اخبار

تشکیل تعاونی‌های سهامی عام و فراگیر ملی

تشکیل تعاونی‌های سهامی عام و فراگیر ملی
دو برنامه آتی اداره کل تعاون استان زنجان در شش ماهه دوم امسال، بحث ایجاد تعاونی سهامی عام و تعاونی فراگیر ملی است".

"دو برنامه آتی اداره کل تعاون استان زنجان در شش ماهه دوم امسال، بحث ایجاد تعاونی سهامی عام و تعاونی فراگیر ملی است".

مدیر کل تعاون استان در مراسم تجلیل از تعاونی‌های برتر و تعاونگران نمونه استان زنجان با اعلام این مطلب گفت: تعاونی سهامی عام در راستای اجرای پروژه های اقتصادی بزرگ بوده و تعاونی فراگیر ملی نیز با حضور 3 دهک پایین جامعه تشکیل می شود و دولت موظف است 30 درصد از درآمد حاصل از فروش شرکت های دولتی را به صورت بلاعوض در اختیار این شرکت ها قرار دهد.

وی این اقدام را در راستای توزیع عادلانه ثروت دانسته و افزود: مهمترین ابزار برای توسعه بخش تعاون، تأسیس بانک توسعه تعاون بود که امیدواریم حمایت‌های بیشتری از بخش تعاون داشته باشد چرا که 70درصد اختیارات این بانک باید در اختیار بخش تعاون و 30درصد در اختیار بخش خصوصی که به نحوی مرتبط با بخش تعاون است قرار گیرد.

سید موسی متوسلین به مشکل تعاونی‌ها در گرفتن وام‌های دولتی از بانکها اشاره کرد و ادامه داد: وقتی تعاونی‌ها به بانک معرفی می شوند، به دلیل تعیین وثیقه های سنگین،‌ آنان قادر به تامین میزان وثیقه نمی شوند، برای حل این مشکل، قانونگزار بهره‌برداری از صندوق ضمانت از سرمایه‌گذاری بخش تعاون را تصویب کرد.

وی با ابراز امیدواری از تأسیس این صندوق در آینده‌ای نزدیک گفت: توسعه فرهنگ تعاون،‌ گسترش کمی تعاونی‌ها،‌ توانمند‌سازی تعاونی‌ها، نظارت بر عملکرد آنان و احیای تعاونی‌ها، از جمله اقداماتی است که این اداره در دستور کار خود قرار داده است.

متوسلین ادامه داد: بحث نظارت بر تعاونی‌ها به خصوص در تعاونی‌های مسکن نمود بیشتری داشته که در این کار علاوه بر استفاده از ظرفیت خود تعاون، با هماهنگی قوه قضائیه کمیته‌ای متشکل از اداره تعاون، سازمان بازرسی، دادستانی، سازمان جهاد کشاورزی و اداره ثبت اسناد و املاک تشکیل شده و کار تعاونی‌ها را رصد می‌کند. وی از تشکیل کمیته‌ای برای احیای تعاونی‌ها خبر داده و افزود: این کمیته عملکرد تعاونی‌ها را بررسی می کند و طی بررسی‌هایی که انجام شد مشخص گردید مشکل تعاونی‌های راکد، عدم تخصیص اعتبار و نقدینگی بود و امیدواریم استاندار این موضوع  را در بحث تخصیص اعتبارات استان در نظر می‌گیرد.

مدیر اداره تعاون به دو مشکل عمده تعاونی‌ها در سنوات قبل از دولت نهم اشاره کرده و گفت: عدم اعتماد مدیران به این بخش و نگاه منفی بخش خصوصی به تعاونی‌ها دو مشکلی بود که ما با آن دست به گریبان بودیم. بخش خصوصی فکر می‌کرد این بخش ممکن است اقتصاد را از دست آنان بگیرد ولی با توجه به تأکیداتی که رئیس جمهوری داشتند، طی چهارسال گذشته شاهد عملکرد خوبی بوده و امیدواریم در چهارسال آینده نیز اقدامات خوبی در این راستا انجام شود.

متوسلین با تأکید بر بحث معافیت‌های مالیاتی برای تعاونی‌ها، اظهار داشت: این معافیت برای تعاونی‌ها 25 درصد بوده و تعاونی‌ها از معافیت 20 درصدی حق بیمه نیز برخوردارند و دولت مکلف شده است در هر موردی که سیاست‌های تشویقی را اعمال می‌کند، این امتیازات در بخش تعاون را 20 درصد بیشتر اعمال کند.

وی از ثبت 2797 تعاونی در استان یاد کرده و گفت: از طریق این تعاونی ها 57 هزار و 200 نفر به اشتغال رسیده اند و در مجموع بیش از 900 هزار از مردم استان عضو این تعاونی ها هستند. این تعاونی ها در گرایش های مختلف مشغول به کارند که در عرصه صنعت طرح پتروشیمی با حضور تعدادی از تعاونی‌ها در حال اجراست.

مدیرکل اداره تعاون استان زنجان تعاونی‌های مصرف را گسترده‌ترین و مطمئن‌ترین بازار توزیع استان دانسته و تاکید کرد: به جرأت می‌توان گفت که در هیچ جای کشور تعاونی‌های مصرف این گونه بازار را در اختیار خود نگرفته اند. این تعاونی‌ها توسط مجموعه‌های دولتی برای رعایت حال اقشار آسیب پذیر حمایت می‌شوند.

۱۴ شهریور ۱۳۸۸ ۱۲:۱۵

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید