اخبار

۳۷ درصد واجدین شرایط تحت پوشش بیمه اجتماعی "روستایی و عشایر" قرار دارند

۳۷ درصد واجدین شرایط تحت پوشش بیمه اجتماعی "روستایی و عشایر" قرار دارند
مدیرعامل صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان و عشایر استان زنجان گفت: در حال حاضر تقریبا 37 درصد از افراد واجد شرایط در استان زنجان تحت پوشش بیمه روستاییان و عشایر قرار دارند

به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون کارورفاه اجتماعی استان زنجان به نقل از خبرگزاری تسنیم علی عباسی  افزود: در استان زنجان 43 هزار نفر تحت پوشش بیمه اجتماعی کشاورزان و روستاییان، عشایر استان قرار دارند به دلیل اختیاری بودن این بیمه فعلا افراد زیادی تحت پوشش قرار نگرفته‌اند.

وی ادامه داد: جهت تحت پوشش قرار گیری بیمه روستاییان و عشایر 320 شغل تعریف شده است. شهرنشینان شاغل در کارگاه‌ها به شرط ارائه گواهی از سازمان زیربط، شاغلان صنایع دستی که در روستا زندگی می‌کنند به شرط ارائه تاییدیه از سازمان میراث فرهنگی گردشگردی، فرشبافان به شرط ارائه معرفی نامه از اتحادیه فرشبافان، اعضای سازمانهای نظام مهندسی کشاورزی و دامپزشکی و بسیاری از مشاغل دیگر تحت پوشش بیمه قرار می‌گیرند.

عباسی اظهار داشت: محدوده سنی بیمه شدگان این صندوق حداقل 18 و حداکثر 50 سال تمام است در این صندوق دولت به عنوان کارفرمای مجازی است و دو سوم حق بیمه را به صورت کمک بلاعوض به مشمولان پرداخت می‌کند بیمه شده نیز یک سوم حق بیمه باقی مانده را به صورت سالانه به صندوق پرداخت می‌کند.

به گفته عباسی، برای پرداخت حق بیمه روستاییان و عشایر 8 سطح بیمه 240، 270، 300، 330، 390، 420، 480 و 540 وجود دارد که افراد بر اساس توان مالی اقدام به پرداخت می‌کنند در آینده بر همین اساس مستمری ماهانه دریافت می‌کنند.

وی افزود: سه خدمت در صندوق بیمه روستایی و عشایری به مشمولین ارائه می‌شود. نخستین خدمت پرداخت حق بیمه بازنشستگی توسط صندوق است افرادی که 65 سال سن با 15 سال سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشند بازنشسته می‌شوند اما بدلیل این که صندوق 13 سال تاسیس است فعلا فردی با 15 سابقه پرداخت حق بیمه وجود ندارد.

مدیرعامل صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان و عشایر استان زنجان اظهار داشت: در سال 96 مجلس طرحی را به عنوان بازنشستگی پیش از موعد تصویب کرد تا افرادی که 70 سال سن و 10 سال سابقه بیمه داشتند بازنشسته شوند. در سال جاری نیز افرادی که 11 سال سابقه پرداخت بیمه و 69 سال سن داشته باشند بازنشسته می‌شوند.

عباسی گفت: در استان زنجان در حدود یک هزار نفر از بازنشستگی پیش از موعد مقرر استفاده می‌کنند به عبارتی به هزار نفر مستمری بازنشستگی پیش از موعد پرداخت می‌شود.

وی بیان داشت: دومین خدمت صندوق، مستمری بازماندگان است اگر سرپرست خانوار یک سال بعد از پرداخت حق بیمه فوت کند به بازماندگان و افراد تحت تکفل مستمری ماهانه واریز می‌شود در استان زنجان در حدود هزار خانواده از مستمری بازماندگان استفاده می‌کنند.

عباسی ادامه داد: سومین خدمت صندوق مستمری از کارافتادگی است، یعنی بیمه شده در اثر حادثه یا بیماری توانایی کارکردن را از دست می‌دهد اگر کمیسیون پزشکی کارافتادگی را بالای 66 درصد تشخیص دهد به این افراد نیز مستمری از کارافتادگی پرداخت می‌شود. در حال حاضر در استان زنجان نزدیک 500 نفر از این نوع مستمری استفاده می‌کنند.

وی افزود: زنان سرپرست خانوار طبق تفاهمنامه‌ای که در سال 87 با سازمان بهزیستی بسته شده تحت پوشش بیمه صندوق روستاییان و عشایر قرار دارند در حدود 60 هزار نفر در سطح کشور از سازمان بهزیستی به صندوق معرفی شدند و حدود 600 نفر از زنان سرپرست خانوار نیز در استان زنجان تحت پوشش صندوق هستند که حق بیمه این افراد توسط بهزیستی پرداخت می‌شود.

علی عباسی در ادامه افزود: 014 هزار نفر از مددجویان کمیته امداد نیز در کل کشور تحت پوشش این بیمه قرار دارند و در استان زنجان نیز نزدیک هزار نفر مددجوی کمیته امداد تحت پوشش این بیمه قرار دارند.

مدیر صندوق بیمه روستاییان و عشایر استان زنجان گفت: ما اذعان داریم فرهنگ سازی و اطلاع رسانی هایمان کافی نیست باید تبلیغات و اطلاع رسانی‌ها گسترش یابد.

عباسی در پایان بیان داشت: برنامه‌ای در حال حاضر وجود دارد تا احکامی که در خصوص مستمری صادر می‌شود پرینت گرفته شود و به همراه هدیه‌ای با حضور بخشداران، دهیاران و اعضای شورا به افرادی که بیمه هستند تقدیم شود تا حدودی زمینه تبلیغ و فرهنگ سازی فراهم شود و همین طور با ابزارهای تشویقی از جمله کمک هزینه ازدواج افراد بیش تری تحت تکفل بیمه قرار گیرند.

 

۴ مهر ۱۳۹۷ ۱۲:۵۹

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید