اخبار

راه‌اندازی سامانه کاهش طلاق (تصمیم) در استان زنجان

راه‌اندازی سامانه کاهش طلاق (تصمیم) در استان زنجان
صبح امروزبا حضور معاون دفتر امور آسیب‌دیدگان سازمان بهزیستی کشور سامانه کاهش طلاق (تصمیم) در استان زنجان راه‌اندازی شد .

معاون دفتر امور آسیب‌دیدگان سازمان بهزیستی کشور در مراسم راه‌اندازی سامانه تصمیم، اظهار کرد: از شاخص‌های اصلی برای کار کردن در حوزه کاهش آسیب‌های اجتماعی، همت و همگرایی مسئولان است و این مهم از همین امسال در استان زنجان مشهود است. همچنین در کشورهای توسعه یافته، شاخص توسعه اجتماعی توجه به مواردی است که مردم به آن نیاز مبرم دارند و این در حالی است که راه‌کارهای سابق برای خانواده های امروز جواب‌گو نیست .


مجید ارجمندی ادامه داد: در وهله اول باید نیازهای انسان‌ها و متعاقب آن، وظایف سازمان‌ها و نهادهای اجتماعی یک بار دیگر تعریف کنیم؛ چرا که هر جا به خدمات اجتماعی توجه می‌شود، کشور به سمت توسعه حرکت می‌کند. 10 سال پیش سازمان بهزیستی در مقابل روند رو به رشد آسیب‌ها تنها بود، اما به واسطه اطلاعاتی که احصا شد، مسئولان به این نتیجه رسیدند که هر کدام از آسیب‌های اجتماعی باید مورد توجه ویژه قرار گیرد .


وی افزود: بنا بر این شد که سازمانی اجتماعی شکل بگیرد و اقدامات مستقل همه دستگاه‌ها در حوزه اجتماعی را هدفمند کند. در ارتباط با این جریانات، 22 آسیب اجتماعی احصا و 5 مورد انتخاب شد. ایرانی‌ها ذاتا خانواده دوست هستند ولی این انسجام متاسفانه تا حدودی از بین رفته است. از این رو در ارتباط با طلاق، کار به شورای انقلاب فرهنگی واگذار شد .


ارجمندی با اشاره به اینکه خانواده پیچیدگی‌های خود را دارد و شاهد تغییرات نقش در خانواده و سیستم اجتماعی کشور مشهود است، خاطرنشان کرد: فشار زیادی روی خانواده‌ها حاکم هست و حتما باید سازمانی برای حمایت از این نهاد وجود داشته باشد. در همین راستا، شورای انقلاب فرهنگی، بهزیستی، معاونت وقوع جرم دادگستری و شورای اجتماعی کشور همه با هم تصمیم گرفتند کار ماندگاری انجام دهند تا از کار تک سازمانی جلوگیری شود و همه معطوف به هدف شود .


این مسئول تصریح کرد: خوشبختانه در حال حاضر مرکز مستقلی وجود دارد که خانواده‌های دچار تنش به آن مراجعه می کنند اما بهتر است که ظرفیت‌های استانی پنهانی احصا شود تا مردم از آن بهره ببرند و افراد بلافاصله بعد از اینکه احساس مشکل کردند به مشاور مراجعه کنند؛ در واقع نقش بزرگان فامیل روی دوش مراکز مشاوره است و زنجان در این مسیر جزو استان‌های پیش رو است .


معاون دفتر امور آسیب‌دیدگان اجتماعی سازمان بهزیستی کشور با تاکید بر اینکه در شش ماه دوم سال برای این قسمت بودجه‌ای در نظر گرفته می‌شود، گفت: همت جمعی در کنترل و کاهش آسیب‌های اجتماعی بسیار موثر است و باید از ظرفیت عظیم دانشگاه‌ها و خیران نیز بهره گرفت. افراد را نمی‌توان به ادامه زندگی در کنار هم مجبور کرد، به همین خاطر آموزش‌های پیش از ازدواج را می‌توان در سطح مدارس ارائه داد .


ارجمندی در ادامه با بیان اینکه بعد از 9 سال و بعد از این‌همه کودک آزاری، لایحه حمایت از کودکان به نتیجه رسیده است، یادآور شد: هر چه در ارتباط با خدمات اجتماعی بیشتر کار کنیم، جوانان با امید بیشتری به آینده زندگی خود را آغاز می‌کنند. خوشبختانه سامانه تصمیم به تایید مقام معظم رهبری رسیده است و بعد از ارجاع پرونده‌ها، سیستم آنها را با عدالت و به صورت رندم تنظیم می‌کند. آخر هر ماه نیز روند امور در استان‌ها و تعداد سازش ‌ایی که صورت گرفته است، بررسی می‌شود .


وی افزود: طلاق‌ها نیز باید طلاق‌های بدون تنش باشد. برای این سامانه دو بسته تدوین شده است که  حمایت از کودکان طلاق و ارائه مشاوره مستمر برای اصلاح و تغییر رفتار زوجین جدا شده از هم را شامل می‌شود

۱۴ شهریور ۱۳۹۷ ۱۳:۰۴

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید