اخبار

معاون اشتغال و کارآفرینی اداره کل تعاون ، کار و رفاه اجتماعی استان زنجان؛

رویکرد کارآفرینانه مستلزم تضمین تولید ثروت و ارزش افزوده اقتصادی است

رویکرد کارآفرینانه مستلزم تضمین تولید ثروت و ارزش افزوده اقتصادی است
در آخرین روز از هفته جهانی کارآفرینی گفت و گویی کوتاه با طیب جعفری، مدیرکل اشتغال و کارآفرینی اداره کل کار، تعاون و رفاه اجتماعی صورت گرفته است که در ادامه آن را می خوانید.

 

 

حوزه کارآفرینی در اقتصاد استان و کشور چه اهمیتی دارد؟

 

ایجاد ارزش افزوده در فعالیت های اقتصادی معیار اساسی در ارزیابی موفقیت یا عدم موفقیت آن فعالیت قلمداد می شود به بیان دیگر چنانچه هرگونه فعالیت اقتصادی اعم از آنکه در بخش صنعت ،کشاورزی یا خدمات صورت پذیرد چنانچه تولید ثروت و ارزش افزوده از محل آن فعالیت به نحو مطلوب اتفاق نیفتد در فضای رقابت آن فعالیت اقتصادی محکوم به شکست است . اهمیت نگاه و رویکرد کارآفرینانه به کسب و کار از این بعد دارای اهمیت می باشد . رویکرد و نگاه کارآفرینانه مستلزم تضمین تولید ثروت و ارزش افزوده در فعالیت اقتصادی است . از اینرو برنامه ریزان و کنشگران اقتصادی چه در بخش دولتی و چه در بخش غیر دولتی چنانچه به دنبال حفظ و ارتقاء جایگاه اقتصادی خود بازارهای داخلی و بین المللی هستند ناگزیر از تکیه بر رویکرد های کارآفرینانه خواهند بود .

 

اهمیت کارآفرینی برای ایجاد اشتغال و ارتباطی که می تواند با شعار سال داشته باشد، چیست ؟

 

ارتباط بین نرخ اشتغال و رشد اقتصادی در اغلب موارد مثبت و مستقیم بوده است لیکن برخی از صاحبنظران ، مقوله اشتغال را امری مستقل و نیازمند برنامه ریزی جداگانه در سطح کلان می دانند . در عین حال نظر غالب در این حوزه مربوط به کسانی است که اشتغال را تابعی از فرآیند رو به رشد کلیت اقتصاد می دانند . صرفنظر از اینکه نگاهمان به کدامیک از دو مبنای یاد شده نزدیک تر باشد رویکرد کارآفرینانه ای که متضمن توجه به ایده های نو ، خطر پذیری و اقتصاد مبتنی بر دانش می باشد اجتناب ناپذیر خواهد بود . چه آنکه بدون توجه به این موضوع امکان صیانت از اشتغال فعلی هم دشوار خواهد بود .نگاهی به وضعیت واحدهای تولیدی و کشاورزی که علی رغم تمام پیشرفت های علمی کماکان به صورت سنتی اداره می شوند و با کوچکترین نواسانات بازار مشتریان خود را از دست می دهند و به تبع آن فرصت های شغلی خود را از بازار کار حذف می نمایند مؤید این مطلب می باشد .بدین جهت می توان گفت که نه تنها رشد اقتصادی فزاینده نیازمند نگاه کارآفرینانه است بلکه تضمین اشتغال ناشی از اقتصاد فعلی هم جزء در سایه این نگاه امکان پذیر نیست . یکی از مصادیق اصلی در مفهوم حمایت از کالای ایرانی و تولید ملی که متوجه تولیدگران می باشد کارآفرینی و تکیه بر اقتصاد دانش بنیان بوده و کالاهایی که طی فرآیندی پر هزینه و احیاناً با کیفیت پایین تولید می شوند عملاً فرصت استفاده از نگاه حمایتی دولت و مردم را از دست خواهند داد .

 

حمایت های بخش دولتی از کارآفرینی و وضعیت فعلی کارآفرینی در استان چه بوده است ؟

 

بدنه مدیریتی و کارشناسی دولت نگاه توسعه گرا به اقتصاد را به عنوان رویکرد محوری اتخاذ کرده است که قطعاً بخش قابل توجهی از این رویکرد از منظر حمایت از فعالیت های کارآفرینی تعریف شده است . تشکیل معاونت علمی و فناوری زیر ساختار ریاست جمهوری، توسعه کمی و کیفی پارک های علم و فناوری ، مراکز رشد ایجاد ساختارهای برنامه ای و اجرایی در اغلب وزارتخانه ها تحت عنوان دفاتر کارآفرینی ، و به صورت ویژه ایجاد معاونت کارآفرینی و اشتغال در وزارت تعاون ، کار و رفاه اجتماعی نشانه هایی از اراده دولت در این راستا می باشد .مثال قابل توجه و اعتنا در این زمینه فعالیت های ویژه وزارت کار در توسعه کمی و کیفی مراکز مشاوره کارآفرینی در سطح استانها و نیز ایجاد کانونهای کارآفرینی استانی و شورای مرکزی این کانون در سطح کشور می باشد .همچنین پیش نویس لایحه ایجاد سازمان کارآفرینی کشور از جمله اقدامات اساسی در توسعه کارآفرینی می باشد که امید است در صورت تصویب در کمیسیون اجتماعی دولت شاهد آغاز فعالیت این نهاد کشوری باشیم .خوشبختانه کنشگران استانی عرصه کارآفرینی دارای ظرفیت مطلوب و نگاه توسعه گرا هستند .رشد محسوس واحدهای فناور مستقر در پارک علم و فناوری استان ، رشد کمی و کیفی مراکز مشاوره کارآفرینی ، فعالیت های گسترده کانون کارآفرینی استان ، فعالیت مستمر کارگروه اقتصاد دانش بنیان و تصویب ایجاد کلینیک صنعت همگی نشانه های مثبتی از روند رو به رشد کارآفرینی می باشند .امید است برآیند این فعالیت ها در افزایش میزان درآمد سرانه استان که در حال حاضر وضعیت مطلوبی ندارد بروز یابد .

 

 

 

عمده چالش های حوزه کارآفرینی در کشور و استان زنجان چیست ؟

 

همواره بین ساختار سنتی موجود اعم از آنکه این ساختار در حوزه فرهنگ ، سیاست یا اقتصاد باشد با رویکردهای نوین مواجه های پایان ناپذیر وجود داشته و خواهد داشت . عرصه اقتصاد و مشخصاً کارآفرینی از این قاعده مستثنی نیست . بعنوان مثال طی سالهای اخیر بسیاری از نهادها و مؤسسات فنی تلاش کرده اند تا ساختار تحقیق و توسعه را بعنوان بخش ثابت و ضروری بنگاه های اقتصادی تعریف نمایند لیکن ساختار سنتی بنگاه در اغلب موارد در مقابل عارضه یابی علمی و در مقابل پیشنهادات اصلاح گرایانه مقاومت نموده است  همچنین مزیت نامطلوب بازارهای مالی و سفته بازی نوعی مانع بر مسیر سرمایه گذاری در طرحهای نو و ریسک پذیر می باشد . حل این چالش و رفع مشکل جزء از طریق فرهنگ سازی میسر نخواهد بود .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

۳ آذر ۱۳۹۷ ۰۸:۵۰

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید