اخبار

مدیرکل بهزیستی استان زنجان خبر داد

ھزینه‌ھای مشاوره ژنتیک برای خانواده‌های دارای معلول رایگان است

ھزینه‌ھای مشاوره ژنتیک برای خانواده‌های دارای معلول رایگان است
مدیرکل بهزیستی استان زنجان از اجباری بودن غربالگری ژنتیک پیش از ازدواج خبر داد و گفت: متقاضیان ازدواج باید برای ثبت قانونی ازدواج دائم گواھی انجام غربالگری را به دفاتر ازدواج ارائه کنند.

محمد محمدی‌قیداری  اظهار کرد: اداره کل بهزیستی استان زنجان گروه‌های مختلفی زیرپوشش دارد و سالانه حمایت‌های متعددی از آنها ارائه می‌دهد.

مدیرکل بهزیستی استان زنجان با اشاره به وجود معاونت‌های مختلف در بهزیستی استان بیان کرد: هر یک از این معاونت‌ها به فراخور مسؤولیت‌هایی که دارند خدمات مربوط را به جامعه هدف ارائه می‌دهند.

وی با اشاره به اینکه یکی از اولویت‌های بهزیستی در ارائه خدمات بحث پیشگیری در حوزه‌های مختلف است، گفت: از جمله فعالیت‌های بهزیستی در حوزه پیشگیری، در زمینه معلولیت است.

محمدی‌قیداری علت 50 درصد از معلولیت‌های موجود در جامعه از جمله نابینایی، ناشنوایی و عقب‌ماندگی‌های ذهنی را اختلالات ژنتیکی عنوان کرد و افزود: بر همین اساس و طبق قانون برنامه پنج ساله ششم توسعه همه متقاضیان ازدواج باید برای ثبت قانونی ازدواج دائم گواهی انجام غربالگری در شبکه‌های بھداشت و درمان را به منظور شناسایی ازدواج‌های پر خطر از نظر بروز اختلالات ژنتیکی به دفاتر ازدواج ارائه کنند.

مدیرکل بهزیستی استان زنجان به مهمترین اختلالات ژنتیکی موجود در جامعه از جمله ناشنوایی، عقب‌ماندگی ذهنی و نابینایی اشاره کرد و گفت: بیشتر این اختلالات در نتیجه ازدواج‌های فامیلی به وجود آمده است.

وی همچنین از بیماری تالاسمی به عنوان یکی از بیماری‌های ژنتیکی یاد کرد و افزود: قطعا آگاه‌سازی زوجین و ارائه خدمات مشاوره قبل از ازدواج به آنها در پیشگیری از این اختلالات و بیماری‌ها تاثیر بسزایی خواهد داشت.

محمدی‌قیداری با تأکید بر اینکه بیشتر بیماری‌های ژنتیکی قابل درمان نبوده اما قابل پیشگیری و کنترل است، گفت: از همین رو به زوجین توصیه می‌کنیم، قبل از ازدواج در صورت داشتن سابقه مواردی همچون مشکلات ژنتیکی، اختلالات کروموزومی، بیماری‌های ارثی و زمینه‌ای، داشتن فرزند دارای عقب‌ماندگی ذهنی و مشکلات مادرزادی، بارداری قبل از 18 سالگی و بالای 35 سالگی و البته ازدواج فامیلی حتما از مشاوره‌های مربوطه استفاده کنند.

مدیرکل بهزیستی استان زنجان با بیان اینکه هزینه مشاوره ژنتیک برای خانواده‌های دارای فرزند معلول و زیرپوشش بهزیستی رایگان است، تصریح کرد: امسال یک هزار و 132 نفر در مراکز ژنتیک پذیرش و 215 نفر نیز از جامعه هدف بهزیستی از کمک هزینه آزمایش‌های ژنتیک استفاده کرده‌اند.

۷ اسفند ۱۳۹۷ ۰۸:۵۱

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید