اخبار

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان زنجان خبر داد:

استقرار و راه اندازی سامانه جامع روابط کار

استقرار و راه اندازی سامانه جامع روابط کار
یوسفی در سخنرانی پیش از خطبه های نماز جمعه دستاوردهای اخیر اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان زنجان را تشریح کرد.

 

به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان زنجان، محمدرضا یوسفی پیش از خطبه های نماز جمعه شهر زنجان ضمن عرض تسلیت و تعزیت به مناسبت فرا رسیدن ماه محرم و ایام سوگواری سرور و سالار شهیدان، حضرت اباعبدالله الحسین(ع)  و خسته نباشید به تمامی تلاشگران عرصه تعاون در استان  گفت: وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی تنها وزارتخانه ای است که با تمام آحاد جامعه و در سطوح مختلف در ارتباط می باشد و این ارتباط از قبل از تولد شروع افراد مشاوره های ژنتیکی سازمان بهزیستی شروع و بعد از مرگ افراد در حوزه پرداخت مستمری به بازماندگان متوفی ادامه دارد.

یوسفی ادامه داد: وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در تمام استانهای کشور دارای 10 دستگاه اجرایی می باشد و در واقع بزرگترین وزارتخانه اجتماعی دولت هست که دارای مخاطبان و گروههای هدف متعدد و متنوعی از قبیل کارگران، کارفرمایان، کارآفرینان، تعاونگران، مهارت جویان، مددجویان، بازنشستگان، روستائیان و اقشار آسیب پذیر جامعه می باشند که این خدمات در استان توسط، اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی، اداره کل تامین اجتماعی، بهزیستی، آموزش فنی و حرفه ای، مدیریت درمان تامین اجتماعی، صندوق بازنشستگی کشوری، صندوق بیمه اجتماعی روستائیان و عشایر، بانک رفاه کارگران، بانک توسعه تعاون و  صندوق کارآفرینی امید انجام می شود.

وی خاطرنشان کرد: وظایف و ماموریتهای اصلی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، سیاستگذاری، برنامه ریزی، راهبری، پایش و نظارت به منظور، تنظیم روابط کار بین کارگر و کارفرما؛ صیانت از نیروی کار؛ بهبود وضعیت فرهنگی، اجتماعی و معیشتی کارگران، ایجاد تعادل در بازار کار و حمایت از پایدارسازی مشاغل، توسعه و توانمندسازی تعاونیها در جهت تامین مطلوب نیازهای اقشار با درآمد متوسط و پایین، برقراری عدالت اجتماعی در حوزه های بیمه ای، حمایتی و توانمندسازی؛ گسترش و ارتقای بیمه های اجتماعی؛ کاهش نرخ بروز آسیبهای اجتماعی؛ توسعه و ارتقای شاخصهای رفاه اجتماعی می باشد.  

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان زنجان عنوان کرد: در جهت انجام ماموریتهای محوله در جمهوری اسلامی ایران، قانون کار سال 1369، قانون بیمه بیکاری سال 1369، قانون بخش تعاونی اقتصاد جمهوری اسلامی 1370، قانون حمایت از معلولین به تصویب رسیده و همچنین پس از انقلاب جهت حمایت از دهک های پایین جامعه نهادهای جدیدی در دل این وزارتخانه تشکیل یافتند از جمله سازمان بهزیستی کشور، صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر، بانک توسعه تعاون، صندوق ضمانت سرمایه گذاری تعاون برای اولین بار در کشور تاسیس شده اند.      

 وی با تشریح اهم دستاوردهای اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی،عمده وظایفاین اداره کل را صیانت از نیروی کار ، توسعه بخش تعاون ، حمایت از توسعه اشتغال و بنگاههای تولیدی  دانست و گفت:بعد از پیروزی شکوهمند و پربرکت انقلاب اسلامی بخش تعاونی در اصول 43و 44 قانون اساسی جایگاه محکمی یافت و درسیاست های کلی نظام توسط مقام معظم رهبری ابلاغ شد و مقرر شد به منظور تسهیل دسترسی اقشار ضعیف و کم درآمد به منابع و امکانات عمومی از طریق گسترش تعاونیها سهم تعاونی در اقتصاد ملی افزایش یابد و در وضع موجود بر اساس برآورد ها سهم بخش تعاون در اقتصاد ملی از کمتر از 1 درصد در سال 1357 به 6 درصد افزایش یافته است به طوریکه در سالهای جنگ تحمیلی تعاونیهای مصرف و صنفی توانستند فشار اقتصادی را به حداقل ممکن برای اقشار کم درآمد کاهش دهند، اکنون نیز برای مردم برند تعاونی به معنای خرید ارزانتر است.

وی در تشریح دستاوردهای تعاون در استان زنجان عنوان کرد: از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی تعداد 4525 شرکت تعاونی در استان تشکیل شده که تعدادی از این شرکت‌های تعاونی به دلایل مختلف از گردونه فعالیت خارج شده است.

وی با بیان اینکه در حال حاضر 1170 شرکت تعاونی فعال در استان زنجان وجود دارد، ابراز کرد: این تعداد شرکت تعاونی فعال در استان توانسته‌اند 12 هزار فرصت شغلی مستقیم ایجاد کرده و 9000 نفر از جمعیت استان را به عضویت خود درآورند.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان زنجان با اشاره به اینکه 85 درصد از جمعیت استان زنجان عضو شرکت‌های تعاونی در بخش‌های مختلف هستند، اضافه کرد: سال گذشته 105 شرکت تعاونی با عضویت 202 نفر در استان زنجان تشکیل شد که زمینه اشتغال 1164 نفر را فراهم کرده است.

وی با بیان اینکه در پنج ماهه نخست امسال 21 شرکت تعاونی در استان تشکیل و 29 نفر نیز به عضویت این شرکت‌های تعاونی درآمده‌اند، خاطرنشان کرد: با تشکیل این تعاونی زمینه اشتغال 387 نفر در استان زنجان فراهم می‌شود.

یوسفی به پرداخت تسهیلات 200 میلیارد تومانی به شرکت‌های تعاونی فعال در استان اشاره کرد و گفت: 153 میلیارد ریال تسهیلات در هفته دولت و به مناسبت هفته تعاون، برای 47 طرح تعاونی پرداخت شده که در این زمینه استان زنجان رتبه اول کشوری را دارد.

وی بیان کرد: شرکت تعاونی مس، چاقوسازان، کفش هیدج و ... به عنوان شرکت‌های تعاونی فعال در استان هستند.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان زنجان با بیان اینکه تشکیل میز صادرات در زنجان یکی از اقدامات مهم این اداره‌کل است، افزود: در همین راستا سال گذشته صادراتی به ارزش 20 میلیون دلار از این محل محقق شد.

 یوسفی در حوزه روابط کار استان با اشاره به استقرار و راه اندازی سامانه جامع روابط کار تصریح کرد : بهره برداری از سامانه مزبور منوط به احراز هویت کارگران و کارفرمایان در دفاتر پیشخوان دولت می باشد.

وی ادامه داد: کارگران و کارفرمایان برای انجام امور مربوط به احراز هویت به دفاتر پیشخوان دولت مراجعه و ثبت نام نموده و نام کاربری و رمز عبور را به منظور عضویت در سامانه جامع روابط کار از دفاتر مذکور دریافت نمایند.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان زنجان اشاره ای نیز به تعداد بیمه شدگان اجباری استان  کردو گفت: تعداد یکصدو نه هزار و 814 بیمه شده اجباری در 6 ماهه پایان سال 97 اعلام شده است.

 

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان زنجان اظهار داشت: توسعه دولت الکترونیک و ارائه خدمات الکترونیکی را به صورت جدی در دستور کار داریم.

 

۱۶ شهریور ۱۳۹۸ ۱۱:۴۰

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید