اخبار

۱۱۳ بیمار اوتیسمی در زنجان تحت پوشش هستند

۱۱۳ بیمار اوتیسمی در زنجان تحت پوشش هستند
معاون امور توانبخشی بهزیستی استان زنجان گفت: در استان زنجان ۱۱۳ بیمار اوتیسم تحت پوشش کامل قرار دارند که از این میان ۳۳ نفر در مرکز روزانه خدمات آموزشی دریافت می‌کنند.

فرهاد میرزایی اظهار کرد: مراکز روزانه آموزشی متشکل از افرادی منتخب از میان بهزیستی است منوط به اینکه امکان ادامه تحصیل در مدارس آموزش و پرورش استثنایی برای آن‌ها وجود نداشته باشد و پس از آن همه مراکز آموزشی روزانه زنجان به‌صورت کاملا تخصصی‌تر به آن‌ها خدمات توانبخشی ارائه می‌دهد.

این مسئول با بیان اینکه افراد اوتیسمی که در مرکز آموزشی روزانه پذیرفته می‌شوند در رده سنی ۶ تا ۲۸ سال قرار دارند، افزود: البته در خصوص مبتلایان سایر سنین این مجوز به مرکز داده شده است که در صورت نیاز در ساعات بعد از ظهر به آنها نیز خدمات آموزشی توانبخشی ارائه شود. لازم به ذکر است که خدمات آموزشی توانبخشی در قالب یک مجموعه کامل از خدمات اعم از بازی درمانی و موسیقی درمانی هستند.

وی به مهم‌ترین مشکلات مبتلایان اوتیسمی اشاره و عنوان کرد: اوتیسم در حقیقت نوعی اختلال تکاملی مغز است به عبارتی این افراد از همان ابتدا توانایی برقراری ارتباط کلامی با سایر افراد را ندارند. از این رو در دوران کودکی حرکات کلیشه‌ای دارند و به طور کلی می‌توان گفت که عدم برقراری ارتباط، عدم داشتن توجه و داشتن رفتارهای غیرمعمول از سایر علایم این بیماری است اما نخستین علامت آن عدم تکلم و عدم برقراری ارتباط است.

معاون امور توانبخشی بهزیستی استان زنجان با اشاره به اینکه تشخیص درصد مبتلایان در سطح استان کاری دشوار است، گفت: به علت اینکه طیف‌های بسیار مختلفی از اوتیسم وجود دارد از این رو تفکیک کردن آنها امری بسیار دشوار است.

میرزایی با بیان اینکه مربیانی آموزش دیده و روانشناسانی متخصص به‌صورت گروهی بر روی مبتلایان به بیماری مذکور کار می‌کنند و به گفتار درمان و کار درمان آنها می‌پردازند، افزود: تکنیک‌هایی جهت آموزش این افراد خاص به کار گرفته می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: طی دو سال گذشته به‌دنبال غربالگری به‌عمل آمده و آموزش‌هایی که از طریق واحدهای مهدکودک به کارشناسان داده شد تنها تعداد ۱۰ نفر فرد مبتلا شناسایی شد. این مبتلایان به بیماری مذکور از نظر آی‌کیو در سطح بسیار بالایی قرار دارند، از این رو می‌توانند وارد اجتماع شوند و بر اساس آموزش‌هایی که دیده‌اند در جامعه مثمرثمر واقع شوند.

۲۳ دی ۱۳۹۸ ۱۲:۳۵

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید