اخبار

ارائه الگوی نوین توسعه مشاغل خانگی برای زنان سرپرست خانوار

ارائه الگوی نوین توسعه مشاغل خانگی برای زنان سرپرست خانوار
رئیس جهاددانشگاهی استان زنجان، از اجرای طرح توانمندسازی اقتصادی زنان سرپرست خانوار مبتنی بر الگوی نوین توسعه مشاغل خانگی خبر داد.
 

کامران جعفری  در رابطه با طرح توانمندسازی اقتصادی زنان سرپرست خانوار مبتنی بر الگوی نوین توسعه مشاغل خانگی، اظهار کرد: مراحل اجرای طرح ملی توسعه مشاغل خانگی شامل شناسایی مزیت‌ها و فرصت‌ها، توانمندسازی متقاضیان مشاغل خانگی و اتصال متقاضیان به بازار است.

این مسئول ادامه داد: این طرح با مشارکت معاونت امور زنان و خانواده ریاست‌جمهوری به عنوان کارفرما، وزارت تعاون، کار و رفاه‌اجتماعی به عنوان ناظر و جهاددانشگاهی به عنوان مجری، اجرا می‌شود.

وی با اشاره به ویژگی‌ متقاضیان این فرد، گفت: متقاضی فردی است دارای مهارت خوب، متوسط و یا بدون مهارت خاص، در یک رشته شغلی که برای ایجاد کسب و کار خانگی نسبت به ثبت‌نام در سامانه اقدام می‌کند که در این طرح اولویت با زنان سرپرست خانوار زیر 55 سال، که تحت حمایت هیچ سازمانی نیستند، است.

جعفری با بیان اینکه متقاضیان در چهار گروه دسته‌بندی می‌شوند، افزود: این شرایط شامل بانوانی که همسرشان فوت کرده، بانوان مطلقه، بانوان مجرد (خودسرپرست) و بانوان بدسرپرست (بانوانی که همسر از کار افتاده، زندانی، معتاد و معلول دارند)، است.

رئیس جهاددانشگاهی استان زنجان، اتصال به بازار را ویژگی بارز طرح توانمندسازی اقتصادی زنان سرپرست خانوار مبتنی بر الگوی نوین توسعه مشاغل خانگی دانست و تصریح کرد: بر اساس برنامه‌ریزی این طرح در چهار فاز اجرا می‌شود که فاز اول مربوط به شناسایی و ارزیابی اولیه متقاضیان است و از بین 289 نفر متقاضی معرفی‌ شده در استان فقط 42 واجد شرایط بودند و در فاز دوم نیز پشتیبانان طرح معرفی می‌شوند.

وی یادآور شد: استعدادسنجی و توانمندسازی متقاضیان، فاز سوم اجرای این طرح است که در آن کارگاه‌های آموزشی و تخصصی بر اساس استانداردهای موجود برگزار شده و به متقاضیان مشاوره‌های مورد نیاز ارائه می‌شود و در فاز چهارم که اتصال به بازار است محصولات استاندارد تولید شده و کمیت و کیفیت آن ارتقا می‌یابد و علاوه‌ بر اینکه برندسازی برای محصولات انجام می‌شود، برای فروش محصولات نیز تضمین ارائه می‌شود.

این مسئول خاطرنشان کرد: قالیبافی، فیروزه‌کوبی و قلم‌زنی روی مس و تولید پوشاک عناوین اولویت‌های شغلی در نظر گرفته شده در استان زنجان است که با توجه به مزیت‌های نسبی تولید استان در نظر گرفته شده است.

 الگوی نوین توسعه مشاغل خانگی برای زنان سرپرست خانوار با هدف ایجاد اشتغال برای 6000 نفر از زنان سرپرست خانوار در 23 استان آذربایجان‌شرقی، اردبیل، اصفهان، ایلام، بوشهر، تهران، چهارمحال و بختیاری، خراسان‌جنوبی، خراسان‌رضوی، خراسان‌شمالی، زنجان، سمنان، قزوین، قم، کهگیلویه و بویراحمد، گلستان، گیلان، مازندران، مرکزی، همدان، یزد، سیستان و بلوچستان و ... اجرا می‌شود.

۲۰ مهر ۱۳۹۸ ۰۸:۱۶

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید