اخبار

سهم 80 درصدی بانوان زنجانی در مشاغل خانگی

سهم 80 درصدی بانوان زنجانی در مشاغل خانگی
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان زنجان گفت: 80 درصد فعالان مشاغل خانگی استان زنجان را بانوان تشکیل می دهند.

محمد رضا یوسفی اظهار داشت: نرخ مشارکت اقتصادی بانوان زنجانی نسبت به نرم کشوری بالا است.

وی با بیان اینکه نرخ مشارکت اقتصادی بانوان در کشور 14.9 دهم درصد است، افزود: این میزان در استان زنجان 15.6دهم درصد است.

این مسئول با اشاره به نرخ پایین بیکاری بانوان در زنجان، ادامه داد: نرم کشوری 43.7 دهم درصد که در زنجان 31.1 دهم درصد است.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان زنجان با بیان اینکه افزایش بسیاری از شاخص های اقتصادی نشان از فعالیت بانوان در حوزه های اقتصادی و اجتماعی دارد،افزود:80 درصد فعالان مشاغل خانگی استان زنجان را بانوان تشکیل می دهند.

یوسفی با اشاره به موانع و مشکلات پیش روی فعالیت بانوان، ادامه داد: بانوان در عرضه محصولات مستقیم مشاغل خانگی با مشکلاتی مواجه هستند.

وی خاطرنشان کرد: به استناد ماده 13 قانوان ساماندهی مشاغل خانگی و ماده 16 دستورالعمل بهبود فضای کسب و کار، شهرداری ها موظف به راه اندازی مرکز عرضه محصولات هستند.

این مسئول با بیان اینکه در حال حاضر در شهرستان های زنجان،ماهنشان، خرم دره مرکز عرضه مستقیم محصولات  برپا شده است،بیان داشت: در شهرستان های دیگر نیاز به فعالیت بیشتر است.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان زنجان با اشاره به فعالیت یک هزار و 100 تعاونی در استان زنجان، بیان داشت: 11 درصد تعاونی های استان متعلق به بانوان است.

یوسفی با اشاره به فعالیت تعاونی بانوان در بخش های کشاورزی، صنعت و خدمات،گفت: میز صادرات بخش تعاون در زنجان راه اندازی شده است.

وی با بیان اینکه در حال حاضر مجوز مشاغل خانگی در زنجان به صورت الکترونیکی صادر می شود و نیازی به حضور در ادارات نیست،افزود: سه تعاونی در امر صادرات انواع کالاهای عمومی بازرگانی به وزن 2هزار و 400و 31 تن به بازار کشورهای هدف از جمله هند، ترکیه، پاکستان، گرجستان و لهستان فعالیت داشته اند. 

یوسفی نبودن شبکه گسترده و وسیع در گرایش های مختلف تعاون برای واردات و صادرات محصولات و مواد اولیه مورد نیاز تعاونی ها را به عنوان یکی از نقاط ضعف بخش تعاون استان عنوان کرد و افزود: در راستای حل مسائل موجود با محوریت قراردادن توسعه صادرات و شناخت بازارهای هدف، استرات‍ژی تشکیل کمیته توسعه و بازارهای نوین بخش تعاون را در دستور کار داریم .

وی با اشاره به اینکه اولین بازارچه محصولات خانگی در زنجان افتتاح شده است،افزود: تلاش می شود در شهرستان ها نیز محصولات خانگی عرضه شود.//

۱۹ دی ۱۳۹۷ ۱۰:۳۴

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید