اخبار

راه‌اندازی مرکز بازتوانی افراد با اختلال مصرف در زنجان

راه‌اندازی مرکز بازتوانی افراد با اختلال مصرف در زنجان
مدیرکل بهزیستی استان زنجان از راه‌اندازی مرکز بازتوانی افراد با اختلال مصرف در زنجان خبر داد و گفت: در پایان اقامت افراد بهبود یافته، اشخاص در صورت داشتن شغل به شغل سابق برمی‌گردند و در غیر این صورت مورد آموزش قرار می‌گیرند

محمد محمدی قیداری در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در زنجان اظهار کرد: از جمله فعالیت‌‎های بهزیستی در حوزه آسیب‌های اجتماعی پیشگیری از اعتیاد و ارائه خدمات در این بخش است.

مدیرکل بهزیستی استان زنجان به برخی از اقدامات بهزیستی در حوزه پیشگیری از اعتیاد از جمله مراکز ترک اعتیاد ویژه بانوان و آقایان اشاره کرد و گفت: در همین راستا نخستین مرکز جامع درمان و بازتوانی افراد با اختلال مصرف مواد مبتنی بر تداوم درمان در زنجان راه‌اندازی می‌شود.

وی با بیان اینکه در این الگو به طور همزمان علاوه بر ارائه مداخلات سم‌زدایی و پرهیزمدار با بهره‌گیری از اکثر رویکردهای درمان و بازتوانی اعتیاد به رفع چالش‌های خانوادگی و اجتماعی بیمار نیز پرداخته می‌شود، تصریح کرد: مداومت بر مراقبت بیمار، مداخلات روانی- اجتماعی و توانمندسازی شغلی پرداخته و تمامی این خدمات در قالب یک طرح درمان به صورت تک دوزی برای هر فرد طی برنامه مدیریت مورد، حین درمان و پس از ترخیص نیز از دیگر خدماتی است که در این مرکز ارائه می‌شود.

محمدی با اشاره به اینکه در این شیوه ترک بیماران پس از پذیرش وارد مرحله سم‌زدایی شده و به مدت دو هفته این مرحله را طی می‌کنند، افزود: همچنین پس از سم‌زدایی به مدت سه و نیم ماه به صورت اقامتی با درمان‌های روانی- اجتماعی و معنوی به صورت نظام‌مند قرار می‌گیرند و در مرکز مراحل مختلفی را طی می‌کنند.

وی ادامه داد: پس از دوره اقامت فرد بهبود یافته بر اساس مدل درمان سرپایی و خودیاری طی مدت هشت ماه با شرکت در 52 جلسه سه ساعته به صورت سرپایی با برنامه از قبل تعیین شده تحت نظر مدیر مورد در جلسات درمانی و آموزشی شرکت می‌کند.

مدیرکل بهزیستی استان زنجان با اشاره به اینکه در پایان اقامت معتادان، اشخاص در صورت داشتن شغل به شغل سابق برمی‌گردند و در غیر این صورت مورد آموزش قرار می‌گیرند، بیان کرد: در همین راستا تسهیلات کارفرمایی به صاحبان مراکز جامع درمان اعتیاد نیز به شرط راه‌اندازی کارگاه اشتغال در داخل یا خارج مرکز اعطا شده، می‌شود.

وی گفت: همچنین با راه‌اندازی سامانه‌های مربوطه توسط واحد فناوری اطلاعات بهزیستی استان ثبت و ارزیابی افراد پذیرش شده در مرکز نیز انجام و اطلاعات مورد نیاز بهبود یافتگان متقاضی خدمات بیمه سهم کارفرمایی و خویش فرمایی نیز ثبت خواهد شد
۲۴ خرداد ۱۳۹۹ ۰۸:۱۴

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید