اخبار

اداره کل تعاون،‌کار و رفاه اجتماعی استان زنجان برگزار کرد:

جلسه بررسی مشکلات شرکت های تعاونی دامداری، دامپروی، مرغداری و زنبور داری

جلسه بررسی مشکلات شرکت های تعاونی دامداری، دامپروی، مرغداری و زنبور داری
مدیر امور تعاون اداره کل تعاون،‌کار و رفاه اجتماعی استان زنجان از تشکیل جلسه ی بررسی مشکلات شرکت های تعاونی دامداری، دامپروی، مرغداری و زنبور داری خبر داد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون،‌کار و رفاه اجتماعی استان زنجان، علی پاک منش هدف از تشکیل این جلسه را احصاء مسائل و مشکلات شرکت های تعاونی دامداری و طیور و زنبورداری گرایش های مرتبط به آن  و ارائه راهکارهای عملی بیان نمود و اظهار داشت:  برگزاری رویدادهای چاره جو و دعوت از مسئولین زیربط در این رویدادها از برنامه های مدیریت امور تعاون استان برای رفع مشکلات گروه های مختلف تعاونی و توسعه بخش تعاون می باشد.

در ادامه جلسه تعدادی از مدیران شرکت های تعاونی به برخی از مشکلات موجود از جمله عدم آموزش در حوزه دامپزشکی، انحصاری بودن واکسن دام و طیور، عدم دخالت مرغداران و عدم رعایت صرفه و صلاح آنها در تنظیم بازار و قیمت مرغ، عدم جابه جایی ارز  برای واردات نهاده های دام و طیور، مشکل بارنامه برای محموله های مرغ زنده مرغداری ها، عدم کنترل کیفیت عسل و ایجاد بازار مناسب، عدم پرداخت یارانه شکر به زنبورداران،‌عدم در اختیار قرار دادن نهاده های یارانه دار به دامداران ، عدم توزیع نهاده های دامی و کشاورزی و عدم پرداخت تسهیلات مناسب اشاره نمودند.

صادقی،  معاون بهبود تولیدات امور دام سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان در این نشست با اشاره به این‌که تعاونی یا اتحادیه مرغداران، در صورت توانایی می‌توانند به عنوان واردکننده نهاده‌ها فعالیت نمایند، اظهار کرد: وزارت جهادکشاورزی فقط به تشکل‌ها اجازه واردات نهاده را می‌دهد.

 

وی در خصوص سهم تولیدکننده‌ها از صندوق توسعه کشاورزی، ادامه داد: بر اساس اساسنامه، آن دسته از شرکت‌های تعاونی که فراگیر باشند، می‌توانند عضو شوند و از امکانات و تسهیلات 4 درصد استفاده کنند.

عیوضی،مدیرکل پشتیبانی امور دام استان زنجان اظهار کرد: رسالت شرکت پشتیبانی امور دام این است که ذخایر استراتژیک را به حد مصوباتی که پدافند غیرعامل مصوب کرده است، خریداری و ذخیره کند تا در مواقع بحرانی که ممکن است به تعطیلی چند روزه واحدهای تولیدی منجر شود، ذخایر خود را عرضه کند و جلوی توقف تولید را بگیرد.

وی با اشاره به این‌که شرکت پشتیبانی امور دام، در مقاطعی بنا به مصلحت کلی نظام، واردکننده صرف بود، ادامه داد: اوایل دهه 90 بخش خصوصی وارد میدان شد و این هم سیاست کلی نظام بود. در حال حاضر، توزیع نهاده رایگان به هیچ وجه صحت ندارد و شرکتی که پشتیبانی تولید را بر عهده گرفته است، از تولیدکننده می‌خواهد که فکر خود را فقط به تولید معطوف کند؛ در واقع ممکن است که تولیدکننده بتواند تسهیلات کم‌بهره و حتی صفر درصد دریافت کند ولی توزیع نهاده‌های رایگان امکان ندارد.

حاج کاظمی، مدیرکل دامپزشکی استان زنجان اظهار کرد: مراکز عرضه واکسن دام، انحصاری نیست. قبلا سه مرکز، واکسن مورد نیاز دام را عرضه می‌کرد که در حال حاضر به یک مرکز کاهش یافته است؛ در واقع حتی اگر چندین مرکز هم درخواست توزیع واکسن داشته باشند و امتیازشان به حد نصاب برسد، حتما می‌توانند از مراکز عرضه باشند و مانعی ندارد.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: خوشبختانه استان زنجان جزو معدود استان‌هایی است که مرغداری غیرمجاز ندارد و تولیدکننده‌ها باید موارد غیرمجاز را در صورت مشاهده بلافاصله گزارش دهند تا در کمیته ساماندهی بررسی شود.

۲۵ دی ۱۳۹۷ ۱۱:۵۱

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید