اخبار

گسترش تعاونی‌های روستایی مانع مهاجرت روستائیان می‌‎شود

گسترش تعاونی‌های روستایی مانع مهاجرت روستائیان می‌‎شود
مدیرکل تعاونی‌های توزیعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: گسترش تعاونی‌های روستایی یکی از برنامه‌هایی است که از سال قبل موفقیت‌های بسیاری در این زمینه حاصل شده و البته افزایش هرچه بیشتر این فعالیت‌ها از مهاجرت روستائیان به شهر جلوگیری می‌کند.
به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون کار و رفاه اجتماعی استان زنجان، یعقوب رستمی در آئین تجلیل از تعاونی‌های برتر استان زنجان با اشاره به آیه‌ای از قرآن کریم در رابطه با اهمیت تعاون اظهار کرد: اگر به پیشینه تعاونی نگاه مختصری داشته باشیم؛ متوجه خواهیم شد که در دنیا نیز به اهمیت تعاون پی برده شده است.

مدیرکل تعاونی‌های توزیعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه تعاونی‌ها در شرایط سخت فعالیت خوبی داشته‌اند؛ تصریح کرد: در همین ایام که در شرایط تحریم هستیم؛ به خوبی از ظرفیت تعاونی‌ها استفاده شده است.

وی با اشاره به اینکه در سطح 116 رشته در بخش تعاون فعالیت داریم؛ افزود: این شامل همه رشته‌های اقتصادی است.

رستمی با بیان اینکه تشکل‌هایی شامل اتاق تعاون و اتحادیه‌ها نیز فعالیت می‌کند تصریح کرد: البته نواقصی در اتحادیه‌ها است که وظیفه خود وزارت و اتاق تعاون در کنار هم قرار گرفتن و برطرف کردن آنهاست.

مدیرکل تعاونی‌های توزیعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در ادامه به مزیت‌های تعاون نیز اشاره کرد و گفت: هر استانی دارای ظرفیتی از لحاظ تعاونی است که باید به نحو احسن از آن استفاده کند؛ برای مثال در زنجان می‌توان؛ تعاونی مربوط به چاقوسازان را فعال کرد تا نسبت به معرفی این محصول و فروش بهتر آن کمک کند.

وی در ادامه به برنامه‌های وزارت تعاون در حوزه تعاون نیز اشاره کرد و افزود: گسترش تعاونی‌های روستایی یکی از برنامه‌هاست که از سال قبل موفقیت‌های بسیاری در این زمینه حاصل شده است که افزایش هرچه بیشتر این فعالیت‌ها از مهاجرت روستائیان به شهر جلوگیری می‌کند.

رستمی گفت: ایجاد سامانه نظارتی نیز مهمترین بحثی است که در وزارت‌خانه دنبال می‌شود و از این طریق هر شخص می‌تواند وضعیت فعالیت تعاونی را بررسی کند و اعضای هیات مدیره نیز موظف به ارائه گزارش مستمر در آن هستند.

مدیرکل تعاونی‌های توزیعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: امسال برای تشویق تعاونی‌ها نسبت به تقدیر از تعاونی‌های شایسته تقدیر نیز اقدام شده است.

وی افزود: به نظر می‌رسد مجموعه شرایط و مقتضیات جامعه امروز ما از یک سو و برنامه‌ها و اهداف مشترکی که بین دو مقوله «کارآفرینی» و «تعاون» وجود دارد که باید از آن بهره گرفت.

۱۲ شهریور ۱۳۹۷ ۱۰:۱۶

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید