اخبار

7 هزار نفر در حوزه صنایع دستی زنجان مشغول کار هستند

7 هزار نفر در حوزه صنایع دستی زنجان مشغول کار هستند
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان زنجان گفت: طبق آمار ۱.۲ میلیارد دلار صادرات صنایع‌دستی از استان انجام شده و 7 هزار نفر در حوزه صنایع دستی استان مشغول کار هستند.

محمدرضا یوسفی درباره ظرفیت‌های استان در حوزه صنایع دستی اظهار کرد: استان زنجان دارای ظرفیت‌های بالایی در حوزه صنایع دستی است.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان زنجان گفت: هنرمندان صنایع دستی زنجان در حوزه‌هایی همچون ملیله‌کاری، چاقوسازی، مسگری، گلیم‌بافی، تراش سنگ‌های تزئینی، قلم‌زنی و … فعالیت می‌کنند.  

وی با بیان اینکه طبق آمار ۱.۲ میلیارد دلار صادرات صنایع‌دستی از استان زنجان انجام شده و 7 هزار نفر در حوزه صنایع دستی استان مشغول کار هستند، گفت: البته می‌توان ظرفیت صادراتی این بخش را ارتقا داد، چرا که این میزان صادرات تنها ۳۰ درصد تولیدات صنایع‌ دستی استان را شامل می‌شود.

یوسفی با بیان اینکه هم اکنون زنجان یکی از استان‌هایی است که به لحاظ قدمت معادن مس، در زمینه صادرات ظروف مسی جایگاه ویژه‌ای دارد، اضافه کرد: همچنین استان زنجان در زمینه ملیله در کشور بی‌نظیر بوده و همچنین محصولات نقره‌ای و ملیله‌کاری بسیار متنوع و ارزشمند و گران‌بهایی دارد و  چاروق و گیوه از کفش‌ها و پاپوش‌های سنتی استان به شمار می‌روند و بسیار شکیل و مشتری پسند هستند.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان زنجان گفت: همچنین استان زنجان در زمینه صادرات چاقو از بهترین‌ها در کشور است، به طوری که صنعت چاقو را با نام زنجان می‌شناسند و باید از ظرفیت این حوزه نیز استفاده لازم به عمل آید.

*مشکلات استان در حوزه صادرات

وی در ادامه به ظرفیت‌های صادراتی استان اشاره کرد و افزود: در حال حاضر یک هزار و 170 شرکت تعاونی در استان زنجان در زمینه‌های صنعت،‌ معدن و خدمات و کشاورزی، زمینه و فرصت‌های بسیار خوبی در بخش تعاون برای صادرات کالاها و محصولات تولیدی شرکت‌های تعاونی در استان وجود دارد.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان زنجان از فعالیت شرکت تعاونی چاقوسازان در استان خبر داد و گفت: این شرکت که در تهیه مواد اولیه، فروش و بازاریابی فعالیت دارد به بیش از 2 هزار چاقوساز زنجانی ارائه خدمات می‌کند.

وی با بیان اینکه از عمده مشکلات محصولات صادراتی استان، صادرات آن از مبادی غیر از استان است، اضافه کرد: همین موضوع باعث شده تا تخصیص یارانه مشوق‌های صادراتی به استان کم‌تر باشد.

یوسفی با اشاره به اینکه عدم هماهنگی دستگاههای اجرایی استان در حوزه صادرات و عدم توجه به ظرفیت‌های بخش تعاون در استان از مشکلات عمده استان در این حوزه است، گفت: همچنین در قوانین صادراتی کشور در بخش صادرات چاقو، این کالا به عنوان اسلحه سرد به شمار می‌رود به همین دلیل صادرات چاقو بسیار سختگیرانه انجام می‌شود.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان زنجان ادامه داد: همچنین وجود تعداد کم شرکت‌های بازرگانی و نبود آموزش‌های لازم و مطلع نبودن تولیدکنندگان و فعالان عرصه تجارت از قوانین و مقررات گمرکی و بازرگانی خارجی و همچنین تسهیلات گمرکی نیز از دیگر مشکلاتی است که در این حوزه وجود دارد.

 

۱۰ شهریور ۱۳۹۸ ۰۹:۴۷

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید