اخبار

کاهش هزار نفری دریافت کنندگان بیمه بیکاری در استان زنجان

کاهش هزار نفری دریافت کنندگان بیمه بیکاری در استان زنجان
استاندار زنجان گفت: کاهش میزان دریافت کنندگان بیمه بیکاری ظرف یکسال گذشته در استان، نشان از ایجاد اشتغال برای هزار نفر است.

به گزارش روابط عمومی اداره‌کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان زنجان، فتح‌الله حقیقی با اشاره به تکمیل زنجیره تولید برخی صنایع در استان، عنوان کرد: در حال حاضر فولاد جزو صنایعی است که زنجیره تولید آن در استان تکمیل شده است و تکمیل این زنجیره تولید، سبب شده است که میانگین ارزش ریالی کالاهای صادراتی استان، بسیار بیشتر از چرخه کشور بوده که نشان از نبود خام‌فروشی در صادرات استان است.
وی با بیان اینکه اخذ بارنامه فروش برای مواد معدنی یکی از شاخص‌های مهم حوزه معدن است، افزود: در سال ۹۷، ۱۲۰ معدن فعال وجود داشت که در حال حاضر تعداد معادن فعال استان به ۲۵۰ معدن رسیده است. همچنین تعداد بالایی از دستورالعمل‌هایی که مانع فعالیت واحدهای تولیدی بود، مورد رسیدگی قرار گرفت که صدور مجوز ورود موقت برای مواد اولیه یکی از آن بود که پس از پیگیری با دستور رئیس‌جمهور در حال طی مسیر مشکل است.
استاندار زنجان با اشاره به برگزاری جلسات ستاد تسهیل و رفع موانع تولید استان در واحدهای تولیدی مشکل‌دار، ادامه داد: در دو سال گذشته ۲۵۶ ملاقات مقامات عالی‌رتبه در راستای مصوبات ستاد تسهیل استان و حل مشکلات واحدهای تولیدی انجام شده است و در نیمه اول امسال، استان زنجان رتبه سوم را در برگزاری و اجرای مصوبات ستاد تسهیل و رفع موانع تولید کسب کرده است.
حقیقی تصریح کرد: استان زنجان با ۱۵۶ میلیون دلار جذب سرمایه‌گذاری خارجی توانسته ۱۸ درصد سرمایه‌گذاری خارجی کشور را از آن خود کند که در این زمینه، استان برتر است. در حال حاضر ۱۱۶ هزار نفر تحت پوشش بیمه اجباری هستند که در سال‌های گذشته حداکثر رقم ثبت‌شده ۱۰۹ هزار نفر بوده است. همچنین سال گذشته پنج هزار نفر بازنشسته شدند که می‌توان گفت، قریب به ۱۳ هزار نفر اشتغال با بیمه اجباری در استان ثبت شده است.
وی بیمه بیکاری را شاخص برای محک ایجاد اشتغال و اشتغال پایدار دانست و یادآور شد: در تیر ماه سال گذشته سه هزار و ۳۵۱ نفر مشمول بیمه بیکاری بودند که این رقم در تیر ماه امسال با کاهش به میزان دو هزار و ۳۵۱ نفر رسیده است که نشان از ایجاد اشتغال برای هزار نفر است.
نماینده عالی دولت در استان با اشاره به اعطای تسهیلات به اصنافی که به واسطه شیوع بیماری کرونا با مشکل مواجه شده بودند، عنوان کرد: هفت هزار و ۶۰۰ نفر برای دریافت این تسهیلات ثبت‌نام کرده بودند که نشان از آسیب کرونا به بخش خدمات استان است؛ ولی بر اساس آمارهای ثبت شده اشتغال بخش صنعت زیان کمتری نسبت به بخش خدمات متوجه شده است.
حقیقی نسبت مصارف به منابع را شاخصی برای ارزیابی عملکرد شبکه بانکی اعلام کرد و گفت: در سال ۹۷ در استان، ۸۰ درصد منابع بانکی به صورت تسهیلات ارائه شد و سال گذشته به ۹۰ درصد رسیده است. رشد منابع در سال گذشته نسبت به سال ۹۷، ۳۰ درصد افزایش و تسهیلات ۴۷.۷ درصد افزایش داشته است.
وی در خاتمه عنوان کرد: در حوزه مسکن نیز، بیش از ۱۸ هزار واجدالشرایط مسکن اقدام ملی در استان وجود دارد که زمین ۱۱ هزار واحد آن تامین شده است و برای تامین زمین برای هفت هزار واحد در حال انجام است و عملیات اجرایی بخشی از واحدها آغاز شده است.

۲۵ آبان ۱۳۹۹ ۱۳:۲۶

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید