اخبار

مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای استان زنجان عنوان‌ کرد:

مهارت‌آموزی، رکن اصلی اشتغال پایدار

مهارت‌آموزی، رکن اصلی اشتغال پایدار
مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای استان زنجان با اشاره به اهمیت مهارت‌آموزی به عنوان رکن اصلی اشتغال پایدار گفت: بخشی از سرمایه‌گذاری در بحث اشتغال باید به مهارت‌آموزی اختصاص یابد.

 محمدرضا انصاری  اظهار کرد: باید افراد جامعه را با ضرورت‌های آموزش‌های مهارتی و انگیزه‌های آموزش مهارت‌های لازم آشنا کنیم، زیرا الفبای مهارت‌‌آموزی را نمی‌دانیم که دلایل این موضوع را در سیستم‌های آموزشی قابل مشاهده است .


وی در رابطه با دو دیدگاه در مهارت، افزود: اولین دیدگاه این است که مهارت را آموزش ببینیم تا کارهای خود را انجام دهیم که این دیدگاه اشتباهی است، زیرا با این کار چندین فرصت شغلی را می‌سوزانیم و دیدگاه دوم این است که آموزش مهارت را در چارچوب نظام صلاحیت حرفه‌ای دیده و وارد بازار کار شده باشیم. افرادی که صلاحیت حرفه‌ای دارند باید مورد حمایت‌های معنوی قرار گیرند. اصول اخلاق حرفه‌ای نیز باید با آموزش‌ها و صلاحیت‌های حرفه‌ای را تحت عنوان حکم‌رانی و صلاحیت حرفه‌ای در جامعه آموزش داه و بهینه‌سازی کنیم تا خروجی‌های فنی و حرفه‌ای نیز به سمت اشتغال می‌رود .


این مسئول تصریح کرد: در همه رشته‌ها شش ماه بعد از دریافت گواهی‌نامه آموزشی ره‌گیری اشتغال به صورت تصادفی صورت می‌گیرد ولی این اقدام نیز پاسخ‌گوی نیاز‌های اجتماعی نیست و اشتغال یک فرایند چند بعدی است که نیازمند حمایت‌های گسترده‌ای است. نظام صنفی ما باید به سمت مهارت‌گرایی رود و خدمات اجتماعی ما باید مهارت بنیان باشد و ساده‌ترین ارائه خدمات ما نیز باید آموزش محور باشد، زیرا مهارت ترکیبی از دانش، دانایی، توانایی، اخلاق حرفه‌ای، نگرش‌ زیست محیطی و ایمنی و بهداشت است که با رعایت این اصل‌ها اکثر مشکلات برطرف می‌شود .


مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای استان زنجان در ادامه اظهار کرد: باید برای گرفتن جواز کسب، داشتن کارت مهارت الزامی باشد و برای جذب در بخش خصوصی نیز باید از فرد کارت مهارت خواسته شود. باید در بحث اشتغال در زمینه مهارت‌آموزی نیز سرمایه‌گذاری شود ولی بحث آموزش زود بازده نیست و نیاز به زمان دارد و باید کارهایی برای رسیدن به شغل انجام دهیم تا تسهیل‌گر باشیم و برای مهارت‌افزایی و رسیدن به شغل یکی از تسهیل‌گران هستیم و نیازمند حمایت سایر دستگاه‌ها هستیم .


وی تصریح کرد: گام‌ اول مهارت‌‌‌آموزی، مشاوره و هدایت شغلی، آموزشی و رغبت سنجی است که مشاوره و هدایت شغلی در حال راه‌اندازی است. جامعه به همه مشاغل نیاز دارد و هر چیزی که منجر به ثروت می‌شود شغل محسوب می‌شود. دانش‌آموزان ابتدایی نیز باید مهارت‌آموزی را آموزش دیده و با مشاغل آشنا شوند و آن‌ها را با رشته‌های جدید آشنا کنیم. سند مهارت زنجان تدوین و نیازسنجی شده است. 75 درصد افراد جامعه که شامل دانشجویان، زنان خانه‌دار و دانش‌آموزان هیچ مشارکت اقتصادی در خانواده و جامعه ندارند .


این مسئول در رابطه با برنامه‌های هفته مهارت، خاطرنشان کرد: مهارت‌افزایی در مدارس و دانشگاه‌ها، خصوصی سازی و توسعه مشارکت‌ها در مهارت‌آموزی، مهارت، صلاحیت حرفه‌ای ارتقای بهره‌وری، آسیب‌دیدگان اجتماعی بازتوانی مهارتی، موضوع مهارت روستاییان و عشایر و عدالت اجتماعی، مهارت سربازان اقتدار ملی و در نهایت 6 مرداد روز ملی کار‌آفرینی آموزش‌های فنی و حرفه‌ای از برنامه‌های این هفته است

۳ اَمرداد ۱۳۹۸ ۰۹:۰۰

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید