مشکلات تعاونی های مسکن نیز ناشی از وجود افراد سوداگر و فرصت طلب است، گفت: چنین افرادی دنبال این هستند تا از سرمایه هایی که توسط اعضا با هدف مقدسی تجمیع شده است، سوء استفاده کنند که این موضوع نیز نظارت و برخورد قضایی را لازم دارد.
وی تصریح کرد: امروز ما عزم جدی داریم تا مشکلات تعاونی ها را یکی پس از دیگری حل کنیم، اما در این مسیر اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی به تنهایی قادر نیست کاری از پیش ببرد.
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان زنجان در بخش دیگری از سخنان خود به برنامه های هفته تعاون در استان اشاره کرد و گفت: بهره برداری از 9 طرح تعاونی با سرمایه گذاری 67 میلیارد و 350 میلیون ریال، برگزاری سیزدهمین دوره جشنواره تعاونی های برتر استان، برپایی ایستگاه تعاون در پارک ملت و مجموعه گردشگری گاوازنگ شهر زنجان از جمله برنامه های پیش بینی شده برای هفته تعاون در زنجان است.
11 تا 17 شهریورماه به عنوان هفته تعاون در کشور نامگذاری شده است.

۱۱ شهریور ۱۳۹۷ ۱۴:۲۲

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید