اخبار

اوگاندا ظرفیت سرمایه‌گذاری بالایی در بخش کشاورزی دارد

اوگاندا ظرفیت سرمایه‌گذاری بالایی در بخش کشاورزی دارد
دبیر اتاق تعاون زنجان گفت: اوگاندا از کشورهای غنی به‌لحاظ مواد اولیه است و بخش کشاورزی این کشور نیز قابلیت سرمایه‌گذاری بسیار خوبی دارد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون وبه نقل از خبرگزاری  (ایسنا) منطقه زنجان، محسن جاویدان در جلسه تخصصی میزگرد آفریقا ـ اوگاندا در دفتر اتاق تعاون زنجان با بیان این مطلب، اظهار کرد: اتاق تعاون زنجان به نمایندگی از اتاق‌های تعاون شمال‌غرب کشور به‌عنوان نماینده ایران در جهت تعامل و همکاری برای سرمایه‌گذاری‌های اقتصادی دو طرف، فعال است.

 

وی با تأکید بر فعالیت‌های سازنده اقتصادی بین دو کشور اوگاندا و ایران، یادآور شد: احداث کشتارگاه صنعتی در این کشور و همچنین ایجاد منطقه تجاری در شهر کامپالا از اقدامات سازنده‌ای است که به شکل مناسبی محقق شده است.

 

دبیر اتاق تعاون زنجان افزود: ایجاد مرکز تجاری جمهوری اسلامی ایران در قالب منطقه تجاری، از دیگر برنامه‌های اتاق تعاون به‌شمار می‌رود که در حال پیگیری است.

 

جاویدان در خصوص محورهای همکاری دو کشور ایران و اوگاندا، خاطرنشان کرد: همکاری و تعامل اقتصادی و تجاری در قالب توسعه صادرات کالاهای ایران به کشور اوگاندا و واردات مواد خام صنعتی و غذایی به ایران، همچنین توسعه صنایع تبدیلی در کشور اوگاندا، از جمله برنامه‌های بخش تعاون خواهد بود.

 

وی ادامه داد: محورهای دیگر در این همکاری‌ها، توسعه سرمایه‌گذاری به‌صورت عام بین دو کشور با محوریت زنجان و همچنین گسترش فعالیت‌های توریستی در بین ایران و اوگاندا خواهد بود.

 

در ادامه این جلسه، سفیر کشور اوگاندا با ابراز رضایت از فعالیت‌های سازنده دو کشور در امور تجاری و اقتصادی، گفت: ظرفیت‌های کشور اوگاندا در همه زمینه‌های سرمایه‌گذاری، بالا بوده و این در حالی است که ایران به لحاظ توان اقتصادی و تولیدی، وضعیت بسیار مطلوبی دارد که باعث بالا رفتن ظرفیت اقتصادی ایران جهت سرمایه‌گذاری در اوگاندا خواهد شد.

 

محمداحمد کیسوله، وضعیت مساعد کشاوزی اوگاندا را برای فعالیت سرمایه‌گذاران ایرانی به‌ویژه زنجانی، مناسب ارزیابی کرد و افزود: با توجه به تعامل و همکاری‌های مستمر برای سرمایه‌گذاری در کشور اوگاندا، این امر هنوز به شکل شایسته و مناسبی محقق نشده است، لذا امیدواریم برنامه‌ریزی هیأت‌های ایرانی در آینده با دقت بیشتری در این زمینه انجام شود تا این برنامه‌ریزی‌ها در جهت تعامل مناسب دو کشور مؤثر واقع شود.

 

سفیر اوگاندا، نیازهای متقابل این دو کشور را از جمله موارد مهم در راستای همکاری‌های تجاری عنوان کرد و افزود: توان اوگاندا در صادرات چای و قهوه و نیاز ایران در موارد مختلف می‌تواند زمینه همکاری‌های بین دو کشور باشد.

 

کیسوله خاطرنشان کرد: ایران تولیدات کاشی و سرامیک بسیار خوب و متنوعی دارد که در کشور امارات بسته‌بندی شده و آنگاه صادر می‌شود، در حالی که تولید کاشی و سرامیک در اوگاندا می‌تواند سبب کاهش هزینه‌ها و افزایش بهره‌وری در این امر شود.

۸ تیر ۱۳۹۰ ۰۸:۲۸

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید