اخبار

اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان زنجان برگزار کرد:

دوره آموزشی شیوه های مقابله با استرس و اضطراب

دوره آموزشی شیوه های مقابله با استرس و اضطراب
مدیرروابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان زنجان از برگزاری دوره آموزشی شیوه های مقابله با استرس و اضطراب با همکاری دانشگاه علوم پزشکی استان برای همکاران این اداره کل خبر داد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان زنجان، احدی افزود: به مناسبت هفته سلامت روان و با توجه به شعار سلامت روان در محیط کار این دوره آموزشی با تدریس سرکار خانم دکتر معین برگزار گردید.

در این دوره آموزشی مطرح شد: استرس و اضطراب می تواند به دلایل گسترده ای از جسمی تا روانی ایجاد شودافسردگی  ختلالات ا اضطرابی از شایع ترین دلایل روانی ایجاد اضطراب و استرس هستند. سرطان و بیماری های خود ایمنی تا بیماری های ساده تری مثل سرماخوردگی نیز ممکن است باعث بروز استرس و اضطراب در بیمار شوند. عوامل بیرونی متعدد مثل کارهای روزمره، جنگ، و مرگ عزیزان نیز باعث بروز نشانه های استرس در فرد می شوند.

دو واژه استرس و اضطراب معمولا در یک معنا و مترادف با یکدیگر در نظر گرفته می شوند در حالی که از نظر علمی به دو شرایط متفاوت اطلاق می شوند. استرس واکنش طبیعی بدن به یک خطر است که بدن را برای مبارزه یا فرار از موقعیت آماده می کند. اضطراب در واقع یکی از پیامدهای استرس و یک احساس درونی است، که ممکن است هیچ نوع عامل حقیقی برای آن وجود نداشته باشد.

استرس با از بین رفتن خطر بعد از مدت کوتاهی از بین می رود و در صورتی که علائم استرس از بین نرود به عنوان اختلال اضطرابی ادامه پیدا می کند. نشانه هایی که فرد در هنگام استرس و اضطراب نشان می دهد، قابل تفکیک نیستحمله پانیک، اضطراب اجتماعی، ترس های موقعیتی و وسواس از جمله اختلالات اضطرابی هستند که با استرس متفاوت اند.

دکتر معین عنوان کرد: نوشتن، ورزش کردن، ذهن آگاهی، وقت گذاردن با دوستان و خانواده، نه! گفتن و عقب نینداختن کارها از جمله نکاتی است که انجامشان می‌تواند در کاهش استرس و تنش موثر باشد و همچنین باعث بهبود کیفیت کلی زندگی کاری و شخصی می‌شوند.

۲۴ مهر ۱۳۹۸ ۱۲:۲۴

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید