اخبار

معاون اداره‌کل تعاون، کار و رفاه‌اجتماعی استان زنجان عنوان کرد:

ساماندهی مشاغل خرد خانگی در گرو راه‌اندازی شرکت‌های پشتیبان

ساماندهی مشاغل خرد خانگی در گرو راه‌اندازی شرکت‌های پشتیبان
مدیر امور تعاون اداره‌کل تعاون، کار و رفاه‌اجتماعی استان زنجان گفت: راهکار ساماندهی مشاغل خرد خانگی، راه‌اندازی شرکت‌های پشتیبان است.

به گزار روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان زنجان به نقل از خبرگزاری ایسنا،  علی پاک‌منش  در دورهمی سازمان‌های مردم‌نهاد جوانان با مدیران‌کل استان زنجان، با تاکید بر این‌که بخشی از اقدامات ستاد بازآفرینی شهری بر عهده اداره کار است، اظهار کرد: تشکیل شرکت‌های تعاونی در محلات حاشیه‌ای یکی از برنامه‌های است که به اداره‌کل تعاون، کار و رفاه‌اجتماعی ابلاغ شده است؛ در واقع این محلات آسیب‌پذیر است و شاخص‌ آسیب‌های اجتماعی و بیکاری در این مناطق رقم بالایی دارد. همچنین قشر عظیمی تحت عنوان زنان بدسرپرست در این مناطق زندگی می‌کنند و تنها راه ایجاد اشتغال، راه‌اندازی مشاغل خانگی است.


این مسئول با تاکید بر این‌که مشاغل خانگی در صورتی که تحت حمایت شرکت‌های پشتیبان باشد، موفق خواهد بود، ادامه داد: شرکت‌های پشتیبان نه تنها می‌تواند مواد اولیه مورد نیاز برای تولید را به قیمت پایین‌تری تامین کند، بلکه اعضا را در بسته‌بندی و بازاررسانی حمایت می‌کند و مشاغل خرد با شکست مواجه نمی‌شود. در این راستا، ما بیش از هر چیز نیازمند تسهیل‌گرانی هستیم که برای ایجاد شرکت‌های پشتیبان اقدام کنند.


وی افزود: تعاونی‌ها می‌توانند برای هر کدام از اعضا، تا سقف 20 میلیون تومان وام 4 درصد دریافت کنند. همچنین به تعاونی‌های پشتیبان تا سقف 150 میلیون تومان وام خرید تجهیزات با سود 4 درصد پرداخت می‌شود؛ در واقع امروز تکلیفی که در حوزه اشتغال داریم، کمتر از زمان جنگ نیست و برای هر کدام از اما واجب کفایی و شرعی است که به این حوزه ورود کنیم.


پاک‌منش با بیان این‌که باید در بحث کارآفرینی، نهضت ایجاد کنیم، تصریح کرد: متاسفانه سیستم دانشگاهی ما طوری طراحی شده است که کارآفرین تحویل جامعه نمی‌دهیم و قریب به اتفاق فارغ‌التحصیلان به جای این‌که در پی کارآفرینی باشند، به دنبال کاریابی هستند. در همین راستا، استان زنجان در همه حوزه‌ها موقعیت و فرصت‌های بسیار زیادی دارد ولی متاسفانه از هیچ‌کدام از موقعیت‌هایش بهره نگرفته و آمار بیکاری در این استان خیلی بالا است. همچنین فرهنگ بی‌تفاوتی اجتماعی در زنجان حاکم است و جای موسسات کارآفرینی بین موسسات خیریه خالی است.


مدیرکل ورزش و جوانان استان زنجان نیز در ادامه با تاکید بر لزوم تعاملات سازنده بین سمن ها و دستگاه‌ها در قالب برنامه «بازآفرینی شهری»، اظهار کرد: اجرای طرح بازآفرینی برای توسعه مناطق کمتر توسعه‌یافته فرصت بسیار خوبی است و در این راستا، اقدامات خوبی برای توسعه شهرستان‌ها صورت خواهد گرفت.


علی خلیلی با اشاره به این‌که برای اشتغالزایی جوانان، فرصت‌های خوبی فراهم شده است، افزود: در این راستا، یکی از بهترین فرصت‌ها، تشکیل تعاونی و بهره‌مندی از تسهیلات 4 درصد است. علاوه بر این، طرح‌های اشتغالزایی متقاضی دریافت تسهیلات در کمیته اشتغال استان زنجان بررسی می‌شود و در صورت تصویب، بدون شک فرصت خوبی به شمار می‌رود.


وی با بیان این‌که استان زنجان می‌تواند بیشترین بهره را از این امکانات ببرد، یادآور شد: یکی از مشکلات فعلی، آشنا نبودن جوانان با علم کسب و کار است و همین موضوع، زمینه را برای ورشکستگی فراهم می‌کند. از این‌رو اداره جوانان با همکاری دانشگاه علمی‌کاربردی، خانه کسب و کار را راه‌اندازی کرده است تا زمینه‌ای برای فعالیت سمن‌ها، آموزش جوانان و علمی کردن برنامه‌ها فراهم شود؛ چراکه همکاری سمن‌ها در جهت فعال‌تر کردن جوانان، می‌تواند خیلی مفید باشد.

 

۲۷ آذر ۱۳۹۷ ۱۳:۱۴

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید