اخبار

رویکردهای اصلی تعاون ایجاد تعاونی سهامی عام و فراگیراست

 رویکردهای اصلی تعاون ایجاد تعاونی سهامی عام و فراگیراست
خبرگزاری فارس: مدیرکل تعاون زنجان گفت: ایجاد تعاونی سهامی عام و فراگیر ملی دو برنامه آتی اداره کل تعاون استان زنجان در شش ماهه دوم سال جاری است
موسی متوسلین امروز در گفتگو با خبرنگار فارس در زنجان اظهار داشت: تعاونی سهامی عام در راستای اجرای پروژه‌های اقتصادی بزرگ بوده و تعاونی فراگیر ملی نیز با حضور 3 دهک پایین جامعه تشکیل می‌شود و دولت موظف است 30 درصد از درآمد حاصل از فروش شرکت‌های دولتی را به صورت بلاعوض در اختیار این شرکت‌ها قرار دهد.
وی توزیع عادلانه ثروت را از جمله اهداف این رویکرد خواند و افزود: مهم‌ترین ابزار برای توسعه بخش تعاون، تأسیس بانک توسعه تعاون بود که امیدواریم حمایت‌های بیشتری از بخش تعاون داشته باشد چرا که 70 درصد اختیارات این بانک باید در اختیار بخش تعاون و 30 درصد در اختیار بخش خصوصی که به نحوی مرتبط با بخش تعاون است، قرار گیرد.
مدیرکل تعاون استان زنجان به مشکل تعاونی‌ها در گرفتن وام‌های دولتی از بانک‌ها اعلام کرد و ادامه داد: امیدواریم با فعالیت صندوق تعاون این مشکل به زودی برطرف شود.
وی با ابراز امیدواری از تأسیس این صندوق در آینده‌ای نزدیک گفت: توسعه فرهنگ تعاون،‌ گسترش کمی تعاونی‌ها،‌ توانمند‌سازی تعاونی‌ها، نظارت بر عملکرد آنان و احیای تعاونی‌ها از جمله اقداماتی است که این اداره در دستور کار خود قرار داده است.
متوسلین بیان داشت: بحث نظارت بر تعاونی‌ها به ویژه در تعاونی‌های مسکن نمود بیشتری داشته که در این کار علاوه بر استفاده از ظرفیت خود تعاون با هماهنگی قوه قضائیه کمیته‌ای متشکل از اداره تعاون، سازمان بازرسی، دادستانی، سازمان جهاد کشاورزی و اداره ثبت اسناد و املاک تشکیل شده و کار تعاونی‌ها را رصد می‌کند.
وی از تشکیل کمیته‌ای برای احیای تعاونی‌ها خبر داد و عنوان داشت: این کمیته عملکرد تعاونی‌ها را بررسی می‌کند و طی بررسی‌هایی صورت گرفته، مشخص شد مشکل تعاونی‌های راکد عدم تخصیص اعتبار و نقدینگی بوده است.
مدیر اداره تعاون به دو مشکل عمده تعاونی‌ها در سنوات قبل از دولت نهم اشاره کرده و ادامه داد: عدم اعتماد مدیران به این بخش و نگاه منفی بخش خصوصی به تعاونی‌ها دو مشکلی بود که ما با آن دست به گریبان بودیم.
وی خاطرنشان کرد: بخش خصوصی فکر می‌کرد این بخش ممکن است اقتصاد را از دست آنان بگیرد ولی با توجه به تأکیداتی که رئیس جمهور داشت، طی چهار سال گذشته شاهد عملکرد خوبی بوده و امیدواریم در چهار سال آینده نیز اقدامات خوبی در این راستا انجام شود
۲۶ شهریور ۱۳۸۸ ۱۱:۰۱

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید