اخبار

اورژانس اجتماعی در ۹۵ درصد شهرهای کشور راه‌اندازی شد

اورژانس اجتماعی در ۹۵ درصد شهرهای کشور راه‌اندازی شد
مدیرکل امور آسیب دیدگان اجتماعی سازمان بهزیستی گفت: هم اکنون در ۹۵ درصد شهرهای بالای ۵۰ هزار نفر اورژانس اجتماعی راه اندازی شده، اما در سایر شهرهای باقی مانده به دلیل کمبود اعتبارات یا نبود فضای فیزیکی مناسب امکان راه اندازی این مراکز و خدمات رسانی مناسب به گروههای هدف با مشکل مواجه شده است.
 

رضا جعفری با حضور در زنجان افزود: طبق برنامه ششم توسعه سازمان بهزیستی به توسعه اورژانس اجتماعی در شهر های بالای ۵۰ هزار نفر و سایر شهرها متناسب با رشد آسیب های اجتماعی و شاخص جمعیتی مکلف به شده بود و براین اساس  با وجود تنگناهای مالی، این سازمان در همه شهرهای واجد شرایط به توسعه این  اورژانس اقدام کرده بطوری که طی سال ۹۶ و ۹۷، چیزی در حدود ۱۶۰ شهر به این نوع خدمات مجهز شده اند.
این مسئول ادامه داد: هم اکنون در سطح کشور ۳۵۲ مرکز اورژانس اجتماعی فعال است و به نوعی می توان ادعا کرد که بزرگترین شبکه حمایت اجتماعی از اقشار آسیب پذیر و در معرض آسیب  انجام می گیرد.
جعفری اظهار داشت: طبق برنامه ریزی انجام گرفته، در صورت تخصیص اعتبارات لازم امسال راه اندازی اورژانس اجتماعی در  ۱۰ شهرستان کشور پیش بینی شده است.
وی خاطرنشان کرد: اورژانس اجتماعی  به گروههای هدف خود از قبیل، کودکان و همسر، سالمند و معلول آزار دیده، مداخلات مربوط به حوزه پیشگیری از اقدام به خودکشی، فرار از منزل و تنش های خانوادگی خدمات ارائه می دهد.
این مسئول  ادامه داد: طبق آمار سال گذشته رتبه اول  به حوزه خشونت های خانوادگی، کودک آزاری، همسر آزاری، سالمند آزاری و معلول آزاری اختصاص داشت که همین الگو در سه ماهه امسال نیز تکرار شده است.
وی اضافه کرد: به دلیل توسعه اورژانس اجتماعی در سال های ۹۶ و ۹۷، رشد بسیار خوبی در شناسایی آسیب های اجتماعی به وقوع پیوسته که  گروههای هدف می توانند برای برخوداری از حمایت ها با خط ۱۲۳ تماس بگیرند.
مدیر کل دفتر آسیب دیدگان اجتماعی بهزیستی گفت: در زمان حاضر حدود ۲۳۸ یایگاه خدمات اجتماعی در مناطق حاشیه شهرهای کشور فعالیت می کنند که مداخلات  لازم انجام می گیرد و در مجموع باید گفت که راهبرد و برنامه ریزی  بهزیستی به خوبی مهندسی و طراحی شده است.
این مسئول با تاکید بر اینکه ادامه این مسیر نیازمند حمایت و مساعدت ها و مسئولان مربوطه است، ادامه داد: برای  کاهش آسیب های اجتماعی همه دستگاههای متولی امر نقش آفرین هستند و برای تحقق ماده ۸۰ برنامه ششم توسعه مبنی بر کاهش ۲۵ درصدی آسیبهای اجتماعی می باید  اقدامات جهادی، رویکرد هم افزا و تعامل گرایانه بین  دستگاههای متولی باید انجام بگیرد و  در این میان اقدامات جزیره ای و موازی  به نتایج مطلوب نخواهد رسید و جمیع منابع و امکانات دستگاههای متولی حوزه اسیب های اجتماعی امری ضروری است.
جعفری افزود: نگاه به آسیب دیدگان اجتماعی در سازمان بهزیستی  ایجابی است و در این میان بهزیستی در راستای حمایت از حقوق آنان حرکت می کند.

۱۵ اَمرداد ۱۳۹۸ ۰۸:۵۵

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید