اخبار

تمامی معلولان بهزیستی دارای پرونده در زنجان مشاوره ژنتیک می‌شوند

تمامی معلولان بهزیستی دارای پرونده در زنجان مشاوره ژنتیک می‌شوند
مدیرکل بهزیستی استان زنجان گفت: طبق برنامه ریزی انجام گرفته تا سال ۱۴۰۰ کلیه معلولانی که در بهزیستی پرونده دارند در راستای پیشگیری از تولد کودک معلول مشاوره ژنتیک می‌شوند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون کارورافه اجتماعی استان زنجان محمد محمدی قیداری  افزود: سازمان بهزیستی وظیفه جلوگیری و پیشگیری از معلولیت در جامعه را بر عهده دارد و از راهبردهای اصلی و کلیدی سازمان توجه همه جانبه و رویکرد علمی و سیستماتیک به مسئله پیشگیری از معلولیت ها با در نظر گرفتن جنبه‌های علمی و اجتماعی آن است.

وی اضافه کرد: در زمان حاضر از مشاوره ژنتیک به عنوان یکی از رویکردهای جدید در سیستم مراقبت‌های بهداشتی نام برده می‌شود و در کشورهایی مانند ایران که اقوام گوناگونی در آن زندگی می کنند و تمایل به ازدواج با افراد خویشاوند دارند بالاتر از بسیاری از جوامع است که بطور معمول بیماری های ارثی و ناهنجاریهای ژنتیکی نیز در آن شایع‌تر است.

این مسؤول ادامه داد: مشاوره ژنتیک در  افزایش سطح اطلاعات و آگاهی مردم و انجام خدمات پیشگیرانه موثر بوده به طور کلی بررسی‌های ژنتیکی نه فقط برای تشخیص ارثی بودن یک بیماری و چگونگی توارث آنها اهمیت دارد، بلکه به خصوص از نظر پیش‌آگهی و احتمال ابتلای فرزندان بعدی و همچنین تشخیص دوران جنینی و پیشگیری از تکرار مشکل حائز اهمیت است.

وی اظهار داشت: تا چند دهه پیش تمام نظام های سلامت بخش زیادی از بودجه  خود را به مقوله درمان اختصاص می دادند  ولی اکنون به این نتیجه رسیده‌اند که تنها مسیری که می تواند شرایط سالم را برای اعضای جامعه به ارمغان بیاورد پیشگیری است.

محمدی پیشگیری از اختلالات ژنتیک و مادرزادی را دارای ابعاد و جنبه‌های مختلفی  عنوان کرد و افزود: مشاوره ژنتیک هسته اصلی و بخش مهم این خدمات را تشکیل می دهد.

 به گفته این مسؤول، مشاوره ژنتیک یک روند از تشخیص و برآورد خطر تکرار تا راهنمایی افراد برای انتخاب بهترین راه و لزوم درمان یا ارجاع به مراکز دیگر را طی می‌کند.

مدیرکل بهزیستی استان زنجان، در خصوص اجرای طرح غربالگری ژنتیک توسط بهزیستی استان زنجان نیز گفت: فاز یک غربالگری ژنتیک در سال ۹۸ آغاز شده و خانواده های دارای پنج تا هشت معلول غربالگری شدند و در حال حاضر فاز ۲ بین خانواده های سه  و  چهار معلول در حال انجام است.

محمدی افزود: مشاوره ژنتیک در پیشگیری از تولد کودک معلول امری مهم بوده چرا که ۵۰ درصد معلولیت ها ناشی از اختلالات ژنتیک هستند و ازدواج های فامیلی و دیگر اختلالات عامل اصلی آن هستند.

۲۳ شهریور ۱۳۹۹ ۰۸:۱۸

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید