اخبار

حدود 400 مرکز غیردولتی تحت نظارت بهزیستی زنجان هستند

حدود 400 مرکز غیردولتی تحت نظارت بهزیستی زنجان هستند
مدیر کل بهزیستی استان زنجان گفت: ۳۹۴ مرکز از بهزیستی مجوز فعالیت دریافت کرده‌اند و نزدیک به ۴هزار نفر بصورت غیرمستقیم با بهزیستی در ارتباط هستند.

به گزارش  روابط عمومی بهزیستی استان زنجان محمد محمدی با بیان اینکه ۹۳ درصد از وظایف بهزیستی به مردم واگذار شده است و توسط بخش خصوصی اداره می‌شود، اظهار کرد: ۳۹۴ مرکز از بهزیستی مجوز فعالیت دریافت کرده‌اند و نزدیک به ۴هزار نفر بصورت غیرمستقیم با بهزیستی در ارتباط هستند.
وی با اشاره به اینکه ۱۷هزار مستمری بگیر در َسطح استان هستند که شامل معلولین، زنان سرپرست خانوار، ایتام و.‌.‌‌‌...هستند، تصریح کرد: 178 کودک کار ،۲هزار و ۵۰۰ زن سرپرست خانوار، نزدیک به ۴هزار زن بدسرپرست و۲۵۰ کودک بصورت امدادبگیر تحت پوشش بهزیستی قرار گرفته‌اند.
محمدی از افراد دارای معلولیت به عنوان شهروندان درجه یک جامعه نام برد و خاطر نشان کرد : این افراد باید بتوانند از امکانات جامعه بطور کامل استفاده کنند و تنها بهزیستی متولی رسیدگی به معلولین نیست و به عنوان شهروند عادی همه ارگان‌ها باید به آنها رسیدگی کنند.
وی با اشاره به اینکه اطلاعات ۲۱هزار معلول در سامانه بهزیستی استان زنجان ثبت شده است و ۱۰۶هزار سالمند در استان زنجان زندگی می‌کنند، افزود : هدف بهزیستی توانمندسازی معلولین است و مناسب سازی از ارکان توانمندسازی معلولین و همچنین حضور معلولین و سالمندان در جامعه است .
مدیر کل بهزیستی مشاوره ژنتیک را راهکاری مهم در پیشگیری از تولد کودک معلول دانست و یادآور شد: ۵۰ درصد معلولیت‌ها بدلیل اختلالات ژنتیک است و ۱۹هزار اختلال ژنتیکی شناسایی شده‌اند که بهزیستی با مشاوره ژنتیک پیش از ازدواج تلاش می‌کند میزان تولد کودکان معلول را کاهش دهد.
این مقام مسؤول تعداد کودکان 3 تا 6 استان را در سال گذشته 63 هزار کودک عنوان کرد و افزود: از این تعداد تقریبا 41هزار کودک شهری و تعداد 22 هزار کودک در روستاها ساکن هستند که طبق برنامه‌ریزی‌های استانی 85 درصد کودکان غربالگری بینایی شدند.
محمدی در ادامه به نقش مشاوره و روانشناسی بعنوان مداخله زود هنگام از بروز آسیب‌های اجتماعی و اختلافات خانوادگی اشاره و خاطر نشان کرد: از هر 10 هزار ازدواج در زنجان ۲ هزار ازدواج منجر به طلاق می‌شود و بهزیستی در طلاق‌های که پایه روانشناختی دارند ورود می‌کند و شماره تلفن ۱۲۳ اورژانس اجتماعی شبانه روزی آماده دریافت گزارش‌های کودک آزاری، همسر آزاری، اختلافات خانوادگی و...است.
وی یادآور شد: خط مشاوره ۱۴۸۰بهزیستی از ۸صبح تا ۱۲ شب مشاوره کاهش استرس و اضطراب از ویروس کووید ۱۹ را بصورت رایگان به تماس گیرندگان ارائه می‌دهد.

۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۹ ۰۸:۴۹

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید