اخبار

‌فعالیت ۳۶۰ مسئول ایمنی در کارگاه های استان زنجان

‌فعالیت ۳۶۰ مسئول ایمنی در کارگاه های استان زنجان
سرپرست مدیریت روابط کار اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان زنجان گفت: ۳۶۰ مسئول ایمنی در سطح استان زنجان وجود دارد که تاییدیه فعالیت در کارگاه‌ها به آنها داده شده است.

به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان زنجان، علی کریمی اظهار داشت: کلاس‌های ایمنی جهت آموزش کارفرمایان برگزار می‌شود که به صورت مستمر دایر بوده  و کارفرمایان مکلف هستند که این کلاس‌ها را برای کارگران خود نیز برگزار کنند که در حال حاضر پیگیری‌های لازم صورت می‌گیرد تا در کارگاه‌ها از کارشناسان ایمنی استفاده شود.

وی بیان کرد: بازرسان به صورت مستمر از کارگاه‌ها بازدید به عمل می‌آورند و در ارتباط با مواردی که منجر به بروز حوادث کار می‌شود تذکرات و اخطارهای لازم را می‌دهند تا اصلاح شود.سرپرست مدیریت روابط کار استان زنجان با بیان اینکه در صورتی که کارفرمایان تذکرات بازرسان را اجرا نکنند به محاکم قضایی معرفی می‌شوند, بیان کرد: طبق ماده 87 قانون کار، نقشه‌های ساختمانی کارفرمایان  باید پیش از تجهیز کارگاه‌ها به تایید این اداره برسد و بازرسان آن نقشه‌های ساختمانی را تایید کنند.

وی عنوان کرد: جلسات مستمری نیز با حضور مسئولان ایمنی برگزار می‌شود و حتی شرکت‌های خدماتی و تامین نیروی انسانی نیز موظف شده‌اند که این شرکت‌ها نیز از کارشناسان ایمنی استفاده کنند.

کریمی در خصوص انواع بازرسی‌های تعریف شده برای کارگاه‌ها بیان کرد: دو نوع بازرسی دوره‌ای و موردی وجود دارد که بازرسی موردی در زمان‌های بروز حوادث کوچک یا بزرگ در کارگاه‌ها رخ می‌دهد، اما بازرسی دوره‌ای برحسب وظیفه است و برای بازرسان کار تعریف شده است که هر ماه باید به چند کارگاه مراجعه کنند.

وی عنوان کرد: هر بازرس مکلف به مراجعه و بازرسی تعداد 50 کارگاه به صورت ماهیانه است که باید تمام موارد را بازدید کنند تا در صورت مغایرت داشتن با مقررات تذکرات لازم را دهند.

سرپرست مدیریت روابط کار استان زنجان با اشاره به اینکه اگر حادثه‌ای رخ دهد کارشناسان مراجعه می‌کنند و درصد قصور را مشخص می کنند, افزود: در این بازرسی‌ها امکان دارد چند درصد کارگر و یا چند درصد کارفرما مقصر شتاخته شوند.

۱۰ تیر ۱۳۹۸ ۱۲:۵۵

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید