اخبار

تعاونی‌ها سرمایه‌های کوچک را تجمیع می‌کنند

تعاونی‌ها سرمایه‌های کوچک را تجمیع می‌کنند
مدیرکل دفتر تعاونی‌های توزیعی وزارت تعاون، کار و رفاه‌اجتماعی اظهار کرد: گردهمایی سرمایه‌های کوچک، مزیتی که تعاونی‌ها به دنبال دارند.
به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون کار و رفاه اجتماعی استان زنجان، یعقوب رستمی   در سیزدهمین جشنواره ملی تعاونی‌های برتر استان زنجان  با اشاره به‌ اینکه از جوانان در کنار تجربه بزرگان در حوزه تعاونی‌ها استفاده شود، گفت: اگر به پیشینه تعاون در کشور نگاه شود می‌توان از سه منظر به این موضوع توجه کرد که یکی از این موارد آیات قرآن است که به خوبی به موضوع تجمع افراد در کنار هم در فعالیت‌های خیر اشاره می‌کند و خواستار این است که در کارهای شر از تجمع گروهی دوری کنید.


وی ادامه داد: اگر  از منظر جهانی به موضوع تعاون نگاه شود خواهیم دید که شرکت‌های بزرگ در ابتدا تعاونی‌های کوچکی بودند که بعدها خود را به بنگاه‌های بزرگ اقتصادی تبدیل کردند.


مدیرکل دفتر تعاونی‌های توزیعی وزارت تعاون، کار و رفاه‌اجتماعی اظهار کرد: در قانون اساسی ما نیز به تعاونی‌ها به عنوان یکی از سه پایگاه اقتصادی اشاره می‌شود.


رستمی افزود: تعاونی‌ها در شرایط سخت نظیر جنگ و انقلاب توانستند خود را به خوبی نشان دهند و امروز به نظر می‌رسد در شرایط سخت تحریم اگر به درستی به موضوع تعاونی‌ها توجه شود، می‌توان به خوبی از این ظرفیت استفاده کرد.


وی با اشاره به مزیت تشکیل تعاونی‌ها خاطرنشان کرد: اولین مزیت تشکیل تعاونی‌ها می‌تواند تجمیع سرمایه‌های کوچک و خرد باشد، چه به لحاظ مالی و پولی و چه به لحاظ فکری و عقلی. تعاونی‌ها شرایطی را برای مشورت اقشار و هم‌فکری ایجاد می‌کنند تا در قالب این هم‌فکری به نتایج مفید برسیم.


این مسئول خاطرنشان کرد: دومین مزیت تشکیل تعاونی‌ها این است که خرد جمعی تصمیم می‌گیرند و آرای همگی در مدیریت استفاده می‌شود. همچنین مزیت دیگر تعاونی‌ها کمک به وضعیت اقتصادی در شرایط فعلی است.


وی با اشاره به عمده برنامه‌های این وزارتخانه افزود: بودجه‌ای برای اشتغال روستایی اختصاص یافته و امید است این روند ادامه یابد که با اختصاص این بودجه می‌توان مهاجرت روستاها به شهرها را کنترل کرد.


رستمی خاطرنشان کرد: اصلاح برخی از آیین‌نامه و دستور‌العمل‌ها در دستور کار وزارتخانه قرار دارد. همچنین سامانه‌ای برای یکپارچه‌سازی تعاونی‌ها و شفاف‌سازی در این زمینه در نظر گرفته شده است.

۱۲ شهریور ۱۳۹۷ ۱۰:۲۲

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید