اخبار

معاون سازمان بهزیستی کشور

هشت درصد تماسهای اورژانس اجتماعی مربوط به کودک آزاری است

هشت درصد تماسهای اورژانس اجتماعی مربوط به کودک آزاری است
معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی کشور گفت: سال گذشته حدود یک میلیون و 200 هزار تماس با اورژانس اجتماعی کشور ثبت شد که از این تعداد بیش از 200 هزار تماس، معادل هشت درصد، مرتبط با کودک آزاری است.
حبیب الله مسعودی فرید شامگاه چهارشنبه در حاشیه ضیافت مهربانی مرکز شیرخوارگاه و خانه نوباوگان شهید ثمین تاب زنجان در گفت و گو با خبرنگاران افزود: هم اکنون 360 اورژانس اجتماعی در کشور فعالیت می کنند و همه شهرهای بالای 50 هزار نفر از خدمات این مرکز بهره مند هستند.
وی اظهار داشت: این سازمان به موضوع کودک آزاری حساس بوده و کارشناسان امر در هر مورد گزارش شده بلافاصله وارد عمل می شوند و در مورد اخیری که در استان آذربایجان غربی به وقوع پیوست، مداخلات بهزیستی از ساعات اولیه انجام شد.
این مسئول ادامه داد: کودک آزاری جرم عمومی محسوب می شود و نیاز به شاکی خصوصی ندارد و در صورت مشاهدات عینی باید گزارش شود.
وی اضافه کرد: مردم، افراد مستقر در مراکز درمانی و بیمارستانها ،مدارس و مهدهای کودک در صورت مشاهده موردی از کودک آزاری یا آثار و علائم آن می توانند به خط 123 اورژانس اجتماعی اطلاع رسانی کنند.
مسعودی فرید افزود: هم اکنون با همکاری وزارتخانه های بهداشت، درمان و آموزش و پزشکی و آموزش و پرورش در قالب تقویت مددکاری اجتماعی در نظام سلامت و همچنین طرح نماد ' نظام مراقبت های اجتماعی دانش آموزان' در حال انجام است.
وی اظهار داشت: بسیاری از کودک آزاری ها ممکن است به صورت خاموش رخ دهد، یعنی در خانواده ها به دلیل غفلت یا آزار روانی، تحقیر، توهین، تهمت و تبعیض باشد که راهکار این مساله نیز آموزش به خانواده هاست.
به گفته این مسئول، مشکلات خانوادگی رتبه اول تماس با اورژانس اجتماعی کشور در سال گذشته را داشته است.

** سامانه تصمیم در تمامی کشور راه اندازی می شود
معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی کشور ادامه داد: طی جلسات مکرر با رهبری و شورای اجتماعی کشور پنج آسیب اجتماعی از جمله حاشیه نشینی، طلاق، اعتیاد، مفاسد اخلاقی در نقاط آسیب خیز مطرح و بر رفع این معضلات تمرکز شده است.
وی اظهار داشت: این آسیب ها به ویژه واقعه طلاق، بخشی از یک کوه یخی داخل آب است که ابعاد بزرگ و آسیب های دیگری را به دنبال دارد و نشان می دهد قبل از تشکیل خانواده، صیانت از آن و موضوع مهارت های زندگی یا آموزش های پیش از ازدواج باید جدی گرفته شود.
این مسئول ادامه داد: 20 سال فعالیت کاری در حوزه اجتماعی به ویژه سه سال گذشته نشان می دهد موفقیت های خوبی در این حوزه کسب شده اما تا رسیدن به حد مطلوب فاصله وجود دارد که راهکار آن حرکت به سمت اقدامات پیشگیرانه است.
وی اضافه کرد: بهزیستی در ارتباط با آموزش مهارتهای زندگی و پیش از ازدواج جزء سازمان های پیشرو بوده و مشارکت مردم و رسانه های گروهی در آگاهی بخشی جامعه بسیار اثر گذار است.
معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی کشور ادامه داد: این سازمان برای کاهش طلاق سامانه تصمیم را از 2 سال گذشته در کشور راه اندازی کرده که در 20 استان کشور فعالیت خود را آغاز کرده و این سامانه تا سه ماه آینده در تمامی استان ها راه اندازی می شود.
وی اظهار داشت: این سامانه امکان رصد تمام داده های مربوط به مراجعان به دادگاه ها را فراهم می کند و بررسی ها نشان می دهد نرخ سازش مراجعه کنندگان به این سامانه 15 تا 25درصد بوده که این موفقیتی مهم در بحرانی ترین مرحله زندگی زوجین محسوب می شود.
مسعودی فرید افزود: عوامل متعددی از قبیل مسائل اقتصادی در نرخ ازدواج جوانان دخالت دارد و ارتقای این نرخ به ایجاد باورهای درست و کار همه جانبه ای برای ارتقای جایگاه خانواده ها نیاز دارد.
وی اضافه کرد: طلاق در 10 استان کشور شامل استانهای تهران، البرز، مازندران، گیلان، فارس، اصفهان، مرکزی و کرمانشاه نمود بیشتری دارد که در صورت پوشش کامل برنامه های بهزیستی تا80 درصد می توان وقوع آن را کاهش داد.
معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی کشور ادامه داد: در بعد ملی طرح ها بر اساس نیاز ملی اجرا می شوند و علاوه بر برنامه توسعه پنجساله کشور برنامه توسعه استان ها نیز مبتنی بر تمامی حوزه ها لحاظ می شود.
وی اظهار داشت: موضوع حاشیه نشینی یکی از اولویت های این سازمان است که بسیاری از خدمات از جمله یک وعده غذای گرم در روستاها مهدها و مهدهای حاشیه شهرها به ویژه در استان سیستان و بلوچستان اجرایی شده است و به این مهم باید توجه داشت که این مناطق هم ردیف با آسیب نیستند ولی می تواند زمینه های آن را فراهم کنند.
مسعودی فرید خاطرنشان کرد: منابع حاصل از هدفمند کردن یارانه ها به جای توزیع یکنواخت آن باید در مناطق محروم و بین نیازمندان صرف شود و طبق برنامه ریزی ها خدمات در مناطق حاشیه نشین نیز تجمیع خواهد شد.
۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۸ ۰۸:۳۰

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید