اخبار

در 9 ماهه نخست سال

نزدیک به 3هزار پرونده کمیسیون پزشکی معلولیت بررسی شد

نزدیک به 3هزار پرونده کمیسیون پزشکی معلولیت بررسی شد
مدیر کل بهزیستی استان زنجان با اشاره به اینکه، تمامی خدماتی که بهزیستی به معلولین ارائه می نماید بر اساس تشخیص کمسیون ICF صورت می پذیرد افزود: در 9 ماهه نخست سال جاری 2 هزار و 893 پرونده کمیسیون پزشکی تشخیص معلولیت مورد بررسی قرار گرفت

به گزارش روابط عمومی  اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان زنجان به نقل از روابط عمومی بهزیستی استان زنجان محمد محمدی گفت: فرد معلول تحت پوشش سازمان بهزیستی فردی است که معلولیت وی بر اساس نظر کمیسیون پزشکی تشخیص نوع و تعیین شدت معلولیت، مورد تایید قرار گرفته و کارت معلولیت دریافت کرده است و طبق ضوابط و دستورالعملهای مصوب سازمان بهزیستی کشور واجد شرایط حمایت محسوب شده و دارای کد مددجویی است.

وی اظهار نمود: اساس کار کمیسیون پزشکی بر مبنای طبقه بندی عملکرد و ناتوانی و سلامت است لذا تمامی مراجعین باید توسط پزشکان متخصص و کارشناسان توانپزشکی مرتبط و از طریق آزمونهای سنجش عملکردی در خصوص سطح محدودیتهای عملکرد زندگی روز مره و مشارکتهای اجتماعی مورد بررسی قرار گیرند.

 این مقام مسئول با اشاره به اینکه معلولیت ها به  5گروه عمده و شایع شامل اختلالات جسمی حرکتی ، ذهنی ، بینایی ، شنوایی و اعصاب و روان  تقسیم بندی می گردند خاطر نشان کرد: شدت معلولیت هر گروه بر اساس روش رتبه ای بوده و در چهار سطح،خفیف، متوسط، شدید و خیلی شدید مشخص میگردند.

مدیر کل بهزیستی استان زنجان  با اشاره به اینکه از ابتدای سال تا کنون 708 کارت معلولیت توسط این نهاد حمایتی برای افراد دارای معلولیت صادر گردیده است تصریح نمود: طبق ماده 1 قانون جامع حمایت از حقوق معلولان تایید معلولیت افراد منوط به تشخیص کمیسیون پزشکی ، تشخیص نوع و تعیین شدت معلولیت می باشد.

این مقام مسئول یادآور شد: هدف از برگزاری کمیسیون های پزشکی مشخص کردن سطح معلولیت مراجعین جهت دریافت خدمات از بهزیستی است و افراد معلول مورد معاینه پزشکان این کمیسیون قرارگرفته و مدارک پزشکی آنها مورد بررسی و ارزیابی قرار می گیرد و در صورت تعیین شدت معلولیت به انها خدماتی ارائه می شود.

وی گفت : اساس کار کمیسیون پزشکی بر مبنای طبقه بندی عملکرد و ناتوانی و سلامت است لذا تمامی مراجعین باید توسط پزشکان متخصص و کارشناسان توانپزشکی مرتبط و از طریق آزمونهای سنجش عملکردی در خصوص سطح محدودیتهای عملکرد زندگی روز مره و مشارکتهای اجتماعی مورد بررسی قرار گیرند

محمدی با اشاره به اینکه کمیسیون   ICF تعیین شدت معلولیت درتمامی شهرهای استان  تشکیل می گردد بیان نمود : نتایج ارزیابی در کمیسیون پزشکی شهرستانها با حضور حداقل 3 و حداکثر 5 نفرطبق مفاددستورالعمل و با نوع معلولیت مرتبط تشکیل می گردد و اعضاء کمیسیون شامل فیزیوتراپیست، کاردرمانگر ، گفتار درمانگر ، شنوایی شناس ، روانشناس ، روانپزشک و پزشکان دوره دیده وآشنا به معیارهای طبقه بندی بین المللی است و اعضا با توجه به نوع معلولیت در کمیسیون حضور پیدا می نمایند.

وی افزود : البته کمیسیون پزشکی اعصاب و روان ، کمیسیون معافیت ازخدمت نظام وظیفه و کمیسیون تجدید نظر در بهزیستی استان با حضور اعضاء تخصصی برگزار می گردد.

وی گفت : در حوزه توانبخشی تایید کمیسیون پزشکی در راستای صدور کارت معلولیت ، تشکیل پرونده و ارائه خدمات مطلوب و بهینه ، معافیت سربازی و در حوزه اجتماعی تعیین شدت از کارافتادگی و برقراری مستمری ماهیانه برای توانخواه تشکیل می گردد.

گفتنی است : سال گذشته 4 هزار و 102 پرونده توانبخشی معلولین و مددجویان بهزیستی در کمیسیون پزشکی تحت بررسی قرار گرفته است.

۳۰ دی ۱۳۹۷ ۱۳:۱۶

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید