اخبار

مدیر درمان تامین‌اجتماعی استان:

530 هزار نفر تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی قرار دارند

530 هزار نفر تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی قرار دارند
مدیر درمان تامین‌اجتماعی استان زنجان گفت: طیف بزرگی از جامعه (530 هزار نفر) تحت پوشش بیمه‌ تامین‌اجتماعی قرار دارند

به گزارش  روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان زنجان به نقل از خبرگزاری ایسنا، علی محمدی  اظهار کرد: طیف بزرگی از جامعه (530 هزار نفر) تحت پوشش بیمه‌ تامین‌اجتماعی قرار دارند و در حال حاضر، دو مرکز بستری در سطح استان مشغول به فعالیت‌های گسترده است. شاید باور کردنی نباشد ولی در زنجان افرادی تحت پوشش بیمه هستند که هنوز از وجود بیمارستان‌های امام‌ حسین (ع) زنجان و امید ابهر بی‌اطلاع‌اند.


این مسئول ادامه داد: متاسفانه برخی از افراد تحت پوشش، به خاطر ناآگاهی و برای دریافت خدمات درمانی به مراکزی از جمله تهران مراجعه می‌کنند و هزینه‌های زیادی را متحمل می‌شوند. در حالی که می‌توانستند با کمی پرس و جو، از وجود خدمت درمانی مورد نیاز خود در بیمارستان‌های تامین‌اجتماعی استان مطلع شوند و به صورت رایگان تحت درمان قرار گیرند، بنابراین هر چه ارتباط واحد درمان با رسانه‌ها پررنگ‌تر باشد، می‌توانیم خدمات بیشتری به جامعه هدف ارائه دهیم.


 وی  افزود: در حال حاضر، دو بیمارستان و پنج مرکز درمان سرپایی در سطح استان فعالیت می‌کند و مقرر است در شهرستان‌هایی که به حد نصاب سطح‌بندی سازمان تامین‌اجتماعی رسیده‌اند، مرکز درمانی راه‌اندازی شود. سال گذشته یک میلیون و 60 هزار نفر (به طور متوسط روزانه 3000 نفر) به این مراکز مراجعه کرده‌اند. همچنین 21 هزار نفر بستری شده و 11 هزار نفر نیز تحت عمل جراحی قرار گرفته‌اند. چنین آماری نشان‌دهنده حجم بالای خدماتی است که در این مراکز ارائه می‌شود.


محمدی با اشاره به این‌که به جز موارد خیلی خاص، تقریبا همه عمل‌های جراحی در بیمارستان امام‌ حسین (ع) انجام می‌شود و متاسفانه بسیاری از بیمه‌شدگان از این موضوع مطلع نیستند، تصریح کرد: به عنوان مثال، از سال گذشته نوعی جراحی پیشرفته ستون مهره در بیمارستان امام‌ حسین (ع) انجام می‌شود که برای بیمه‌شدگان کاملا رایگان است ولی بیمار در صورت مراجعه به مراکز خصوصی، باید هزینه‌های گزافی را متحمل شود؛ در واقع مشکل بزرگ واحد درمان، فرهنگ درمان است و برخی به غلط این‌طور تصور می‌کنند که دریافت خدمات درمانی رایگان، سطح کیفی پایینی دارد.


مدیر درمان تامین‌اجتماعی استان زنجان با بیان این‌که خدمات بیمارستان امام‌ حسین (ع) در بیمارستان‌های استان و حتی استان‌های هم‌جوار بی‌نظیر است، یادآور شد: هتلینگ بیمارستان امام‌ حسین‌ (ع) مثال‌زدنی است و واحد درمان تامین‌اجتماعی ملزم به اجرای این طرح است. این هتلینگ از کیفیت بسیار مطلوبی برخوردار است و بیمار می‌تواند ساعات استراحت خود را در آسایش کامل بگذراند.


  وی همچنین افزود: « زایمان در آب» نیز جزو‌ نوین‌ترین شیوه‌های زایمان طبیعی به‌شمار می‌رود و خوشبختانه چندین سال است که در بیمارستان امام‌ حسین (ع) انجام می‌شود. این نوع از زایمان، باعث کاهش سزارین شده و از شاخص‌های توسعه ملی است؛ چراکه باعث می‌شود درصد سزارین و مرگ و میر نوزادان تا حد قابل توجهی کاهش یابد.  تاکنون 6000 مورد زایمان در آب در بیمارستان امام‌ حسین (ع) انجام شده و مقرر است که این سیستم، سال آینده در ابهر نیز راه‌اندازی شود.


محمدی خاطرنشان کرد: با این اوصاف، متاسفانه هنوز به بیمار نیاموخته‌ایم که تنها وظیفه او در مراجعه به پزشک، اذعان کردن علایم بیماری است، نه این‌که از پزشک بخواهد فلان دارو را تجویز کند. چنین روندی، تبعات منفی زیادی دارد ولی مورد توجه قرار نمی‌گیرد. به عنوان مثال، پارسال 142 میلیون نفر به مراکز درمانی تامین‌اجتماعی در سراسر کشور مراجعه کرده‌اند و بر اساس یک برآورد غیررسمی، حدود 40 درصد از آن‌ها واقعا بیمار نبوده‌اند. این افراد، هزینه گزافی را به سازمان تحمیل می‌کنند و باعث مشکلات متعددی می‌شوند اما یکی از مواردی که به افزایش فرهنگ درمان کمک شایانی می‌کند، رسانه و اطلاع‌رسانی مناسب است.

۲۶ تیر ۱۳۹۸ ۱۳:۵۶

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید