اخبار

غربالگری بینایی 50 هزار کودک در استان زنجان

غربالگری بینایی 50 هزار کودک در استان زنجان
مدیرکل بهزیستی استان زنجان از غربالگری بینایی 50 هزار کودک در استان خبر داد و گفت: 12 پایگاه در این حوزه فعال است.

محمد محمدی‌قیداری  اظهار کرد: نابینایان به عنوان یکی از گروه‌های زیرپوشش بهزیستی استان زنجان، خدمات متعددی در سال دریافت می‌کند.

مدیرکل بهزیستی استان زنجان با اشاره به اینکه در حال حاضر 2 هزار و 500 نابینای زنجانی زیرپوشش بهزیستی استان هستند، گفت: طبق آمار یک هزار نابینا از بهزیستی مستمری دریافت کرده و خدمات موردی به آنها ارائه می‌شود.

وی تصریح کرد: همچنین در حال حاضر 100 دانش‌آموز و 38 دانشجوی روشندل نیز زیرپوشش بهزیستی قرار داشته و از خدمات این اداره کل در زمینه کمک هزینه تحصیلی بهره‌مند هستند.

مدیرکل بهزیستی استان زنجان ادامه داد: با تلاش نابینایان و همچنین تلاش‌هایی که از سوی مجموعه بهزیستی در توانمندسازی و حمایت از این گروه انجام شده، در بخش علمی و ورزشی پیشرفت‌های بسیاری از سوی این قشر شده و تاکنون 37 نابینای زنجانی موفق به کسب مدال شده‌اند.

وی به برخی از خدمات بهزیستی در حمایت از نابینایان اشاره کرد و گفت: سال قبل 100 میلیون ریال هزینه ایاب و ذهاب و 400 میلیون ریال نیز هزینه عینک به نابینایان پرداخت شد.

محمدی قیداری از دیگر اقدامات صورت گرفته توسط بهزیستی استان را ورود در بحث پیشگیری عنوان کرد و گفت: با توجه به اینکه پیشگیری از معلولیت‌ها و جلوگیری از تولد کودک معلول از اهداف عالی بهزیستی است، در همین راستا علاوه بر اجرای طرح مشاوره ژنتیک پیش از ازدواج، برنامه غربالگری بینایی و شنوایی اجرا می‌شود.

مدیرکل بهزیستی استان زنجان از غربالگری بینایی 50 هزار کودک در استان زنجان خبر داد و افزود: با اقدامات صورت گرفته در اجرای این طرح سال قبل یک هزار کودک دارای اختلال بینایی در زنجان شناسایی شد.

وی تصریح کرد: در زمان حاضر ۱۲ پایگاه‌ دائمی غربالگری تنبلی چشم در سطح استان فعال است که این پایگاه‌ها در آبان‌ هر سال، برنامه سنجش و غربال بینایی کودکان را انجام می‌دهند.

 روز بیست و چهارم مهرماه برای پاسداشت و گرامیداشت افرادی که به صورت مادرزادی و یا بر اثر حوادث نابینا شده‌اند، روز عصای سفید نام‌‌گذاری شده است.

۲۳ مهر ۱۳۹۸ ۱۳:۱۴

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید