اخبار

مدیرکل بهزیستی استان زنجان:

۹.۸ درصد جمعیت استان زنجان را سالمندان تشکیل می‌دهند

۹.۸ درصد جمعیت استان زنجان را سالمندان تشکیل می‌دهند
مدیرکل بهزیستی استان زنجان گفت: ۹.۸ درصد جمعیت استان زنجان را سالمندان تشکیل می‌دهند.
به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون کار و رفاه اجتماعی استان زنجان به نقل ازخبرگزاری مهر، محمد محمدی‌قیداری  در مراسم روز جهانی سالمند که به میزبانی شهر هیدج برگزار شد با اشاره به اینکه مهر ماه به نوعی ماه بهزیستی هم به شمار می‌رود، اظهار کرد: در این ماه مناسبت‌هایی مانند روز جهانی ناشنوایا، روز جهانی سالمندان، روز جهانی نابینایان و روز جهانی کودک قرار دارد.

وی با بیان اینکه ناشنوایی یکی از معلولیت‌هایی است که منجر به از دست دادن گفتار می‌شود، عنوان کرد: در راستای پیشگیری از ناشنوایی هشت پایگاه شنوایی سنجی در سطح استان مشغول فعالیت هستند که در این پایگاه‌ها غربالگری شنوایی کودکان یک الی ۱۰ روزه انجام می‌گیرد و کودکانی که ناشنوا تشخیص داده شوند به مبادی ذی‌ربط ارجاع داده  می‌شوند.

محمدی‌قیداری با بیان اینکه زمان طلایی برای زبان آموزی تا هفت سال است، اظهار کرد: در حال حاضر ۲۲۰۰ ناشنوا در سطح استان تحت پوشش بهزیستی هستند که ۲۵۶ نفر از این ناشنوایان مستمری بگیر بوده و مابقی نیز از خدمات موردی بهزیستی از قبیل تجهیزات توانبخشی، معیشت و مسکن بهره‌مند می‌شوند.

وی از فعالیت ۱۶۵ مهد کودک در سطح استان خبر داد و افزود: این مهدکودک‌ها ۶ هزار کودک را تحت آموزش قرار داده‌اند که توسط بخش خصوصی و با نظارت بهزیستی اداره می‌شوند.

محمدی‌قیداری با بیان اینکه دو هزار معلول نابینا نیز فراخور معلولیت خود در سطح استان از امکانات بهزیستی بهره‌مند می‌شوند ، عنوان کرد: ۲۰ نفر از معلولان ما نیز امسال در مسابقات پارالمپیک حضور خواهند داشت که امیدواریم شاهد مدال‌آوری آنها باشیم.

وی با اشاره به حرکت جهان به سوی سالمندی، عنوان کرد: با توجه به اینکه کشور ما نیز در دهه‌های آینده با مشکل سالمندی جمعیت مواجه خواهد شد باید از هم‌اکنون تدابیر لازم در این زمینه با برنامه‌ریزی‌های دقیق و منسجم اندیشیده شود.

مدیرکل بهزیستی استان زنجان با بیان اینکه یکی از برنامه‌های دولت در این زمینه توانمندسازی سالمندان برای ماندن در چرخه جامعه و ایجاد محیط‌های دوستدار سالمند است، اظهار کرد: در حال حاضر ۱۰۴ هزار سالمند که ۹.۸ جمعیت استان را تشکیل می‌دهند، وجود دارد.

محمدی‌قیداری با بیان اینکه ۳۰ درصد از سالمندان تحت پوشش هیچ نهاد یا ارگانی نیستند، اظهار کرد: باید آموزش‌هایی برای حل این سالمندان در راستای زیستن بهتر در سالمندی وجود داشته باشد.

مدیرکل بهزیستی استان زنجان با تاکید بر اینکه در حوزه سالمندی نیز باید به سمت تشکیل تشکل‌های غیر دولتی و مردم نهاد حرکت کرد، ادامه داد: از سال گذشته این حرکت در استان با آغاز فعالیت یک مرکز فرزانگان در شهرستان زنجان و یک مرکز دیگر در خدابنده آغاز شده است.

محمدی‌قیداری با تاکید بر اینکه باید تلاش شود در تمام شهرستان‌ها با بهره‌گیری از ظرفیت خود سالمندان مجموعه فرزانگان تشکیل شود، عنوان کرد: در این مراکز برنامه‌های متنوع برای افراد بالای ۶۰ سال وجود دارد .

مدیرکل بهزیستی استان زنجان از نگهداری ۱۶۲ سالمند در مراکز شبانه روزی بهزیستی خبر داد و اظهار کرد: بهزیستی به غیر از مرکز شیرخوارگاه هیچ مرکز دولتی ندارد و از چندین سال پیش شروع به واگذاری وظایف خود به بخش خصوصی کرده است .

محمدی‌قیداری با اشاره به اینکه یکی از سیاست‌های دولت حرکت از سمت مرکز محوری به سمت خانواده محوری در نگهداری از سالمندان و معلولان است، اظهار کرد: هرچند در مراکز نگهداری بهترین امکانات در اختیار سالمندان قرار گیرد اما خلاهای عاطفی با این امکانات جبران نمی‌شود .

۱۰ مهر ۱۳۹۷ ۰۹:۱۱

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید