اخبار

مهم‌ترین مشکل بخش تعاون، عدم حمایت دستگاه‌های اجرایی است

مهم‌ترین مشکل بخش تعاون، عدم حمایت دستگاه‌های اجرایی است
دبیر اتاق تعاون زنجان، گفت: مهم‌ترین مشکل پیش‌روی بخش تعاون، عدم حمایت دستگاه‌های اجرایی است.

به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون استان زنجان محسن جاویدان با بیان این مطلب، اظهار کرد: همه مدیران دستگاه‌های اجرایی باید به قوانین موجود که در قانون برنامه 5 ساله توسعه و سیاست‌های اصل 44 قانون اساسی در نظر گرفته شده است، اهتمام بیشتری نشان داده و در راستای تحقق آن جدیت لازم را به خرج دهند.

 

وی به سهم 25 درصدی بخش تعاون در اقتصاد ملی در برنامه پنجم اشاره کرد و افزود: برای تحقق این تسهیلات، مشوق‌های مناسبی به مرحله اجرا درآمده و بندهای متعددی برای تحقق آن وجود دارد که دستگاه‌های اجرایی باید نسبت به اجرایی شدن آن تمهیدات لازم را پیش‌بینی کنند. در مسئله قانون گذاری مشکل وجود ندارد و قانون‌گذار به شکل مناسبی تمام جوانب کار را سنجیده است.

 

این مقام مسئول در خصوص مشکلات پیش‌روی تعاونی‌ها، گفت: مسایل مالیاتی، تأمین اجتماعی و واگذاری زمین، از جمله مشکلاتی است که تعاونی‌ها با آن مواجه‌اند که باید نسبت به کاهش این مشکلات توجه بیشتری صورت گیرد. همچنین حمایت‌های لازم به شکل قانونی صورت گرفته است که باید در مرحله اجرا توسط دستگاه‌های مختلف اجرایی نسبت به آن توجه ویژه شود.

 

جاویدان افزود: همکاری و حمایت مناسب دستگاه‌های اجرایی با توجه به زمینه‌ کاری خود می‌تواند در کاهش مشکلات بخشی تعاون بسیار راه‌گشا باشد. در همین راستا مشوق‌های مناسب در زمینه‌های کاری مختلف وجود دارد که همکاری و تعامل بیشتر در این خصوص توسط بخش‌های مختلف صنعتی، کشاورزی و خدماتی احساس می‌شود.

 

وی سهم بخش تعاون در اقتصاد ملی کشور را نزدیک به 10 درصد عنوان کرد و یادآور شد: در هدف‌گذاری صورت گرفته برای برنامه پنجم توسعه، این مقدار باید به 25 درصد برسد که امیدواریم با مشوق و حمایت‌های لازم این امر محقق شود.

 

دبیر اتاق تعاون زنجان در خصوص تأمین منابع مالی، گفت: در خصوص تأمین منابع مالی بخش تعاون مشکل خاصی وجود ندارد، ولی اطلاع‌رسانی مناسب برای مشارکت مردم در فعالیت‌های اقتصادی در غالب تعاون از نیازهای موجود فعلی این بخش می‌باشد که باید تحقق یابد.

 

جاویدان با بیان اینکه بیشترین انتظار بخش تعاون، همکاری و تعامل دستگاه‌های دولتی در بخش‌های صنعتی و کشاورزی است، افزود: صنعت و کشاورزی دو حوزه مهم در اقتصاد کشور است و نیاز به توجه ویژه در این خصوص احساس می‌شود. همچنین بیش از 50 درصد سهم تولید ناخالص ملی از حوزه صنعت و معدن و کشاورزی  است که نشان از اهمیت آن دارد.

 

وی افزود: توجه به بخش خدماتی نیز ضروری است و باید در حوزه خدماتی نیز فعالیت‌های مستمر و پرتلاش صورت گیرد.

 

این مقام مسئول، اطلاع‌رسانی مناسب در خصوص ترویج فرهنگ زنجان را مهم ارزیابی و خاطرنشان کرد: رسانه‌ها باید در خصوص ترویج فرهنگ تعاون تلاش بیشتری انجام دهند، چرا که فعالیت اقتصادی بخش تعاون در اقتصاد کشور بسیار حائز اهمیت است.

۳ اَمرداد ۱۳۹۰ ۰۸:۱۴

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید